Projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech

Za dva roky se na Dívčích hradech budou prohánět poslední divocí koně, kteří přežili do našich dob – koně Převalského. Nový projekt jejich chovu na ploše téměř 20 ha přímo na místě představili v úterý 25. července zástupci Zoo Praha, hl. m. Prahy a městských částí.

  • 2 minuty čtení
  • 7 fotografií
Chov koní Převalského na Dívčích hradech

„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud Dívčí válku,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil:  „Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílela a podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů.“

Hlavní město Praha na projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech pro letošní rok uvolnilo investici ve výši 6,5 milionu korun. „Tato lokalita potřebuje oživit a revitalizovat. Chov koní Převalského je skvělým řešením a věříme, že Pražané se na ně budou chodit rádi dívat. Zcela jistě tak dojde k zatraktivnění místa, jež se nachází v bezprostřední blízkosti Prokopského údolí,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

„Oblast Dívčích hradů přináší ideální podmínky stepního charakteru pro chov koní Převalského. Jsem velmi rád, že Praha 5 získala další volnočasovou atrakci pro občany i turisty a doufám, že se novým obyvatelům bude u nás líbit a budou se zde cítit jako doma,” připojil Pavel Richter, starosta Prahy 5.

Podobné pocity má také starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, který projekt inicioval: „Koně Převalského pomohou na dohled Vyšehradu udržet a rozšířit unikátní stepní společenství. Kůň byl v Čechách v pleistocénu běžným zvířetem a do české krajiny stále patří.“

„Podle plánu návštěvníci uvidí první převaláky na pastvě na Dívčích hradech zhruba za dva roky a bude se v první fázi jednat o tři až pět klisen,“informoval zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek a dodal: „Tento čas je potřebný k vybudování ohrady a zázemí. Zároveň během této doby dostatečně vzroste vegetace.“

„Ve výběhu budou nově vysazeny remízky, bude zde přístřešek pro koně a objekt zázemí s dvorky. Pro návštěvníky zde budou bezbariérové vyhlídky a rozhledna,“uvedl architekt Radim Karásek ze společnosti ARW pb, která připravuje projekt výstavby všech objektů, a dodal: „Asymetrické formy a ekologický charakter staveb byl inspirován neobyčejným příběhem návratu koně Převalského zpět do volné přírody.“

Lidé, kteří v budoucnu na Dívčí hrady zamíří, budou moci koně pozorovat ze všech stran a sledovat, jak se jim zde daří. Půjde-li vše podle plánu, pak by ke klisnám měl přibýt i chovný hřebec a návštěvníci by se tak v budoucnu mohli těšit i na stádo s hříbaty.

 

Fotogalerie

26. července 2017
26. července 2017