Projekt německého vojenského pohřebiště definitivně padl
Lidový spolek péče o německé válečné hroby (Volksbund) písemně oznámil, že z finančních důvodů nebude pokračovat ve snaze vybudovat v Praze německý vojenský hřbitov. Smlouva uzavřená v roce 2001 mezi hl. m. Prahou a Volksbundem je proto bezpředmětná a městská rada dnes rozhodla, že doporučí zastupitelstvu Prahy její ukončení.
- 3 minuty čtení
Lidový spolek péče o německé válečné hroby (Volksbund) písemně oznámil, že z finančních důvodů nebude pokračovat ve snaze vybudovat v Praze německý vojenský hřbitov. Smlouva uzavřená v roce 2001 mezi hl. m. Prahou a Volksbundem je proto bezpředmětná a městská rada dnes rozhodla, že doporučí zastupitelstvu Prahy její ukončení.
„Německé vojenské pohřebiště mělo vzniknout na ploše bývalého evangelického hřbitova ve Strašnicích. Spolek tady chtěl pohřbít ostatky německých vojáků a válečných mrtvých, kteří padli nebo zemřeli na území hlavního města Prahy a okolí v období 2.světové války. Proto chtěl vlastním nákladem starý hřbitov upravit. Praha souhlasila, podepsali jsme příslušnou smlouvu a dokonce už bylo vydáno stavební povolení. Léta se ale ze strany německým partnerů nedělo prakticky nic a stavební povolení propadlo. V poslední době nás mnoho občanů upozornilo na neutěšený stav hřbitova a nemovitostí k němu přiléhajících, kde se ubytovávají bezdomovci. Požádali jsme proto německou stranu o předložení harmonogramu prací a obrátili jsme se o pomoc i na ministerstvo zahraničních věcí a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Výsledkem složitých jednání je písemné sdělení vedení Volksbundu z letošního února adresované řediteli Pohřebního ústavu hl. m. Prahy jako signatáři smlouvy, že plánovaný projekt nebude z německé strany naplněn. Důvodem je podle dopisu nedostatek finančních prostředků. Lidový spolek je nadační organizace, tady zřejmě ve snaze získat peníze neuspěl a v projektu pokračovat nebude. Souhlasí s ukončením smlouvy“, řekl dnes radní Bohumil Černý.
Jak dodal, zřízení pohřebiště ve Strašnicích by musela předcházet finančně velmi náročná rekonstrukce. Nyní se o bývalý hřbitov bude muset postarat Praha. Jde o hřbitov, který sloužil k pohřbívání pražské německé menšiny evangelického vyznání v 19. století a v začátku 20. století. Zcela uzavřen byl už v roce 1945, kdy jako konfiskát připadl Československému státu.
„Původně se počítalo s tím, že pozemky bývalého evangelického hřbitova poslouží pro kolumbární pohřbívání, konkrétně rozšíření kapacity urnového háje Strašnice, který se rozkládá v bezprostřední blízkosti. Záměr německého Volksbundu tento záměr přerušil, nyní se k němu vracíme. To je dlouhodobější cíl. Aktuálně pro nás odstoupení německé strany od smlouvy znamená začít nejpozději v příštím roce se základní údržbou. Především odstranit nepořádek a zabezpečit domek hrobníka a také kaplové a některé další hrobky, protože i v nich bydlí bezdomovci. To si vyžádá odhadem dva milióny korun. Zhruba čtyři milióny bude stát nová hřbitovní zeď při Počernická ulici. Prozatím proto pro příští rok počítáme s výdajem šest až osm miliónů korun,“ uvedl Černý.
Městská rada proto dnes uložila řediteli Pohřebního ústavu hl. m. Prahy zpracovat požadavek na investice pro rok 2007, které jsou nutné k zabezpečení bývalého evangelického hřbitova a naplnění původního záměru na využití hřbitova jako rezervy pro urnový háj krematoria Strašnice
V Praze 18.4.2006
Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého