Projektová žádost OPPA
Projektová žádost OPPA se zpracovává elektronicky on-line. Samotná žádost ještě není k dispozici, základní informace o ní naleznete v tomto článku.
NÍŽE UVEDENÉ POSTUPY MOHOU BÝT JEŠTĚ UPRAVENY. JEJICH KONEČNÁ VERZE BUDE K DISPOZICI V PROJEKTOVÉ PŘÍRUČCE OPPA, JEŽ BUDE ZVEŘEJNĚNA NEJPOZDĚJI KE DNI VYHLÁŠENÍ PRVNÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ PROJEKTOVÝCH ŽÁDOSTÍ.
Elektronický formulář
Projektová žádost se zpracovává v elektronickém formuláři v programu Benefit7. Tento formulář pro OPPA dosud není k dispozici. Bude k dispozici nejpozději k termínu vyhlášení výzvy k předkládání projektových žádostí. Jakmile to bude možné, zveřejníme odkaz na lektronický formulář na těchto internetových stránkách.
Elektronický formulář si žadatle nebude stahovat do vlastního počítače, ale prostřednictvím internetového připojení bude ukládat data na vzdálený server. Data jsou chráněna proti přístupu třetí osoby vaším přihlašovacím jménem a heslem. Úložiště dat je shodné pro všechny projektové žádosti připravované pro předložení v rámci všech programů čerpání ze strukturálních fondů v ČR. Z toho vyplývá, že pokud se daná organizace uchází o podporu v rámci několika operačních programů, nemusí mít pro každý z nich samostatný „účet žadatele“ a postačuje založit si jen jeden přístup.
Žádost je možné ukládat dle potřeby a vždy se k ní opět vrátit, a to až do doby, než je provedeno tzv. finální uložení. Finální uložení převede žádost do stavu, kdy ji můžete oficiálně předložit hlavnímu městu Praze.
Jazyk žádosti a podpisy na žádosti
Projektová žádost se zpracovává v českém jazyce. Žádost musí být podepsána statutárním zástupcem žadatele, případně odpovědnou osobou, kterou k takovému úkonu statutární zástupce zmocnil; v tomto případě je nutné, aby k žádosti byl připojen dokument dokládající toto zmocnění, a to v originále nebo úředně ověřené kopii. Pokud bude projekt realizován společně s partnery, musí být žádost podepsána také statutárními zástupci všech partnerů, případně jimi pověřenými osobami. Také u partnerských organizací platí, že pokud podpis na žádosti není podpisem statutárního zástupce, je nutné, aby k žádosti byl připojen dokument dokládající zmocnění podepsané osoby, a to v originálu nebo úředně ověřené kopii.
Průvodce žádostí
Projektová žádost se skládá z těchto částí:
- Souhrnné informace o projektu
- Identifikace žadatele
- Identifikace partnerů
- Popis projektu
- Klíčové aktivity
- Harmonogram
- Realizační tým
- Rozpočet projektu
- Horizontální témata
- Monitorovací ukazatele
- Další informace
- Čestné prohlášení
Projektová žádost OPPA nemá žádné přílohy (ani povinné, ani nepovinné). Veškeré informace potřebné pro popsání projektu je nutné zapsat přímo do žádosti.
Jednou z nejdůležitějších částí žádosti je popis projektu. Z této části by mělo být zcela zřejmé, čeho chcete v projektu dosáhnout, jak budete postupovat a co bude celkovým výstupem projektu. Budete nuceni specifikovat cíle projektu a zdůvodnit, proč by měl projekt být realizován. Zdůvodnění bude nezbytné opřít o např. statistické údaje o oblasti potřeb, na které se zaměřujete, o analýzy, které jste prováděli, nebo které jsou k dispozici z jiných zdrojů, apod.
Dále bude nezbytné popsat cílovou skupinu projektu. Do žádosti bude nezbytné napsat potřeby cílové skupiny, velikost skupiny na území hlavního města Prahy a údaj, kolik osob z této cílové skupiny plánujete do projektu zapojit.
Z projektu musí být také zřejmé, že cílová skupina projektu splňuje podmínku, že má vazbu na hlavní město Prahu. Aby cílová skupina mohla být podpořena z OPPA, musí splňovat tyto podmínky (vždy tu, která je pro danou skupinu relevantní):
- Zaměstnanci - vykonávají svou pracovní činnost z více než 50 % na území hl. m. Prahy;
- Zájemci o podnikání - mají trvalé bydliště v hl. m. Praze;
- Zaměstnavatelé - mají sídlo na území hl. m. Prahy, příp. pobočka má sídlo na území hl. m. Prahy;
- Sebezaměstnaní – vykonávají ekonomickou činnost z více než 50 % na území hl. m. Prahy;
- Znevýhodněné osoby - mají trvalé bydliště v hl. m. Praze anebo se více než polovinu roku zdržují na území hl. m. Prahy;
- Pracovníci organizací sociálních služeb - vykonávají svou pracovní činnost z více než 50 % na území hl. m. Prahy;
- Žáci – účastní se prezenčního či kombinovaného (příp. distančního studia), které se převážně uskutečňuje ve vzdělávacích zařízeních na území hl. m. Prahy;
- Studenti - účastní se prezenčního či kombinovaného (příp. distančního studia), které se převážně uskutečňuje ve vzdělávacích zařízeních na území hl. m. Prahy;
- Pedagogičtí pracovníci - vykonávají svou pracovní činnost z více než 50 % na území hl. m. Prahy;
- Osoby, které předčasně opustily vzdělávací systém - mají trvalé bydliště v hl. m. Praze.
Projekt se z hlediska obsahu skládá z jednotlivých fází, kterým se v rámci OPPA říká klíčové aktivity. Do žádosti počítejte s rozdělením realizace projektu do aktivit tak, aby se jednalo o logicky uzavřené celky činností, které postupně vedou k dosažení cíle projektu. Klíčové aktivity by na sebe měly logicky navazovat. Některé aktivity se mohou vzájemně doplňovat a probíhat současně. Formulář žádosti vám umožní vložit maximálně 15 klíčových aktivit projektu.
Pro podrobný popis klíčových aktivit platí:
- Musí obsahovat popis všech činností, které budou v rámci klíčové aktivity realizovány;
- Musí obsahovat výčet pozic v realizačním týmu, které se budou na realizaci této aktivity podílet, a popis, jak se budou podílet; pokud bude aktivita či její část zajištěna formou dodávky, uveďte, zda bude vypsáno výběrové řízení;
- Pokud je to relevantní, musí být uvedeno, jak bude cílová skupina konkrétně zapojena do dané aktivity;
- Musí uvádět, zda jde o aktivitu, která poběží během celé doby realizace, nebo zda jde o aktivity jednorázové, či o aktivitu, která má krátkodobý charakter, ale bude se opakovat vícekrát během projektu, např. na začátku a na konci apod.
- Musí obsahovat rozepsané celkové náklady na tuto aktivitu; uveďte relevantní čísla a názvy položek rozpočtu. Zaměřte se na popis nákladů, které jsou pro popisovanou aktivitu stěžejní, např. náklady na lektora, nákup PC atd. Položky, které mají vazbu na několik klíčových aktivit (např. účetnictví) nemusíte rozepisovat podrobně ke každé z nich. Pro náklady na administraci projektu (např. účetnictví, režie, apod.) doporučujeme vytvořit samostatnou klíčovou aktivitu. Tuto část popisu klíčových aktivit je vhodné zpracovat až po sestavení rozpočtu. Všechny položky rozpočtu by se měly vázat na konkrétní klíčové aktivity.