Proměny okolí Národního muzea a Čelakovského sadů

Na tramvajové koleji mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea byla ve čtvrtek 4. dubna zahájena výstava Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů. Na 26 panelech mapuje historii místa i jeho současnost. Přístupná bude do konce června.

  • 1 minuta čtení
Čelakovského sady po rekonstrukci

Výstavu připravil pražský magistrát ve spolupráci s městskou částí Praha 1, Národním muzeem a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Návštěvníci na ní uvidí historické fotografie a reálie mapující minulost a současnost Historické budovy Národního muzea, Nové budovy Národního muzea - původní budovy Federálního shromáždění - a Čelakovského sadů. Výstava je věnována dopravě, zeleni, původnímu vedení tramvajových tratí i stavbě Severojižní magistrály.

„Je vidět, že když táhneme za jeden provaz, Praze to pomáhá. Okolí muzea vzkvetlo díky příkladné spolupráci IPRu, městské části a magistrátu, při které jsme se opravdu chovali jako jedno město se společnými zájmy,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček.

Čelakovského sady před rekonstrukcí

Všech 26 velkoplošných panelů je umístěno v prostoru budoucí tramvajové tratě. Výstava tak zároveň zve k užívání celého prostoru Muzejní oázy, který po dlouhých letech patří opět i chodcům. Koncem března zde navíc byly umístěny první Pražské židle a stolky, které letos opět vylepšují veřejný prostor Prahy.

„Možná jste slyšeli o Manuálu tvorby veřejných prostranství z dílny naší Kanceláře veřejného prostoru. Tady lze vidět, co tenhle dokument přináší v praxi. Byly zde využity nejmodernější postupy pěstování stromů a květin. Je to také jedno z prvních míst, které využívá nový jednotný mobiliář,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

 

5. dubna 2019
5. dubna 2019