Provoz zimních stanů pro bezdomovce na Letné stál město méně než očekávalo

Kvalifikovaný odhad hovoří v naší metropoli o přibližně čtyřech tisících osob bez přístřeší. V nejtíživější situaci v zimních měsících jim město pomohlo vybudováním stanového městečka na Letenské pláni, jehož dvaadvacetidenní provoz stál městkou kasu přes 711 tisíc. Původně odhadované náklady však měly dosáhnout až jednoho milionu. Díky této investici města přečkalo 22 mrazivých nocí ve vytápěných stanech dohromady 4 706 osob.

  • 4 minuty čtení

(zpráva ze 17. jednání rady hl. m. Prahy ze dne 2. května 2006)

 

Kvalifikovaný odhad hovoří v naší metropoli o přibližně čtyřech tisících osob bez přístřeší. V nejtíživější situaci v zimních měsících jim město pomohlo vybudováním stanového městečka na Letenské pláni, jehož dvaadvacetidenní provoz stál městkou kasu přes 711 tisíc. Původně odhadované náklady však měly dosáhnout až jednoho milionu. Díky této investici města přečkalo 22 mrazivých nocí ve vytápěných stanech dohromady 4 706 osob.

„Stanové městečko bylo vybudováno s ohledem na mimořádnou situaci – dlouhodobě velmi nepříznivou předpověď počasí a arktické mrazy, které ohrožovaly život bezdomovců v Praze. Pro takové podmínky limitované kapacity stabilních zařízení, které se pomocí bezdomovcům v Praze zabývají, nestačily. Praha s pomocí armády, charitativních organizací a dalších složek pomohla a vybudovala na Letné stanové městečko, v němž zajistila ubytování i základní hygienické, zdravotnické a další služby. Stanové městečko bylo poprvé otevřeno 24. ledna a o dva dny později byla jeho kapacita rozšířena z pěti na osm stanů,“ objasnil primátor Pavel Bém. „Pro zimní období 2006 – 2007 budeme hledat koncepční řešení. Městská rada už o něm jednala a usnesením rozhodla, že pomůžeme Naději při hledání nových kapacit. Připravujeme možnost ubytování v objektech pod severojižní magistrálou, zvýšení kapacit Městského centra sociálních služeb a prevence a v případě mimořádné krizové situace zopakování stanů“, doplnil primátor Bém.

Problém bezdomovectví v metropoli se samozřejmě nejvýrazněji ukazuje v zimních měsících, a to jak přímým ohrožením zdraví a životů samotných bezdomovců, tak i kvality života ostatních obyvatel Prahy. V zimním období se také jasně ukazuje, že kapacita ubytovacích a návazných zdravotně-sociálních služeb pro bezdomovce je nedostačující.

Proto ve druhé polovině ledna t. r., kdy teploty poklesly hluboko pod bod mrazu, rozhodl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém o vybudování provizorního stanového městečka na Letenské pláni pro osoby bez přístřeší. Na základě jeho žádosti náčelníkovi generálního štábu Armády ČR bylo během pěti hodin zabezpečeno toto nouzové ubytování 154. Záchranným praporem z Rakovníka. Večer 24. ledna již bylo k dispozici pět vytopených stanů, první noc zde nalezlo útočiště 65 lidí. V dalších dnech nocovalo ve středisku průměrně 228 osob bez domova, z toho cca 10% tvořily ženy. Dne 26. ledna reagoval Magistrát hl. m. Prahy na velký zájem navýšením kapacity přistavěním dalších tří stanů a zvýšením počtu lůžek ve stanech stávajících. Ve stanovém městečku tak mohlo v osmi vytápěných armádních stanech na lůžcích se spacáky pohodlně strávit noc 216 osob. Další dva stany byly určeny pro základní sociální zařízení. Provoz zajišťovali pracovníci humanitárních organizací, na bezpečnost nepřetržitě dohlíželi příslušníci Městské policie HMP a Policie ČR. Do Zimního krizového střediska Letná (ZKSL) mohly být přijaty osoby starší 18 let, které nesměly být pod vlivem návykových látek a byly povinny respektovat pokyny pracovníků střediska. Každý večer byl pro klienty připraven teplý čaj a polévka s pečivem, ráno byl k dispozici teplý čaj, chléb a balená voda. Pro zvlášť kritické případy také zásoba oděvů a obuvi.

Zimní krizové středisko Letná (ZKSL) bylo zbudováno 24. ledna, bezdomovcům sloužilo 22 dnů a za tu dobu zde přečkalo noc 4 706 osob. Celkové finanční náklady na provoz činily 711 151,- Kč, tj. 32 325,- Kč/den. Kromě 22 pracovníků zde 48 dobrovolníků odpracovalo 513 hodin a 25 dobrovolníků Českého červeného kříže provedlo 1898 ošetření.

Na provozu centra se podílely: Arcidiecézní charita Praha, Armáda spásy, Městské centrum sociálních služeb a prevence, Naděje ve spolupráci s Českým červeným křížem, Hygienická stanice hl. m. Prahy, Městská policie HMP, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba HMP.

 

V Praze 2.5.2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
2. května 2006
2. května 2006