Půl století pražského metra
Před 50 lety, 9. května 1974, byl zahájen pravidelný provoz na první trati pražského metra v úseku Kačerov – Sokolovská (I.C) s 9 stanicemi: Kačerov, Budějovická, Mládežnická, Pražského povstání, Gottwaldova, I. P. Pavlova, Muzeum, Hlavní nádraží, Sokolovská. Pravidelný provoz zahájilo také depo Kačerov a provizorní dispečerské pracoviště ve stanici I. P. Pavlova.
- 3 minuty čtení
Původně bylo v plánu využít v Praze podpovrchové tramvaje, ještě když se v roce 1966 začal v Opletalově ulici budovat první tunel, nebylo jasné, že půjde o metro. O tom, že to bude metro, se rozhodlo až rok po zahájení prací.
Poprvé se jím mohli svézt cestující 9. května 1974, kdy v 9.19 hodin po slavnostním přestřižení pásky byla otevřena linka C a ze stanice Kačerov vyjela třívozová souprava Ečs. První úsek linky A se otevřel 12. srpna 1978, provoz na prvním úseku třetí linky – B – byl zahájen 2. listopadu 1985. Dosud nejnovějším provozovaným úsekem je pátý stavební úsek trasy A Dejvická–Motol otevřený v roce 2015.
Před dvěma lety, 21. dubna 2022, začala výstavba trasy D pražského metra: úseku Pankrác – Olbrachtova, dokončení se předpokládá v roce 2029. Další úsek Olbrachtova – Nové Dvory má předpoklad dokončení 2030. Pro úsek Pankrác – Náměstí Míru se připravuje projektová dokumentace pro stavební povolení. Síť pražského metra v dlouhodobém výhledu je předmětem návrhu Metropolitního plánu, který byl veřejně projednáván v r. 2022.
Zajímavosti pražského metra
Do provozu na lince C byly nasazeny sovětské třívozové soupravy Ečs, čtyřvozové soupravy začaly postupně jezdit v srpnu 1975. V únoru 1979 začaly na lince C jezdit pětivozové soupravy, cestujícím sloužily do června 1997. Od roku 1996 jezdí na linkách A a B jezdí modernizované sovětské vozy řady 81-71. Prvními v tuzemsku vyvinutými vlaky metra jsou M1, které vozí cestující na trati C od roku 2000.
V roce 1985 z pražského metra zmizely turnikety a zavedeny byly elektronické označovače jízdenek
V roce 1990 byly původní ideologické názvy stanic změněny tak, aby odpovídaly místopisným názvům, celkem bylo přejmenováno 13 stanic.
V srpnu 2002 přišly povodně a voda zatopila značnou část tunelů metra, celkem bylo zaplaveno 19 stanic, škody dosáhly výše téměř 7 miliard korun. Provoz metra se plně obnovil až v březnu 2003.
Tradiční designový prvek trasy A, takzvané „puklíky“, znají a oceňují lidé po celém světě jako ikonu. Pražské metro nabízí mnohem víc: každá trasa, každá stanice, má svoji vlastní osobitost.
Na trase D bude jezdit automatické metro bez strojvedoucích, automatizace se ale plánuje i na nejstarší lince pražského metra, na C. Plánovaným horizontem je rok 2031.
Výstava 50 let metra 1974–2024
U příležitosti 50. výročí zahájení provozu pražského metra byla připravena panelová výstava, která je postupně instalována na různých místech v metropoli a je možné ji také shlédnout na stránkách: https://metroslavi.cz/.
Další akce k výročí
4. května 10.00 – 16.00 hodin Den otevřených dveří Depo Kačerov
Program nabídne návštěvníkům přehlídku současné techniky, historických vozidel a nahlédnutí do zázemí provozovny, které je běžně veřejnosti nepřístupné. K vidění budou například všechny čtyři typy souprav metra, včetně možnosti nahlédnout pod soupravu metra typu M1, dále tzv. malé depo, nebo pohotovostní vozy. Součástí programu budou mj. ukázky Hasičského záchranného sboru DPP.
8. května – Jízdy historických souprav po celý den na lince C
Jako první vyjede v 9.19 z Kačerova na Florenc historická třívozová souprava ze zahájení provozu metra v roce 1974. Vlaky Ečs budou do 16.00 jezdit na nejstarším úseku metra Kačerov – Florenc. Na jízdy historickými soupravami platí standardní jízdné dle Tarifu PID.
9. května - Program v CAMPu: Minulost a budoucnost metra
Od 13.00 do 21.00 hodin budou v CAMPu k vidění krátké archivní filmy o městské hromadné dopravě, připraveny jsou také přednášky, které nabídnou nahlédnutí pod pokličku plánované automatizace metra a další informace ze zákulisí pražské dopravy. Na promítání vstup volný, na přednášky je třeba místa rezervovat.