Rada hlavního města Prahy připravila v řádném termínu úsporný rozpočet
Rozpočet metropole pro rok 2013 byl dnes postoupen ke schválení na listopadové zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Je opět sestaven jako zdrojově vyrovnaný a především se musel vypořádat s dramatickým poklesem daňových příjmů. Vedení města jej proto hodnotí jako výrazně úsporný.
- 4 minuty čtení
/zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 13. listopadu 2012/
„Dostupné finanční zdroje zásadně negativně ovlivnily dva vnější faktory – změna rozpočtového určení daní, díky které přijde Praha o 650 mil. Kč, a dále také ekonomická recese, která se na daňových příjmech města podepíše záporně v rozsahu přes 1,5 mld. Kč. Celkově jsme tedy při sestavování rozpočtu museli vycházet ze základny meziročně nižší o 2,2 mld. Kč, což představuje zásadní propad o 5,8 %. Stáli jsme proto před rozhodnutím, zdali jít např. cestou zdražování jízdného v MHD a zastavení strategických staveb nebo cestou hledání vnitřních rezerv. Rozhodli jsme se pro druhou možnost a naordinovali si téměř bez výjimek provozní úsporu ve výši 5,8 %. Ta nám umožnila zachovat výstavbu tunelového komplexu Blanka v nezměněném termínu zahájení provozu, tj. na jaře 2014,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Hlavní město Praha kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji již v letech 2009 až 2013 přišlo nebo přichází o celkem cca 26 mld. Kč.
Rada hlavního města Prahy v rámci návrhu rozpočtu promítla také rozdělení příjmů z hazardu, které předpokládá ve výši 760 mil. Kč. Podíl městských částí ve výši 300 mil. Kč by měl být z 50 % vázán na oblast sportu a zbylých 50 % by mělo směřovat na školství, kulturu a sociální a zdravotní oblast. Podíl hlavního města Prahy ve výši 460 mil Kč by měl směřovat naplno do grantové oblasti – rozpočet počítá s 350 mil. Kč na sport, o zbývající částku 110 mil. Kč byly navýšeny granty v oblasti školství, kultury a v sociální a zdravotní oblasti.
Ve vztahu k městským částem Praha vyčlenila 3,3 mld. Kč, což je meziročně o 4,5 % méně. „Aniž bych chtěl jakkoliv zlehčovat složitou situaci našich starostů, snížení dotačních vztahů k městským částem je nutno vnímat v dramatickém kontextu poklesu daňových příjmů města o 5,8 %. Na druhou stranu, rozhodli jsme se zachovat tzv. minimální dotační vztah, každá městská část proto na 1 obyvatele i nadále obdrží nejméně stejnou částku jako dosud, tj. 2 400 Kč. Nedochází rovněž ke změně modelu dotačních vztahů, ten zůstává v totožném nastavení, odsouhlaseném v loňském roce většinovým názorem starostů městských částí. Jediné, co se na dotačních vztazích mění, je vlastně přerozdělovaná cifra,“ řekl primátor Svoboda. I přes meziroční pokles se dotační vztahy budou podílet na daňových příjmech města stále více než například v roce 2011 – půjde o 9,2 %.
Největší část, 46 % výdajů metropole v roce 2013 připadne na kapitolu Doprava, 23 % potom na kapitolu Školství. Obě oblasti jsou tradičně nejdůležitějšími rozpočtovými položkami v Praze. Výraznou pozornost Rada města věnovala provozní stránce hospodaření. Restrikce v řádu 5,8 % vedla k nalezení úspory v rozsahu 1,1 mld. Kč. Optický meziroční nárůst běžných výdajů je tak způsoben jen novými mandatorními výdaji či metodickými změnami – 487 mil. Kč přispěla po zapracování kompenzace státní dotace na školství, 300 mil. Kč tvoří zmíněná rezerva z hazardu pro městské části, 287 mil. Kč zvýšené granty ze stejného titulu, 237 mil. Kč jde čistě účetně na vrub změny metodiky vykazování derivátů. Kompenzace Dopravnímu podniku hl. m. Prahy je rozpočtována ve výši 10 603 276,3 tis. Kč.
V oblasti kapitálových výdajů je opět kladen důraz na strategické investiční stavby v čele s tunelovým komplexem Blanka, pro který je vyčleněno 4,7 mld. Kč. Rozpočet hl. m. Prahy pro rok 2013 dále počítá s prostředky pro dopravní terminál Veleslavín, dokončení protipovodňové ochrany města či ústřední čistírnu na Císařském ostrově. Mezi další investiční priority patří technická vybavenost městských částí s 500 mil. Kč, další vodohospodářská infrastruktura, rekonstrukce Hornopočernické ulice, sanace Nuselského mostu nebo pokračování stavby Jinočanské spojky. Pro výstavbu a rekonstrukce škol a školských zařízení Rada města vyčlenila 268 mil. Kč, pro zařízení sociální a zdravotní péče 89 mil. Kč a pro oblasti kultury rovněž 89 mil. Kč.
„Členům Rady hlavního města Prahy se podařilo nalézt prostředky také na takové záležitosti, jako je oprava kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí (20 mil. Kč), projekty podpory podnikání v Praze (19 mil. Kč), zlepšení dopravy zdravotně postižených (18 mil. Kč), stěhování a vybavení nového domova pro seniory v Praze 6 – nebo v investicích, na protihluková opatření (95 mil. Kč), parky a areály zeleně (73 mil. Kč), revitalizaci náplavek na obou březích řeky (40 mil. Kč) či výstavbu přírodního koupaliště Radotín (25 mil. Kč),“ dodal Bohuslav Svoboda a uzavřel: „Sestavení metropolitního rozpočtu opravdu nebylo snadné, ekonomická situace je obtížná a úspory jsme museli hledat na všech frontách, avšak věříme, že správnost námi nastaveného přístupu k hospodaření metropole dostatečně a objektivně potvrzuje kupř. letošní zlepšení výhledu našeho ratingu“.
Základní rozpočtová data | |
---|---|
Finanční zdroje | 45,3 mld. Kč |
- z toho sdílené daně | 35,9 mld. Kč |
- z toho příjmy z hazardu | 0,8 mld. Kč |
- z toho převody z r. 2012 | 1,6 mld. Kč |
- z toho dotační vztahy k MČ | 3,3 mld. Kč |
Dluhová služba | 1,0 mld. Kč |
Výdaje rozpočtu | 44,3 mld. Kč |
- z toho běžné výdaje | 35,0 mld. Kč |
- z toho kapitálové výdaje | 9,3 mld. Kč |
Příloha: Rozpočet hl m. Prahy 2013