Rada jmenovala grantovou komisi pro oblast kultury a umění

Městská rada dnes zrušila s účinností ke dni 22. 9. 2009 komisi Rady hl. m. Prahy pro udělování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění, zřídila komisi novou a jmenovala její členy.

  • 14 minut čtení

/zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 22. září 2009/

 

Městská rada dnes zrušila s účinností ke dni 22. 9. 2009 komisi Rady hl. m. Prahy pro udělování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění, zřídila komisi novou a jmenovala její členy.

 

„Letošní grantové řízení probíhá podle nově schváleného Grantového systému hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění na léta 2010 – 2015. Jmenování nové grantové komise je krokem, který je součástí postupu dohodnutého v rámci Poradního sboru primátora hl. m. Prahy pro oblast kulturní a grantové politiky, což je expertní skupina vytvořené primátorem. Složení grantové komise navrhl poradní sbor, odborná veřejnost, kulturní instituce a výbor pro kulturu a volný čas zastupitelstva. Grantová komise je jmenována radou na tři roky, je patnáctičlenná, složená ze čtrnácti odborníků, z nichž vždy dva reprezentují každý ze sedmi vymezených grantových oborů. Jako patnáctý člen jí předsedá člen Zastupitelstva hl. m. Prahy,“ řekl radní Milan Richter.

Stanovení počtu členů Grantové komise vychází ze schválených sedmi grantových oblastí – divadlo, hudba, tanec a nonverbální umění, výtvarné umění, fotografie a nová média, literatura (s výjimkou periodického tisku s nadregionální a celostátní působností), audiovizuální umění (film a video) a ostatní. Pro každou oblast jsou nominováni dva odborníci.

 

Faktografie

Složení grantové komise:

předseda:

Ondřej Pecha, člen ZHMP, předseda výboru pro kulturu a volný čas ZHMP

členové:

Jan Hančil, odborník za oblast divadla

Zdeněk A. Tichý, odborník za oblast divadla

Petr Dorůžka, odborník za oblast hudby

Jan Simon, odborník za oblast hudby

Noemi Zárubová - Pfeffermannová, odborník za oblast tance a nonverbálního umění

Renata Milgromová, odborník za oblast tance a nonverbálního umění

Věra Jirousová, odborník za oblast výtvarného umění, fotografie a nových médií

Petr Vrána, odborník za oblast výtvarného umění, fotografie a nových médií

Jiří Peňás, odborník za oblast literatury

Jan Lukeš, odborník za oblast literatury

Jan Foll, odborník za oblast audiovizuálního umění (film a video)

Eva Zaoralová, odborník za oblast audiovizuálního umění (film a video)

Petr Vlasák, odborník za oblast ostatní

Marek Gregor, odborník za oblast ostatní

tajemník:

Jana Lapáčková, OKP MHMP

 

Profesní životopisy členů:

DIVADLO.

Doc. Jan Hančil - dramaturg, překladatel, vysokoškolský pedagog, děkan DAMU, člen poslední Grantové komise.

Po absolutoriu přírodovědecké fakulty UK (1985) pracoval rok jako geolog, pak nastoupil do Domu kultury v Trutnově. Absolvoval dramaturgii na DAMU (1993). V té době působil ve Společnosti Franze Kafky jako vědecký tajemník. Poté pracoval tři roky jako manažer a šéf provozu Studia Ypsilon. Od roku 1997 je dramaturgem Národního divadla v Praze. Za svého působení ve Studiu Ypsilon založil Nakladatelství Studia Ypsilon, které vedl od roku 1995 do roku 2002. Od roku 1994 je odborným asistentem a od roku 2005 docentem na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU.

Na DAMU učí dialogické jednání, vede spolu s ostatními asistenty bakalářský a magisterský seminář. Od roku 2003 se věnuje také projektovým seminářům v rámci herecké propedeutiky vycházejícím z dramatického textu a směřujícím k herecké prezentaci.

Mgr. Zdeněk A. Tichý - divadelní kritik a současný proděkan DAMU, dřívější expertní hodnotitel grantů HMP.

1990 absolvent studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor divadelní a filmová věda, 1990–1992 - redaktor kulturní rubriky Lidových novin a v letech 1992–2001 redaktorem kulturní rubriky Mladé fronty Dnes. Od roku 1999 pracuje jako odborný asistent na DAMU, kde byl v prosinci 2006 jmenován do funkce proděkana pro studijní a umělecké záležitosti. V letech 1997 – 2001 byl předsedou muzikálové poroty Cen Thálie a členem Kolegia Cen Thálie, dále působil nebo působí v porotách řady festivalů, byl členem dozorčí rady Činoherního klubu (2003–2006), autorsky spolupracuje na přípravě televizního měsíčníku „Divadlo žije!“. Zdeněk A. Tichý je spoluzakladatelem festivalu Šest z šedesátých (2003); autorsky se podílel na řadě publikací, převážně s divadelní tématikou (mj. Obrozené divadlo – Divadlo Na Fidlovačce 1921 – 2001, Šest z šedesátých, Almanach činohry Národního divadla 2002/2003, Vladimír Morávek, Ivan Rajmont – Režisér a jeho divadlo). Zdeněk A. Tichý redaktorsky pravidelně spolupracuje na tematických kulturních přílohách (např. pro Svět knihy, Febiofest a festival Divadlo); publikuje například v Mladé frontě Dnes, Hospodářských novinách, Reflexu, Divadelních novinách a časopise Loutkář.

 

HUDBA:

Petr Dorůžka - rozhlasový autor, hudební novinář, pedagog, hudební producent, člen poslední Grantové komise.

Od roku 1968 dodnes publikuje články o hudbě v tisku, 1973 absolvoval v oboru Rozhlasová, televizní a filmová technika na ČVUT, 1988 - dodnes Hudba na pomezí, první český rozhlasový program world music na stanici Vltava, 1989 stál u zrodu Bontonu, první soukromé gramofonové společnosti v Čechách, jako producent, 1992 - dodnes člen panelu World Music Charts Europe (součást European Broadcasting Union), 1992-4 člen pražské větve IASPM (Int'l Association for Study of Popular Music), 1993-dodnes autor pravidelné dvoustránkové rubriky World Music v měsíčníku Rock & Pop, později UNI. 1996 -dodnes první české internetové stránky world music, world.freemusic.cz, 2002-dodnes přednáší Světové hudební kultury na Fakultě humanitních studií UK. 2002 - dodnes týdenní program world music Babylon, na české hudební televizi Óčko, 2007 - jmenován členem poroty 7 samurajů která vybírá účinkující pro mezinárodní veletrh Womex 2007 v Seville. Produkovaná alba, knihy, publikace v časopisech, hudební rozhlasové programy pro: Český rozhlas, Deutschland Radio Berlin ,Canadian Broadcasting Corporation (Global Village), přednášky na mezinárodních konferencích: WOMEX, Berlín, hudební veletrh, IASPM konference v Praze, Migration Music festival, aipei, EBU World Music Workshop, Praha, Rock and Politics, Gdansk, Polsko, Khamoro, festival romské hudby a konference.

Mgr. Jan Simon - ředitel Symfonického Orchestru Českého Rozhlasu, člen poslední Grantové komise.

Dodnes sólista Českého rozhlasu.Vystudoval Akademii muzických umění v Praze u Valentiny Kameníkové a Ivana Moravce. Dále studoval u prof. Homero Francesch v Zürichu a prof. Jamese Tocco v Lübecku, kde současně sám pedagogicky působí. Po vítězstvích v národních klavírních soutěžích (Mariánské lázně 1983, Chopin a Interpretační soutěž MK ČR 1987) se s úspěchem zúčastnil mezinárodních klavírních soutěží. Je laureátem soutěže Pražské jaro 1988, Chopin en Mallorca 1985, William Kappel USA 1990 a soutěže královny Elizabeth Brusel 1991. Od roku 1988 soustavně koncertuje doma i v zahraničí – Německo, Itálie, Rakousko, Francie, Španělsko, Belgie, Dánsko, Velká Británie, Polsko, Japonsko, Taiwan a další, a to jak v sólových recitálech, tak jako sólista s významnými světovými orchestry.

Vedle pravidelného nahrávání pro Český rozhlas natáčí pro společnosti Supraphon, Bonton, Panton a další.

 

TANEC A NONVERBÁLNÍ UMĚNÍ:

Doc. Mgr. Noemi Zárubová-Pfeffermannová – vysokoškolský pedagog, taneční a pohybové umění.

Pedagog Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 1997 zastává funkci proděkanky pro zahraničí. Podílí se na zabezpečení předmětů: Psychologie gestiky a mimiky (předmět je součástí státní závěrečné zkoušky MA studia), Organizace uměleckého provozu, Komunikační dovednosti (katedra teorie - obor hudební management). Vyučovala též v zahraničí - Velká Británie, Německo, Belgie, Polsko, Maďarsko a Japonsko. Publikační činnost, členství v odborných komisích (oborová komise FRVŠ, odborná komise MŠMT ČR pro program EU Erasmus/Socrates, stálá pracovní skupina Akreditační komise pro umění a uměnovědy). 18. 9. 2009 bude promována a obdrží titul vysokoškolského profesora.


Renata Milgromová
– choreografka, tanečnice, lektorka tance, organizátorka a produkční v oblasti tanečního a pohybového umění, ředitelka občanského sdružení Open field, zaměřeného na výzkum tanečních kultur.

Po studiu ekonomické školy  je v Praze členkou VUS UK (tanec a sborový zpěv). Poté odchází do USA studovat vizuální umění a tanec na Sacramento City College. Po návratu do Prahy otevírá taneční studio Zambra, kde vyučuje dodnes. Během posledních 10ti let realizuje řadu mezinárodních tanečně-hudebních projektů, festivalů (Dance Meridian) a dílen Poezie v pohybu, s podporou hlavního města Prahy. Spolupracuje s japonským alternativním divadlem Annes Folles a kanadským tanečním divadlem Sashar Zarif Dance Theatre, choreograficky spolupracuje v divadle Bez zábradlí (2005) a v divadle Minor (2009). V současné době studuje modulární program Labanovy analýzy pohybu na Laban Institut of Movement Studies v New Yorku, zaměření na pohyb, divadlo a hlas.

Realizace projektů: Magic Fingers-dancing feet - Roxy Nod a Divadlo Na Prádle, Where India meets Persia - mezinárodní projekt, Komunikační prostor Školská 28, Praha 1, Divadlo Bez zábradlí - choreografie Cikáni jdou do nebe,vystoupení Bregenz - Rakousko - "Global dance", "1000+1 fingers"- mezinárodní projekt, Roxy Nod, Praha, Hedvábná stezka - vedoucí projektu, choreografie,  organizace a produkce mezinárodního projektu  Praha - Městská knihovna, NoD, Plzeň - festival Smetanovské dny, Brno - divadlo Barka (podpořeno grantem Hlavního města Prahy), "Where India meets Persia" – mezinárodní taneční vystoupení , Praha, Komunikační prostor, "Persian inversion" - Praha, Komunikační prostor Školská, Rybanaruby, Praha, organizuje mezinárodní taneční dílnu "Meykhane" s prezentací pro veřejnost, vystoupení na festivalech: "Lets Dance", Praha, Městská knihovna , MOFFOM - Praha, účast na domácích a zahraničních scénách/festivalech, Vedení projektů: Mevlana - mezinárodní dílna a vyst, Rumi Alive festival - mezinárodní festival perského tance a hudby, vedení mezinárodního festivalu Dance Meridian, Praha - festival mystiky v tanci a hudbě - taneční divadlo Perské miniatury a Meeting with Saqi, tvorba choreografií: Asheq, Perské miniatury, výuka na letních tanečních dílnách: Pieštany, Bratislava, Trstěnice.

 

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

PhDr. Věra Jirousová - výtvarné umění - historik umění, zkušená kurátorka, dřívější členka Grantové komise.

Historik umění, zkušená kurátorka, aktivní v politickém a kulturním undergroundu 70. a 80. let, s bohatou praxí kulturní žurnalistiky a s intenzivním zájmem o současné umění. Jako člen minulé odborné komise magistrátu by mohla být dobrým prostředníkem mezi starou a novou praxí. Profese: básnířka, kritička umění, zaměstnána. ve Sbírce moderního a současného umění NG v Praze, tisk. odd. Veletržního paláce, kurátorka výstav, tajemnice Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Studia: FF UK, dějiny umění, Praha 70. Zájmy: výtvarné umění, literatura, filozofie, hudba (+ rocková hudba), ornitologie, židovská kultura, kultura a umění Dálného východu.

Petr Vrána - výtvarné umění - vizuální umělec, art-director, producent.

Již během studií na univerzitě v Kasselu (nyní Kunsthochschule, kterou absolvoval v roce 1988) se věnoval videoartu, ve kterém patřil ke světové špičce. Vytvořil kompletní grafický design nejen pro TV Hessen 3, ale také pro tehdy se rozjíždějící TV Nova. 1992 založil Media Archiv, který přímo na Národní třídě nabízel studentům i veřejnosti tehdy nedostupná zahraniční díla videoartu. V Bostonu stvořil v r. 1998 pro firmu Artificial Life on-line-virtuální město Avataria. Jako pedagog působil na akademiích v Kolíně nad Rýnem, Kasselu a na FAMU. Coby producent se podílel na německé expozici pro Expo 2000 v Hannoveru. V roce 2004 měla světovou premiéru jím produkovaná opera R.U.R. dle Karla Čapka. Je dlouholetým členem komisí festivalů (Golden Award of Montreux, Europrix, Caesar, Docfilm Jihlava, World Summit Award). V současnosti se věnuje přípravě vybudování Památníku československého exilu v Modřanech – multimediálního monumentu, připomínajícího osobnosti československé kultury, které naše národy ztratily v letech 1939 – 1989.

 

LITERATURA:

Mgr. Jiří Peňás - literární kritik a vědec, kulturní publicista, komentátor, člen poslední Grantové komise.

Po absolvování Filosofické fakulty Univerzity Karlovy (1989, obor čeština-historie) vystřídal několik manuálních zaměstnání. Od roku 1991 pracoval krátce jako nakladatelský redaktor a poté nastoupil do kulturní rubriky deníku Prostor. Po jeho zániku vedl kulturní rubriku v Lidové demokracii, poté pracoval v deníku Mladá fronta dnes, v Lidových novinách, v poslední době působí v týdeníku Respekt a Týden. Během posledních let publikoval desítky literárních recenzí především původní české literatury a účastnil se řady televizních publicistických pořadů. Specializuje se na moderní českou prózu.

Je autorem souboru textů s názvem Deset procent naděje - Výbor z publicistiky (1995 – 2001), které postupně vycházely především v Respektu, Mladé frontě DNES, Lidových novinách a v Týdnu. Jádro výboru tvoří recenze literárních a filmových děl, obsahuje ale i glosy komentující společenské dění a politiku. Knihu lze číst jako dokument o bezesporu zajímavém typu "psaní a uvažování", pozoruhodná je však také jako deník kulturních i nekulturních počinů posledních sedmi let.

PhDr. Jan Lukeš - literární, filmový a televizní publicista, kritik a historik, člen poslední Grantové komise.

Od 90. let publikoval např. v Literárních novinách, Nových knihách, Iluminaci, Filmu a době, Kino revue, Filmových listech, Divadelních novinách, Týdnu, Hostu, Lidových novinách, Xantypě aj. Spolupracoval např. na scénáři dokumentu Pavla Štingla Zaniklý svět Karla Pecky (2000), s Martinem Šulíkem scenárista jeho hraného dokumentu Klíč k určování trpaslíků aneb Poslední cesta Lemuela Gullivera (2002) podle Deníku Pavla Juráčka. V roce 1976 absolvoval obor čeština – dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1975 – 1987 pracoval jako čistič oken v Úklidu, od roku 1978 publikoval časopisecky (Tvorba, Práce, Svobodné slovo, Melodie, Gramorevue, Rock a Pop, Kino, Záběr, Dramatické umění, 1988 – 1989 pod jménem Tomáš Unzeitig v samizdatových Lidových novinách). V letech 1987 – 1989 výzkumný pracovník v Čs. filmovém ústavu, 1988 – 1991 externí pedagog dějin a teorie filmu na Pedagogické fakultě Plzeň, 1990 komentátor Lidových novin, 1991 – 1994 vedoucí kulturní rubriky LN, 1990 – 1992 redaktor nakladatelství Scéna. Od 1994 vedoucí knižní edice Národního filmového archivu, od 1999 spolu s Janem Schmidem scenárista a moderátor měsíční televizní revue o literatuře Třistatřicettři (ČT2). Knihy: Prozaická skutečnost (1982, literárněkritické eseje), Orgie střídmosti (1993, filmové studie a recenze), Stalinské spirituály. Zkušenost politických vězňů 50. let v české próze (1995, portrétní eseje), Hry doopravdy. Rozhovor se spisovatelem Karlem Peckou (1998), Srdcerváč. Rozhovor se spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským (2005). Literárně upravil a editoval knihu Vojtěcha Jasného Život a film (1999), edičně připravil tituly Antonín J. Liehm, Ostře sledované filmy (2001), Pavel Juráček Deník (1959 – 1974) (2003) ad.

 

AUDIOVIZUÁLNÍ UMĚNÍ (film a video)

PhDr. Jan Foll - filmový a televizní publicista, člen poslední Grantové komise.

Vystudoval Akademické gymnázium a Filozofickou fakultu UK (obor filozofie-dějepis), kterou zakončil doktorskou prací Prostor a čas u Aristotela. V letech 1974 - 1990 pracoval jako redaktor titulků v Ústřední půjčovně filmů. Po listopadu 1989 byl dramaturgem v Československé, později České televizi (1990 - 1992). Jako člen tehdejšího vedení ČT prošel takzvanými lustracemi, má negativní osvědčení (vydané 3. 2. 1992). V letech 1992 - 1997 působil v kulturní rubrice Lidových novin, kam přispíval už v jejich samizdatové éře (od roku 1988). Nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Jan Foll už více než třicet let publikuje v různých novinách a časopisech (Film a doba, Scéna, Kino, Kinorevue, Premiere, Týden, Heart of Europe, Playboy, Skvělá, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Hospodářské noviny, atd). Od roku 1997 není ve stálém pracovním poměru, v poslední době spolupracuje především s agenturou Kirké a s Českým rozhlasem (stanice Vltava), kam přispívá komentáři o filmových a televizních novinkách. Napsal stovky recenzí a statí o filmu a desítky rozhovorů, především s českými herci a režiséry. Dva roky vedl výběrové semináře pro studenty scenáristiky na pražské FAMU. Podílí se na přípravách festivalu Febiofest, Letní filmové školy v Uherském Hradišti a MFF v Karlových Varech. Je autorem monografie o Miloši Formanovi (ČS Filmový ústav, 1989) a knížky rozhovorů Deset tváří (Jota, 1999). Několikrát byl členem mezinárodní poroty na festivalu Brněnská 16 a novinářské poroty FIPRESCI na karlovarském festivalu.


PhDr. Eva Zaoralová
-  umělecká ředitelka Filmového festivalu Karlovy Vary, člen poslední Grantové komise

Dále pedagog, autorka řady knih, respektovaná filmová kritička, filmová publicistka, která se specializuje především na francouzský a italský film. Mezinárodně uznávaná kapacita. Od roku 1994 působí spolu s Jiřím Bartoškou ve vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který pod jejich vedením získal zpět ztracenou slávu a stal se nejprestižnějším filmovým festivalem v celém bývalém „východním bloku“.

Byla šéfredaktorkou odborného filmového časopisu Film a doba, na jehož vydávání se stále podílí. Přednášela filmovou historii na FAMU. Zasedala v porotách mnoha filmových festivalů (Benátky, Berlín, Cannes, Mannheim, Wiesbaden, Antalya). Zároveň se věnuje překládání z francouzštiny a italštiny.

 

OSTATNÍ (víceoborové):

Petr Vlasák - propagace kultury, produkční, dřívější člen Grantové komise.

SPŠ filmová, obor produkce, do r. 1989 různé profese v oblasti filmu, hudby a divadla (kulturní domy, Krátký film Praha, FS Barrandov, ÚPF...), 1990-92 - pobyt v USA a Mexiku (dokument. fotograficko-filmový projekt), 1993-96 - produkce a organizace výstavních a veletržních expozic, special events, festivaly, spolupráce s rádii a ČT, 1997-98 - ředitel nadace PRO EXPO 98, 1999-2002 - PR spolupráce s nevládními organizacemi, lidská práva, fundraising, koordinace kampaní. 2002-6 - zvolen do Zastupitelstva hlavního města Prahy, práce ve výborech a komisích pro kulturu, památky a cestovní ruch, životní prostředí a zahraniční vztahy. Účast v mezirezortní komisi pro koordinaci propagace České republiky v zahraničí. 2006-2009 - PR spolupráce s nonprofitním sektorem, podpora projektů rozvoje občanské společnosti a alternativních přístupů v edukativní a kulturní oblasti, mediální a propag. kampaně, kulturně etnické výměny.

Marek Gregor – dnes novinář a manažér, dříve organizátor a producent nejrůznějších kulturních akcí

Od počátku 80. let působil (vedle řady různých dělnických profesí) jako DJ na nejrůznějších místech Prahy (například ve studentských klubech Strahov 007 a Iuridica).

Začátkem roku 1990 zakládá Společnost pro rozvoj kulturně-společenského života, která tehdy sdružovala několik nezávislých kulturních aktivit.

V 90.letech produkuje řadu nejrůznějších kulturních eventů apod. (například založil festival Drop In, inicioval vznik Rádia Stalin, dnešního Radia 1, inicioval záchrannou akci za Kavárnu Slávie, organizoval legendární federální happening Andy Warhol Tour při příležitosti otevření muzea v Medzilaborcích, spolupořádal různé výstavy, například Tona Stana v Národním technickém muzeu...).

Na přelomu tisíciletí pobýval několik let v Bruselu.

V roce 2003 spoluzaložil pražský kulturní měsíčník Time In, jehož byl v letech 2007 a 2008 šéfredaktorem.

V současné době působí v internetové televizi www.Bedna.TV, kde má na starosti vývoj nových pořadů a kontakt s médii. Zároveň občasně přispívá do periodik, například do Reflexu a Vino Revue.

   

 

V Praze 22. 9. 2009

 


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.


 

 

22. září 2009
22. září 2009