Rada projednala stav příprav rekonstrukce a výstavby ČOV
Městská rada dnes vzala na vědomí informaci o postupu přípravy Celkové přestavby a rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod a schválila změny v komisi Rady hl. m. Prahy Projekční tým pro přípravu stavby. V komisi ukončili členství Petr Štěpánek a Petr Fejk a jejím členem se stal radní Vladislav Mareček, který nyní odpovídá v městské radě za oblast životního prostředí.
- 3 minuty čtení
/Zpráva z 12. jednání Rady hl. m. Prahy 30. 3. 2010/
Dle požadavků platné evropské a české legislativy musí i Praha zajistit splnění stanovených limitů pro vypouštění vyčištěných odpadních vod z ÚČOV na Císařském ostrově, a to zejména dusíkatých látek z odpadních vod. V současné době probíhá správní řízení o prodloužení povolení k vypouštění vyčištěných odpadních vod z Ústřední čistírny odpadních vod Praha do konce roku 2016. Podle představ investora (OMI MHMP) by do konce roku 2016 měla být stavba „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově“ dokončena. Celkové náklady investice, tedy rekonstrukce stávající čistírny, stavby nové vodní linky a kalového hospodářství a kolektoru pro kalové hospodářství jsou zhruba 20 mld. Kč.
„Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově“ řeší vybudování nové mechanicko-biologické (vodní) linky čištění odpadních vod s chemickým srážením a úpravu stávající čistírny tak, aby bylo možné splnit emisní limity, a současně zajišťuje zvýšení kapacity čistírny na celkovou kapacitu 1 612 500 EO (tj. 8,2 m³/s mechanicko-biologicky čištěných odpadních vod) a další mechanicko-chemické čištění odpadních vod v množství max. 3 m³/s při srážkových průtocích. Součástí této stavby je tak i úprava stávající čistírny (rekonstrukce objektů a zařízení mechanického a biologického čištění).
Stávající kalové hospodářství bude pro obě vodní linky společné do roku 2015 a je založeno na termofilní anaerobní stabilizaci s předřazeným zahušťováním kalu. I nadále se počítá s využíváním bioplynu spalováním v kogeneračních jednotkách a s odvozem odvodněného kalu ke zpracování na průmyslový kompost, souběžně je však připravováno vymístění kalového hospodářství z prostoru Císařského ostrova po roce 2015 ve smyslu Smlouvy o spolupráci mezi hl. m. Prahou a Městskou částí Praha – Troja z ledna 2009. Tato příprava je ve fázi zpracované studie proveditelnosti a oznámení záměru EIA pod názvem Řešení energetického využití organických odpadů a kalů.
Architektonické řešení nové vodní linky celé zařízení maximálně ukrývá provozní zařízení čistírny pod povrch terénu. To dává možnost Císařský ostrov využít pro veřejnost pro volnočasové aktivity. Nadzemní objekty mají jen nezbytnou výšku a jsou se svými vesměs zelenými fasádami umístěné na volném prostranství. Areál čistírny tak bude vhodně zakomponován do prostředí Královské obory, Trojského zámku a Zoologické zahrady.
Základní otázkou zůstává financování investice. Praha předpokládá kombinaci finančních prostředků Evropských fondů soudržnosti - operačního programu životní prostředí, ze státního a městského rozpočtu, jako i z EIB. Probíhají jednání o variantách pro město nejvýhodnějších. „Na posledním jednání v Bruselu dne 16.3.2010 jsme s ministerstvem životního prostředí deklarovali společný zájem hl. m. Prahy a MŽP na vyčerpání dotačních prostředků z Fondu soudržnosti - OPŽP přednostně na výstavbu Nové vodní linky v rámci „Celkové přestavby a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově“. Za Prahu jsme přislíbili, že budeme jednat s provozovatelem o úpravě smlouvy o provozování, které splní rámcové podmínky čerpání finančních prostředků z OP ŽP dohodnutých mezi ČR a EK z listopadu 2007“uvedl radní Mareček. Jak dodal, mezním termínem pro čerpání peněz z Evropských fondů pro tuto investici je říjen roku 2015.
Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.