Radní Milan Pešák ocenil rehabilitační péči v Dětském domově Charlotty Masarykové

Od otevření nové rehabilitační části v Domově Charlotty Masarykové na Zbraslavi uplynulo 8 měsíců. Domov pro malé děti do 6 let zřizuje hlavní město, o využití rehabilitace se přijel přesvědčit radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

  • 4 minuty čtení

 

Od otevření nové rehabilitační části v Domově Charlotty Masarykové na Zbraslavi uplynulo 8 měsíců. Domov pro malé děti do 6 let zřizuje hlavní město, o využití rehabilitace se přijel přesvědčit radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

 

„Domov Charlotty Masarykové má ve své péči děti zdravé, ale i postižené, nebo opožděné. Ty tvoří mezi všemi dětmi asi jednu čtvrtinu. Právě pro ně má nová rehabilitační část velký význam. Můžeme si to ukázat na příkladu malého Patrika, který do domova přišel s postižením dětskou mozkovou obrnou. Když jsme neměli rehabilitaci, musel 5 měsíců pobývat v dětské léčebně pohybových poruch. Je jasné, že pro malé dítě je taková změna prostředí velmi stresující. Nyní jsme mu schopni zajistit kompletní rehabilitační péči sami. U Patrika, kterému v domově neřeknou jinak, než Páťa, konkrétně využijeme vodoléčbu  a magnetoterapii,“ popsal Milan Pešák, který s sebou na návštěvu vzal i malé dárečky od hlavního města.

Během rekonstrukce, která skončila letos na jaře, vznikla tělocvična pro děti, ordinace pediatra, psychologa a logopeda, kteří do domova dojíždějí 2x týdně. Dále kompletní fyzioterapeutické oddělení pro děti se závažným motorickým postižením. Dětský domov Charlotty Masarykové tak může svým svěřencům poskytnout komplexní péči (léčebnou, preventivní, ošetřovatelskou, fyzioterapeutickou, psychologickou, logopedickou, výchovnou a sociální).

„Rekonstrukce byla nejrozsáhlejší a finančně nejnáročnější investiční akcí, jaká v tomto dětském domově kdy probíhala. Z celkových nákladů na obnovu dětského domova, které činily přes 19 milionů korun, tvořil příspěvek od hlavního 16,4 milionu korun,“ dodal Pešák.

 

Historie Dětského domova Charlotty Masarykové

Dětský domov byl postaven Okresní péčí o mládež ve Zbraslavi v roce 1946 pod jménem Charlotty Masarykové, jako zařízení pro děti, mládež a matky s dětmi. Roku 1950 se zařízení stalo dětským domovem pro děti od 1 do 3 let věku s kapacitou 50 lůžek. Byly sem přijímány děti zanedbávané, ohrožené či týrané, děti zdravé, opožděné, ale i tělesně a duševně postižené. Zároveň bylo v této době odstraněno z názvu jméno Charlotty Masarykové.

Se vznikem Okresních ústavů národního zdraví (OÚNZ) bylo toto zařízení součástí OÚNZ Praha -západ. V těchto letech došlo ke snížení kapacity zařízení na 40 lůžek. V roce 1992 byly OÚNZ zrušeny a dětský domov se stal státním zdravotnickým zařízením, příspěvkovou organizací, jehož zřizovatelem byl Okresní úřad Praha-západ.

S přechodem na kraje se DD stal od 1. 1. 2003 nestátním zdravotnickým zařízením, příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha jako kraj. Byl obnoven původní název Dětský domov Charlotty Masarykové. K domovu přibyl bazén a brouzdaliště  se zastřešením pro děti a díky nové fasádě a výměně oken se změnil i celkový vzhled DD. V roce 2007 byla kapacita dětí v DD snížena na 30 a byly provedeny vnitřní úpravy, aby skupinky dětí byly maximálně 6 členné a každé oddělení bylo samostatnou jednotkou s hernou, ložnicí a sociálním zařízením.

V roce 2008-2009 proběhla v DD největší z investičních akcí za celou dobu jeho působnosti, a to rozsáhlá půdní vestavba, kde vznikly tolik potřebné prostory: kompletní rehabilitační jednotka, ordinace pediatra, místnost pro logopeda a psychologa, tělocvična pro děti a nové skladové prostory. Vzhledem k tomu, že domov přijímá děti nejen zdravé, ale i opožděné a postižené, je  kompletní rehabilitace – cvičení Vojtovou metodou, ale i vodoléčba, elektroléčba, magnetoterapie pro tyto děti velkým přínosem a tělocvična je využívána k pohybovému rozvoji všech dětí. Půdní vestavba byla financována z největší části zřizovatelem, tedy hlavním městem Prahou, část financí bylo od sponzorů a z grantů.

Smyslem práce domova je pomoci dítěti v nouzi, ať už se v ní ocitlo z jakýchkoliv důvodů. Pomoci mu překlenout dobu, než se v rodině situace vyřeší. Nedojde-li k úpravě rodinných poměrů a vztahů k dítěti, odcházejí pak do náhradní rodinné péče – do adopce či pěstounské péče. Jen v krajním případě se dítě dostává do dětského domova školského typu.

Všichni zaměstnanci domova se snaží, aby se děti cítily dobře a v rámci možností, aby dětem bylo nahrazeno to, čeho se jim často ve vlastních rodinách nedostávalo.

S dětmi jezdí 2x ročně na hory, letos přibyl 14 denní pobyt u moře, navštěvují různé kulturní a zábavné akce. Nepostradatelná je při tom všem pomoc dobrovolníků.

Důležitým momentem a krédem je, aby zde dítě pobývalo co nejkratší dobu, aby jeho situace byla vyřešena co nejdříve.

Od roku 1950 do konce roku 2008 bylo do Dětského domova Charlotty Masarykové přijato celkem 2.293 dětí.

 

 

V Praze 10. 12. 2009

 


PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


 

 

 

 

 

10. prosince 2009
10. prosince 2009