Radní navštívil Ekofestival
U příležitosti Světového dne životního prostředí pořádala dnes asociace ekologických organizací Zelený kruh v Praze na náměstí Míru již třetí ročník Ekofestivalu. Jedním z hostů byl i radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. Festival podpořili Hlavní město Praha, MČ Praha 2 a CENIA - česká informační agentura životního prostředí.
- 3 minuty čtení
U příležitosti Světového dne životního prostředí pořádala dnes asociace ekologických organizací Zelený kruh v Praze na náměstí Míru již třetí ročník Ekofestivalu. Jedním z hostů byl i radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. Festival podpořili Hlavní město Praha, MČ Praha 2 a CENIA - česká informační agentura životního prostředí.
„Hlavním cílem Ekofestivalu je představit veřejnosti aktivity ekologických nevládních organizací. Formou informačních stánků a doprovodného programu se jich zde představily více než dvě desítky. Návštěvníci se mohli seznámit se širokou škálou jejich aktivit – od praktické ochrany přírody a krajiny, přes informační aktivity, ekoporadenství, ekovýchovu a vzdělávání, až po takzvané watchdogové aktivity - obhajobu zájmů místních lidí a snahu o změny legislativního prostředí ve prospěch zdraví a zdravého životního prostředí každého z nás,“ představil poselství Ekofestivalu radní Štěpánek. Vedle tohoto hlavního programu čekal na návštěvníky i bohatý doprovodný program – hudební a divadelní produkce, prodej ekologických produktů a bio-občerstvení, řada her pro děti i dospělé, tombola a v neposlední řadě i promítání filmů s ekologickou tématikou v nedaleké Základní škole Londýnská.
Letošní ročník Ekofestivalu se z široké palety témat a problémů, jimiž se ekologické nevládní organizace zabývají, zaměřil zejména na problematiku městského veřejného prostoru a stále rostoucí spotřeby. „Více než 70 procent obyvatel České republiky žije dnes ve městech. Vedle nesporných výhod, které velké množství obyvatelstva soustředěné na relativně malé ploše přináší, nese sebou zvýšená koncentrace lidí i řadu těžkostí - znečištěné ovzduší a vodu, dopravní zácpy, hluk, degradaci půdy a přírodního prostředí, velké množství odpadů, a tak dále. Domovem městskému člověku nejsou přitom jen jeho pomyslné „čtyři stěny“, ale i místa, ve kterých se každý den pohybuje,“ uvedl radní pro životní prostředí Štěpánek. Ekofestival poukazuje na to, že pro kvalitu života ve městě je zcela nezbytná přítomnost zelených ploch. „Nejde přitom jen o pozitivní vliv vegetace na ovzduší, mikroklima, míru prašnosti, hladinu hluku či produkci antiseptických látek. I nesouvislé zelené plochy v centru měst - trávníky, stromy, parky - jsou pro kvalitu života ve městě extrémně důležité – vytvářejí totiž potřebná místa k odpočinku, setkání, posezení, k tvorbě a posilování vztahů mezi místními občany“, připomněla významy městské zeleně a veřejných prostor ředitelka pořádající asociace ekologických organizací Zelený kruh Kateřina Ptáčková.
S životem ve městech plných obchodů a komerčních zón úzce souvisí druhé téma letošního Ekofestivalu – stále rostoucí spotřeba. „Městskému člověku, který nežije v přímém kontaktu s produkcí výrobků na straně jedné a s likvidací odpadů na straně druhé, je dvojnásob důležité připomínat, jak a zejména s jakými nároky na zdroje, věci vznikají a posléze také zanikají,“ shrnula další z poselství Ekofestivalu Adéla Petrová, která se v rámci svého působení v CENII, české informační agentuře životního prostředí, věnuje také problematice ekologicky šetrných výrobků. „Informovanost o důsledcích spotřebitelského chování pro životní prostředí a zpětně lidské zdraví je zatím stále velmi malá a stejně tak i povědomí o alternativách k převládajícím výrobním stylům, výrobkům a službám. Jsou to přitom právě spotřebitelé, kdo dnes výraznou měrou ovlivňují, co se kde v jakém nákladu a s jakými nároky na přírodní zdroje bude vyrábět,“ doplnila Petrová.
V Praze 5.6.2008
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.