Radní odsouhlasili podporu projektů pražského operačního programu za 1,4 miliardy korun

Vlajka Evropské unie

Celkem 227 projektů podaných do Operačního programu Praha - pól růstu ČR (OP PPR) odsouhlasili na dnešním zasedání pražští radní. Projekty za bezmála 1,4 miliardy korun vycházejí z devíti výzev vyhlášených napříč všemi čtyřmi prioritními osami pražského operačního programu. Projekty, které pomohou seniorům, rodinám s dětmi, handicapovaným a sociálně znevýhodněným lidem, školám, vědeckým a výzkumným pracovištím, ale také podnikatelům či cestujícím v pražské dopravě, nyní míří k pražským zastupitelům.

  • 3 minuty čtení

/zpráva z 28. jednání Rady hl. m. Prahy 28. srpna 2018/

 

 

Logo


 

„O dotace z pražského operačního programu je vysoký zájem a podpořené projekty jsou velmi kvalitní. Nejvyšší částku - více než 619 milionů korun – jsme dnes vyčlenili na 87 projektů ze tří výzev zaměřených do sociální oblasti. Nejvíce projektů jsme podpořili v rámci dvou výzev vyhlášených v oblasti školství – celkem jde o 119 projektů za bezmála 97 milionů korun. Mezi 20 projektů, mířících prostřednictvím tří výzev do oblasti výzkumu a inovací, jsme rozdělili 601 milionů korun a 72 miliony korun jsme podpořili projekt sledující energetické úspory,“ řekla pražská radní pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková.

V rámci jednotlivých výzev si největší částku – 314,5 milionu korun – rozdělí 21 žadatelů, kteří uspěli s projekty podanými do výzvy č. 35, nazvané Podpora sociálních služeb, komunitního života a sociálního bydlení. Mezi úspěšné žadatele se kromě jednotlivých městských částí zařadily například Armáda spásy či Arcidiecézní charita. Centrum sociálních služeb Praha bude moci v rámci projektu za 46 milionů korun zmodernizovat tři azylové domy. „Jde o zařízení ve Šromově ulici na Černém Mostě, která budou moci poskytovat lepší služby mužům i ženám bez domova, ale také rodinám či samoživitelkám s dětmi, které se ocitnou bez střechy nad hlavou,“ uvedla Irena Ropková.

Více než 295 milionů korun vyčlenili radní na podporu 63 projektů podaných do výzvy č. 34, nazvané Podpora komunitního života a sociálního podnikání. „Uspěl například projekt usilující o zmírnění pocitů osamělosti a nepotřebnosti, které trápí mnoho z 240 tisíc seniorů žijících v Praze. Projekt chce stovkám z nich nabídnout možnost mimo jiné číst dětem ve školkách a nižších třídách základních škol pohádky a vést tvořivé dílny,“ řekla radní Ropková.

Podpora poskytnutá v rámci výzvy č. 38 umožní například vybudovat nový sociální podnik - malou pekárnu v Mukařovského ulici ve Stodůlkách, kde najde práci sedm nezaměstnaných lidí starších 50 let.

Podpora schválená ve dvou výzvách mířících do oblasti vzdělávání umožní zřídit při mateřské škole v Praze 10 – Dubči dětskou skupinu pro 12 dětí a uskutečnit na školách celkem 118 projektů zaměřených na inkluzi a multikulturní vzdělávání. „Podpora například umožní gymnáziu Na Zatlance v Praze 5 poskytnout zdejším studentům s odlišným mateřským jazykem větší a systematičtější pomoc a přispěje i k dalšímu vzdělávání pedagogů,“ podotkla radní Irena Ropková.

Podporu ve výši více než 279 milionů korun radní odsouhlasili pro 12 projektů podaných do výzvy č. 32. Například České vysoké učení technické bude díky dotaci z OP PPR moci realizovat pět projektů, Akademie věd ČR dva a jeden projekt Česká zemědělská univerzita v Praze. „Cílem jednoho z projektů ČVUT je vytvořit univerzální simulátor vozidla MHD, s jehož pomocí se řidiči naučí bezpečně zvládat krizové situace, k nimž za volantem dochází,“ uvedla radní Ropková.

Sedm projektů za téměř 280 milionů korun radní odsouhlasili ve výzvě č. 29.  Podporu získal například projekt, který má pomocí unikátní aplikace zefektivnit využití parkovacích ploch v Praze 5 naváděním řidičů na volná místa. „Realizace projektu prospěje jak ovzduší této části Prahy, tak i řidičům, kteří ušetří čas strávený hledáním vhodného parkovacího místa,“ poznamenala radní Ropková.

Ve výzvě č. 39 radní podpořili vznik podnikatelského inkubátoru v Pražské tržnici v sedmé městské části. Dotace umožní zrekonstruovat jednu ze zdejších hal a vybavit ji tak, aby v ní malé a střední podniky z oblasti kreativního průmyslu a digitálních technologií našly kvalitní zázemí pro inovace, rozvoj a sdílení zkušeností a znalostí.

Cílem projektu schváleného ve výzvě č. 31 je nahrazení zastaralých a energeticky náročných ventilátorů ve větracích šachtách pražského metra novými, účinnějšími a šetrnějšími k životnímu prostředí.

 

28. srpna 2018
28. srpna 2018