Radní Petr Dolínek: Hřbitovy a urnové háje v hlavním městě zoufale potřebují peníze

E15 | 19.8.2011 | rubrika: Téma | strana: 4 | autor: Jana Havligerová

Pražský magistrát se stará o vzhled 29 hřbitovů a dvou urnových hájů. Do jejich oprav a údržby vložila Praha za uplynulých deset let téměř půl miliardy korun. O desetimiliony však přichází tím, že lidé za pronajatá pohřební místa dluží. To by teď Praha podle radního Petra Dolínka chtěla vyřešit.

* E15: Rozhodli jste se udělit pardon neplatičům za pronájem pohřebních míst. Jak velký problém jsou neplacené hroby?

Z mého pohledu velký. Zaprvé ušlé finanční prostředky by posílily rozpočet hlavního města v této oblasti. Ta je trvale ztrátová. Zadruhé, neudržované hroby velmi negativně ovlivňují vzhled hřbitovů jak přerostlou vegetací, tak špatným stavem náhrobních kamenů či pomníků.

* E15: Myslíte si, že prominutí dlužných částek zabere?

Snažíme se najít způsob, který bude pro veřejnost zajímavý a přitom tento problém vyřeší. U některých lidí může být dluh z minulého období skutečně finančně neřešitelný a odpuštění dlužné částky může napomoci tomu, aby mohli vyřešit osud hrobu. Zároveň se nám ukáže, o které hroby se skutečně již nikdo nechce či nemůže starat.

* E15: Jaký bude další postup poté, co stanovená lhůta pomine?

Z pohledu toho, kdo nadále bude dlužit za správu hrobu, bude možné jen standardní postup zpětného odkupu hrobového zařízení od města za cenu danou soudním znalcem v oboru kamenictví. Z pohledu města budeme moci případným zájemcům poskytnout větší výběr volných hrobových míst.

* E15: Kolik hřbitovů magistrát spravuje?

Město má 29 hřbitovů a dva urnové háje. O zbylé hřbitovy se starají jednotlivé městské části. Jejich kapacita v porovnání se hřbitovy hlavního města Prahy je však daleko nižší.

* E15: Do údržby a obnovy hřbitovů dává magistrát nemalé částky. Kolik to bude v nejbližší době?

V rámci přípravy rozpočtu na rok 2012 se jedná zhruba o sedmdesát milionů korun na údržbu a nemalá částka je vyčleněna i na investice. Konkrétní výši této investice budeme znát po schválení rozpočtu na rok 2012. Doufám, že to bude několik desítek milionů, protože je pražské hřbitovy zoufale potřebují. Tyto peníze jsou navíc určeny jen na základní údržbu a není v nich prostor pro služby, které na hřbitovech chybí. Jedná se například o možnost zvýšení ostrahy, vybudování toalet a řadu dalších.

* E15: Co bude prioritou při investování, jaké akce chcete dotáhnout do konce?

Prioritou je především dokončení započatých akcí na pražských hřbitovech, například v letošním roce opravy havarijní zdi na vokovickém hřbitově. Také chceme dokončit opravu evangelického hřbitova tak, aby mohl být opět otevřen pro veřejnost. Máme také řadu funerálních staveb, například kapli na Malvazinkách, které je třeba zrekonstruovat nebo jejich rekonstrukci dokončit.

* E15: Pohřeb a související záležitosti není úplně levný. Kdo stanovuje ceny a za co?

Všechny ceny při sjednávání pohřbu jsou smluvní, pouze cena za žeh na území hlavního města Prahy je regulovaná a byla stanovena v roce 2008 na 1993 korun za zpopelnění zemřelého a ostatků v rakvi včetně uložení popela do pevně uzavíratelné urny s označením. Při nájmu pohřbívacího místa je cena regulovaná ministerstvem financí pro Prahu 85 korun za metr čtvereční ročně a nemůžeme ji ovlivnit. Ostatní ceny za služby jsou rovněž smluvní.

* E15: Existuje idea vybudování centrální márnice. Nakolik je taková investice reálná, a co by to přineslo Pražanům?

Existence márnice by zcela jistě zprůhlednila celou situaci v této oblasti. Bylo by možné pevně stanovit ceny za odvezení a uložení těla v márnici. Tyto ceny by tedy nebyly u každého různé, jak je tomu nyní, a byly by bezpochyby nižší, než je tomu teď u soukromých firem. Také by nedocházelo k excesům s uložením těl, jak se někdy v minulosti stávalo. V neposlední řadě by se prodloužil čas Pražanům pro výběr pohřební služby. A zcela jistě by skončil takzvaný boj o nebožtíka mezi jednotlivými pohřebními ústavy, který nyní bohužel často probíhá.

 

19. srpna 2011
19. srpna 2011