Radní Ropková představila vzhled nových dílen pro žáky základních škol
Radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková dnes představila vzhled takzvaných polytechnických hnízd, která mají od poloviny příštího školního roku na sedmnácti místech v Praze navrátit do školních vzdělávacích programů na základních školách tradiční dílenskou výuku. Hnízda mají vzniknout na středních školách, kde jsou k dispozici odborní mistři a žáci škol základních tam budou na výuku dojíždět. Celkem hodlá město, za pomoci evropských prostředků, investovat do dílen 90 milionů korun. Spolupracovat bude zejména s pražskou hospodářskou komorou.
- 2 minuty čtení
Žáci pražských základních škol, které se do projektu takzvaných polytechnických hnízd zapojí, budou mít již od února příštího roku možnost se v nově vybudovaných a vybavených dílnách, pod vedením odborných mistrů, seznámit s různými řemesly a službami. A také se základy mechaniky a robotiky. „Síť polytechnických hnízd, kterou vytvoříme v sedmnácti středních školách a domech dětí a mládeže, bude rovnoměrně pokrývat celé území hlavního města tak, aby ze všech základních škol v metropoli byly dostupné do 30 minut,“ vysvětluje radní Ropková.
Od přenesení tradičních dílen ze základních na střední školy si město slibuje vyřešení dlouhodobého nedostatku kvalifikovaných pedagogů a učebnic pro tento typ výuky na základních školách. Výhodou je navíc dosažení jednotné podoby dílen a obsahu vzdělávání. „Základní školy však budou mít možnost zvolit si pro každé pololetí jinak profilovanou střední školu provozující polytechnické hnízdo. Tím dosáhneme variability zvolené odbornosti,“ vysvětluje radní Ropková.
V rámci vzdělávacích cyklů se nejprve žáci prvního stupně základních škol v rámci dvouhodinové aktivity seznámí se základy řemesel a technických oborů, o výhodách volby s tím souvisejících profesí a s praktickými ukázkami vybraných oborů. „Tento cyklus přináší nejmladším žákům prostřednictvím teorie a praktické ukázky i zážitků zcela nový pohled na řemesla a možnosti budoucího profesního rozvoje. Žáci se nejprve teoreticky seznámí s jednotlivými řemesly a posléze samostatně pracují s pracovními listy. Před jejich vyhodnocením je jim dána možnost si za přítomnosti mistra v daném oboru příslušné řemeslo na vlastní kůži vyzkoušet,“ popisuje radní Ropková.
Další vzdělávací cykly určené pro žáky druhého stupně základních škol se skládají z celkem pěti aktivit během jednoho pololetí, z nichž každá trvá celkem čtyři hodiny. Žáci tak celkem obdrží během pololetí dvacet hodin výuky zaměřené na základy mechaniky a robotiky. „Žáci si během pobytu v polytechnických hnízdech vyzkouší vlastnosti a způsoby užívání jednotlivých druhů materiálů, nářadí a nástrojů a dále se seznámí se základy bezpečnosti a hygieny práce včetně první pomoci. Díky společné činnosti se svými spolužáky si navíc osvojí základy organizace práce a kooperace,“ uvedla radní Ropková.
V rámci projektu hlavní město předpokládá, že v prvním tříletém pilotním úseku bude investováno do polytechnických hnízd přibližně 90 milionů korun s tím, že kompletní vybavení jedné dílny vyjde na 1,2 milionu korun. V rámci projektu bude hrazen i materiál a odměny mistrům za výuku. „Jde jednoznačně o výhodnou investici do budoucnosti,“ dodává Ropková.