Reklama v centru Prahy musí mít jasná pravidla, článek radního hl.m.Prahy Pavla Klegy uveřejněný v Listech hlavního města Prahy dne 3.ledna 2005

Komerční prezentace v Praze je daleko za hranicí vkusu. Na tom se shodují nejen zástupci pražského magistrátu, ale i mnozí obyvatelé a návštěvníci Prahy.

Reklama v centru Prahy musí mít jasná pravidla  
Listy hlavního města Prahy | 3.1.2005 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 4 | autor: PAVEL KLEGA,radní hlavního města Prahy


Komerční prezentace v Praze je daleko za hranicí vkusu. Na tom se shodují nejen zástupci pražského magistrátu, ale i mnozí obyvatelé a návštěvníci Prahy. V pražské památkové rezervaci je reklama pomocí billboardů a bigboardů zakázána, taktéž centrum má specifický režim, k jehož změně je třeba změna zákona. Představitelé hl. m. Prahy tuto iniciativu již do dolní komory Parlamentu ČR zaslali - zatím však nebyla změna zákona přijata. Množství reklamních poutačů, plakáty chaoticky lepené, kam se dá, letáky i nepřijatelná komerční výzdoba degradují objekty na celém území hlavního města.
„Jsem plným zastáncem tržního prostředí, ale tohle už je trochu moc,“ řekl nám k tomuto problému radní Pavel Klega, který má na starosti pražský majetek. „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, a není možné, aby množství a způsob reklamní prezentace v Praze byly realizovány na úkor obyvatel a návštěvníků. Podle mého názoru tím město ztrácí na své přitažlivosti.“ I z těchto důvodů radní Klega připravuje změnu vyhlášky číslo 26/1999, která upravuje způsob a množství reklamní prezentace. „Přestože nejsem zastánce nějaké byrokratické regulace, navrhuji kroky, které by měly přinést alespoň částečné zlepšení,“ uvedl. Navrhované změny se týkají především vymezení pravidel při umisťování propagačních a informačních tabulí, billboardů a bigboardů, reklamních ploch a staveb s nimi souvisejících. Pravidlům by se měly přizpůsobit veškeré reklamní plochy, které jsou větší než 9 metrů čtverečních - u těch by mělo dojít k rozdělení do předem stanoveného počtu standardizovaných formátů. U reklam, které mají plochu od 9 m2 do 20 metrů čtverečních, by platilo pravidlo, že musí být od sebe vzdáleny minimálně 25 metrů, a u reklam nad 20 metrů čtverečních, mezi které patří i všudypřítomné billboardy a bigboardy, by tato vzdálenost nesměla být menší než 100 metrů.
Radní Klega navrhuje změnit vyhlášku i z hlediska jisté regulace obsahu reklamy. „Samozřejmě se nejedná o nějaký pokus o cenzurování, ale o možnost hlídat dodržování alespoň základních pravidel etiky a vkusu,“ říká. Reklama by tak neměla být například v rozporu s dobrými mravy a obsahovat prvky pornografie, jak se tomu dnes děje u některých lákadel do pánských klubů. Dále by reklamní sdělení nemělo obsahovat rasovou diskriminaci, snižovat lidskou důstojnost či využívat motivy vzbuzující strach.
„Myslím, že to je dobrá cesta, jak současně s odstraňováním nepovolených ploch regulovat i ty povolené, a doufám, že se navrhované změny v praxi osvědčí a lidé se budou cítit lépe,“ říká radní Klega a dodává: „A pak nás čeká ještě spousta práce s řešením nepovoleného výlepu plakátů. Uvažuje se např. o speciálním nátěru sloupů veřejného osvětlení.“

4. ledna 2005
4. ledna 2005