Řidiči své přestupky zjistí na Internetu

Magistrát hlavního města Prahy připravil pro Pražany novou službu. Jedná se o aplikaci „Vím, jak řídím“, která je dostupná prostřednictvím čipové karty opencard. Řidiči tak budou mít přehled o spáchaných dopravních přestupcích a hrozících sankcích v podobě přidělených bodů. Služba „Vím, jak řídím“ bude spuštěna dnes (18. října 2007) na portálu hlavního města www.praha.eu.

  • 3 minuty čtení

 

 Magistrát hlavního města Prahy připravil pro Pražany novou službu. Jedná se o aplikaci „Vím, jak řídím“, která je dostupná prostřednictvím čipové karty opencard. Řidiči tak budou mít přehled o spáchaných dopravních přestupcích a hrozících sankcích v podobě přidělených bodů. Služba „Vím, jak řídím“ bude spuštěna dnes (18. října 2007) na portálu hlavního města www.praha.eu.

 

Opencard

 

„Řidiči se shodují v tom, že nejsou dostatečně a hlavně včas informováni o svých dopravních přestupcích a o zahájení správního řízení proti nim. Proto přicházíme s  elektronickou službou - informace o vlastních, aktuálně spáchaných dopravních přestupcích včetně hrozby sankcí, a tedy i počtu přidělených  řidičských bodů, si od nynějška mohou pražští řidiči zjistit na internetu. Stačí jim k tomu mít čipovou kartu opencard, zaregistrovat se na kontaktním místě a následně požadované informace vyhledat na portálu hlavního města www.praha.eu,“ informoval náměstek primátora Rudolf Blažek.

 

 Náměstek primátora dodal, že má-li mít bodový systém i preventivní účinek, jsou informace o evidovaných spáchaných přestupcích nesmírně důležité. „Platí to pro řidiče, kteří jezdí rádi rychle. Přestupky v dopravě se samozřejmě netýkají jen rychlosti, která je v Praze pravidelně monitorována kamerami a radary, ale například i špatného parkování. V nové aplikaci řidiči okamžitě zjistí, z jakých přestupků jsou podezřelí, a jaké sankce jim za to hrozí. S vědomím, že mají na svědomí nějaký dopravní přestupek, jsou potom na silnicích většinou disciplinovanější. Novou službu pražského magistrátu proto chápeme především jako zkvalitnění celého systému prevence v dopravě,“ dodal Blažek.  

 

Služba „Vím, jak řídím“ má v rámci počátečního provozu zatím i svá omezení:

  •  informace o spáchaných přestupcích řešených na území hl. m. Prahy jsou dostupné pouze fyzickým osobám provozujícím motorové vozidlo;
  • aplikace zobrazuje pouze takzvané podezření ze spáchání přestupku a počet přidělených bodů, které lze za daný přestupek očekávat; nejedná se tedy o uzavřené případy a následně přidělené body.

Náhled „Jde o první aplikaci, která používá bezpečnou elektronickou komunikaci s využitím opencard. Jejím prostřednictvím postupně získáváme zkušenosti, které zúročíme při vývoji dalších aplikací na stejném principu,“ vysvětlil Rudolf Blažek, náměstek primátora. Zdůraznil, že nikdo, mimo konkrétního řidiče - registrovaného vlastníka karty opencard, nemůže k údajům o vlastních přestupcích získat přístup, protože jde o zajištěnou a chráněnou elektronickou komunikaci. „Vše jsme řádně projednali i s Úřadem na ochranu osobních údajů, který náš postup i systém schválil,“ uvedl Blažek.

 

Karta opencard nabízí i řadu dalších služeb a Pražané o ni mohou žádat od 12. dubna 2007 v paláci Adria. Uživatelům umožňuje například platit u parkovacích automatů v centru města nebo může nahradit průkaz do Městské knihovny. Magistrát předpokládá, že by opencard mohla využívat většina Pražanů například k předplácení MHD, rezervaci vstupenek do kulturních či sportovních zařízení a pro další služby.

 

Praktický průvodce využitím služby „Vím, jak řídím“

Co je nutné udělat pro zjištění výpisu dopravních přestupků, z nichž je provozovatel vozidla podezřelý:

  • Zájemce se dostaví na kontaktní místo opencard v paláci Adria v Jungmannově ulici a nechá si zřídit opencard.
  • Po vystavení karty se na přepážce č. 58 ve Škodově paláci zaregistruje k aplikaci „Vím, jak řídím“. Je nutné mít s sebou občanský průkaz a osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz automobilu, jehož je provozovatelem). Po registraci obdrží čtečku karet, pomocí níž se s opencard přihlásí na internetovém portálu hlavního města Prahy www.praha.eu.
  • Na portálu www.praha.eu vyhledá aplikaci „Vím, jak řídím“, a ta mu zpřístupní seznam podezření ze spáchání dopravního přestupku a hrozící sankce.

 

 

V Praze 18.10.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním. Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

18. října 2007
18. října 2007