Riegrovy sady
Devízou tohoto rozsáhlého parku jsou ještě stále zčásti zachované zajímavé průhledy skrze dřeviny na Prahu, Hradčany nebo Petřínský vrch s rozhlednou. Zejména směrem k Italské ulici se nabízejí unikátní pohledy, které se v Praze vidí jen málokdy.
Sto let starý park byl zakládán na původních pozemcích usedlostí často viničních, s poetickými názvy jako Kuchyňka, Saracénka, Švihanka nebo Pštroska, kde byl lom a pískovna. Částečně byla do celkové jedenáctihektarové plochy zakomponována i známá zahrada Kanálka, zvaná po jejím majiteli hraběti Josefu Emanuelovi Canal de Malabailovi. Ten ji vybudoval na pozemcích dvou viničních usedlostí a zahrada byla pokládána za jeden z nejzajímavějších a nejhodnotnějších areálů přelomu 18. a 19. století. Rozkládala se mezi Polskou a Vinohradskou třídou. Název Kanálka se uchoval dodnes, ovšem zdobí už jen místní ulici.
Do budoucích Riegrových sadů byly z Kanálky převzaty i některé drobnější stavby, jako například pozdně klasicistní rozhledna s terasovou vyhlídkou zvaná Mlékárna, která se nachází v centrální části parku, a trojboký, poněkud omšelý pískovcový obelisk s ptačími reliéfy nedaleko Vozové ulice.
Přístup do Riegrových sadů je možný z několika stran. Od ulice Polské po velkém schodišti, u něhož je umístěn pomník F. L. Riegra z dílny sochaře Josefa Myslbeka, od jara do podzimu přikrášlen květinovým záhonem. Zde jsou také objekty vinohradské sokolovny, jejíž výstavba zabrala část sadů a byly tak zrušeny některé průhledy.
Další přístup ze Chopinovy ulice umožňuje rychle přejít na dětské hřiště s mnoha hracími prvky a mobilním WC, o pár metrů dál pak využít restaurace s kavárnou nebo protější zastřešenou zahrádku s velkým plátnem, kde bývají k vidění sportovní přenosy. Třetí přístup je možný z Vozové ulice, kde se dá projít kamennou branou, pozůstalou po vstupu do Saracinky. Po vstupu z této strany je možné dojít až ke zmíněnému obelisku. Celý park, zejména centrální část a odpočinková místa, je opatřen lavičkami, hlavní cestu – promenádu – zpestřují květinové záhony. Ta je také proti ostatním, asfaltovým cestám vydlážděna.
Park je hojně využíván po všechna roční období, protože je ideálním místem pro procházky nebo návštěvu s dětmi, případně pro posezení u skleničky vína či piva. V zimě naopak svým různě výškově členěným terénem poskytuje potěšení hlavně malým dětem, které zde sáňkují a užívají zimních radovánek.
Historie:
Sady byly založeny v letech 1904–1908 na místě bývalých viničních usedlostí. Při jejich zakládání byly prováděny náročné terénní úpravy a výsadby, mající za cíl umožnit zajímavé pohledy na Prahu a Hrad. Park je upraven ve volném krajinářském stylu s množstvím stromů a dřevin, jejichž barevná souhra působí zejména na podzim příjemným dojmem. V roce 1938 zde byla při jihozápadní části vystavěna sokolovna, kvůli které však vzal za své jižní, promenádní okruh. Budovy byly stavěny podle plánů architektů Františka Marka a Zbyňka Jirsáka, za protektorátu ovšem posloužily útvaru SS. Během války byl také změněn název Riegrových sadů na Smetanovy. Až po válce, v roce 1947, se park dočkal obnovy, v současné době bylo modernizováno hlavně dětské hřiště, kde přibyly bezpečné herní prvky. V parku je možno chodit se psy pouze na vodítku, jen část parku, při Vozové ulici, je vyhrazena, aby zde mohli psi volně pobíhat.