Rozhodovat je těžké, ale...

Zasedání světových finančníků v Praze skončilo, město přežilo bouře v ulicích a přežil i Vyšehrad. A dnes už je vcelku zřejmé, že za to vděčí především rozhodnutí města národní kulturní památku po dobu zasedání uzavřít, protože jinak by se její hradby staly těžko překonatelnou baštou demonstrantů. Ale to, co je zřejmé dnes, nebylo ve chvíli rozhodování vůbec lehké a možná stojí za to si připomenout i některé reakce na toto rozhodnutí.
Poté, co odbor památkové péče magistrátu rozhodl, například Mladá fronta Dnes napsala:
„Na Vyšehradě chtěl v době zasedání finančníků pořádat demonstrace Václav Drbohlav ze sdružení Obrana životního prostředí. Akcí se mělo účastnit několik set lidí a konat se měly od 23. do 28. září….
….Zcela mimořádné rozhodnutí učinili úředníci odboru památkové péče magistrátu. Kvůli nahlášeným demonstracím na Vyšehradě zcela uzavřeli tuto národní kulturní památku… Václav Drbohlav, zástupce demonstrantů, který na toto historické místo ohlásil protesty proti zasedání bankéřů v nedalekém Kongresovém paláci, považuje zákaz za protizákonný a zbytečný. ….Při jejich ohlášení uvedl, že jako představitel Obrany životního prostředí bude protestovat společně se třemi stovkami účastníků, kteří se budou procházet po parkových cestičkách. …"Samozřejmě to je protizákonné, chtějí nám bránit ve vyjádřeni názorů…Slova o ohrožení památky kategoricky odmítá. "Je to nesmysl. je směšné, že ekologové by měli ničit Vyšehrad," míní Drbohlav. ..Úředníci památkového odboru však mají ve svém postupu jednoznačnou podporu vedeni města. "Naprosto s nimi souhlasím. Jde o ochranu uzavřeného památkového komplexu. Je tam Slavín, kapitula, město investovalo miliony do obnovy a udržováni Vyšehradu," prohlašuje primátor Jan Kasl. "Veřejně přístupný Vyšehrad bychom nedokázali městskou policii uchránit před případnou devastací," podotkl.“
A ve stejný den vyšla v MFD i poznámka, která uzavření Vyšehradu i ochranu dalších památek kritizuje:
„Lidé, kteří se chystají sami nebo se svými přáteli navštívit starobylý Vyšehrad, nebudou číst dnešní noviny s potěšením. Dozvědí se, že chuť na jednu z nejlákavějších pražských památek si musí nechat zajít. Vyšehrad totiž městští úředníci s podporou politického vedení radnice od čtvrtka uzavřou. Chtít po takovém rozhodnutí města, aby lidé výroční zasedání bankéřů vítali, bude obtížné. Těžko uvěří, že Praha je pohostinná ke komukoliv, a ne pouze k vybraným osobnostem v Kongresovém paláci. A to ještě není vyloučeno, že po Vyšehradu budou následovat i další památky. Zástupci města i státu velmi často upozorňuji, že jednání bankéřů přinese městu v budoucnosti velký finanční efekt. Je to možné. Až jej ovšem budeme počítat, měli bychom do plusů a minusů započítat i zklamané turisty - takové, kteří sami sobě či svým známým řeknou, že Praha o jejich peníze ani pocity nestojí. Naopak, má pro ně jen zavřená vrata.
RADEK BARTONÍČEK“

Proč o tom mluvit dnes, když už "je po bitvě". Protože stojí za to si připomenout, že omylní jsme všichni. Jak politici a úředníci, tak novináři. Rozdíl je ale v tom, jaké důsledky naše omyly mají. Pokud by se vedení města zmýlilo v tomto případě, připočítávali bychom v této chvíli ke škodám, které Praha utrpěla, i škody, které by zřejmě vůbec nahradit nešly.
29. září 2000
29. září 2000