Rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfa Blažka o nových povinnostech chovatelů psů, uveřejněný dne 20.10. 2005 v deníku Metro

Využili jsme možnost, kterou zákon na ochranu zvířat proti týrání dává obcím pro evidenci psů, a zavedli jsme povinnost trvalého označení psů a registrace chovatelů. Splnění těchto povinností je v zájmu samotných chovatelů, neboť každý rok se v Praze ztratí nebo zaběhne kolem tří tisíc zvířat a v mnoha případech se po jejich odchycení majitel hledá marně.

ROZHOVOR

 

 

 

Metro | 20.10.2005 | rubrika: Hlavní město Praha /Komerční příloha/ | strana: 18

O nových povinnostech chovatelů psů v Praze s náměstkem primátora Rudolfem Blažkem:

* Proč město tyto povinnosti zavedlo?

Využili jsme možnost, kterou zákon na ochranu zvířat proti týrání dává obcím pro evidenci psů, a zavedli jsme povinnost trvalého označení psů a registrace chovatelů. Splnění těchto povinností je v zájmu samotných chovatelů, neboť každý rok se v Praze ztratí nebo zaběhne kolem tří tisíc zvířat a v mnoha případech se po jejich odchycení majitel hledá marně. Zároveň tato opatření sledují regulaci populace toulavých psů.

* Nyní tedy musí být každý pes starší šesti měsíců trvale označen a centrálně zaregistrován. Jenže lidé se obávají, že čipování psovi ublíží, a tak váhají…

Není to žádná drastická záležitost. Mikročip se injekčním aplikátorem jednoduše vpraví pod kůži do levé části krku zvířete. Zákrok odpovídá běžné injekci a většina psů na to vůbec nereaguje. Mám tuto zkušenost s vlastním psem,který byl při zákroku zcela klidný. Je možné také psa nechat tetovat, ale čip je rozhodně výhodnější varianta trvalého označení zvířete. I vzhledem k tomu, že pro cestování do zahraničí musí mít i pes svůj pas s uvedením označení a od roku 2007 bude čip uznáván v Evropě jako jediný způsob identifikace zvířete.

* Takže povinnost je splněna a jaké jsou výhody?

Význam čipování nejlépe dokumentují poznatky z praxe městského Útulku pro opuštěná zvířata vTroji,kde mezi nalezenci měla čtvrtina čipy a mohla se vrátit majitelům. Ovšem pes se ani nemusí do útulku dostat, pokud může strážník na místě nálezu právě díky čipu zjistit pomocí čtečky, kterou je vybaven, a dotazu v databázi chovatelů, komu patří a zvíře se pak rychle vrátí do jeho domova. V každém případě při ztrátě psa označeného čipem má jeho majitel větší naději,že se mu jeho společník vrátí. Jinak dobrých důvodů,proč nechat označit čipem svého psa, je více. Například v případě pokousání člověka psem se zvíře lépe dohledá a předejde se tak zbytečným komplikacím. Konečně při kontrole lze snadno v databázi zjistit, že majitel registrovaného psa má uhrazen poplatek za jeho držení. A právě na poplatku může při splnění povinností stanovených vyhláškou chovatel získat úlevu na dobu dvou let - za každý rok ve výši 350 korun.

20. října 2005
20. října 2005