Rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Rudolfem Blažkem o novém silničním zákoně otištěný dne 19.7. 2006 v deníku MF DNES

Praha - Statisíce řidičů, které každý den vyráží do pražských ulic, sundaly nohu z plynu. „Není to respekt před zákonem, je to strach z postihu,“ myslí si náměstek primátora Rudolf Blažek, který má na starosti bezpečnost v metropoli.

Zákon hází všechny řidiče do jednoho pytle

 

 

 

Mladá fronta DNES | 19.7.2006 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: PETR ŠVEC

Praha - Statisíce řidičů, které každý den vyráží do pražských ulic, sundaly nohu z plynu. „Není to respekt před zákonem, je to strach z postihu,“ myslí si náměstek primátora Rudolf Blažek, který má na starosti bezpečnost v metropoli.

* Pomohl nový silniční zákon pražské dopravě?

Ano. Každý, kdo jezdí nebo chodí po ulicích, vidí, že se to zlepšilo. Doprava se zklidnila a zpomalila.

* Co se změnilo ve fungování městské policie po zavedení nového zákona?

Rozšíření pravomocí pro strážníky a velká agenda spojená s vyřizováním dopravních přestupků. Před 1. červencem se stávalo, že strážník kontroloval špatně parkující vozidlo a kolem něj projel vysokou rychlostí řidič, který telefonoval a navíc nebyl připoutaný, přesto ho nemohl strážník zastavit. Dnes smí zastavit auto, pokud má podezření, že řidič spáchal přestupek.

* Dělá strážníkům nárůst administrativy potíže?

Je to pro městSkou policii velká zátěž, ale zvládá to. V průměru strážníci řeší denně téměř 200 přestupků, když vyřízení jednoho bude trvat pět minut, pak jenom tato činnost zaměstná dva strážníky denně. Proto si myslím, že by se za mnohé méně závažné přestupky nemusely strhávat body.

* Máte k novému zákonu výhrady?

Máme připomínky. Je otázka, zda je dobře, že zákon trestá stejnou měrou řidiče, kteří překročí rychlost o pár kilometrů, i piráty, kteří si z předpisů nic nedělají. Navíc se ptám, jestli je adekvátní, aby se za jeden přestupek trestalo dvakrát: pokutou i odebráním bodů? Při překročení rychlosti do deseti kilometrů na přehledném úseku silnice by měla hrozit jen finanční sankce a strážník by to mohl řešit i domluvou. Až pak by se mělo sahat ke strhávání bodů. Nechápu, proč by měl řidič, který jel rychleji o tři kilometry, přijít o dva body, a ten, co vjel do zákazu vjezdu, kde ohrožuje chodce, jen o jeden bod.

* Jak je to se sankcemi pro řidiče, již projedou na červenou v křižovatce, kterou sleduje kamerový systém?

Kamerový systém sleduje 14 křižovatek a výstupy z něj zpracovává Policie ČR. Změnit by se to mělo na začátku září, kdy je převezme městská policie. Ten systém pracuje automaticky. Když někdo projede na červenou, kamery ho ze tří pozic vyfotí a údaje o vozidle zašlou na dispečink.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
19. července 2006
19. července 2006