Rozhovor s primátorem Zdeňkem Hřibem

25. 11. 2021, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, Česká televize, Zdeněk Hřib

Moderátor:

Primátora hlavního města Prahy teď ve vysílání zpravodajské čtyřiadvacítky, primátor Zdeněk Hřib. Pane primátore, dobrý den. Vítám vás v našem vysílání.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Uzavírání restaurací, barů v nočních hodinách, omezení akcí nad tisíc návštěvníků, zrušení vánočních trhů. To jsou ta možná opatření, která se patrně dozvíme. Uvidíme, jak vláda rozhodne. Jak vy se k tomuto setu omezení, k tomuto se po opatření stavíte?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Tak první, co je nutné říci, je, že já tady zažívám regulérní deja vu z minulého roku. Ta situace byla velice podobná. Vláda nechala rozběhnout tu epidemii vlastně před volbami, potom znovu před Vánoci, kdy jí dobrá čísla například z Prahy umožnila vnímat ten celonárodní průměr tak, že vlastně mohli otevřít ty obchody a potom v lednu přišla další vrchol té pandemie. Ta situace je kritická. Je to díky tomu, že vláda vlastně doteď s tím nic nedělala. Když se podíváte na legislativu k nouzovému stavu, tak tam je přímo řečeno, že ty nouzové stavy nebo i stavy nebezpečí se mají vyhlašovat pouze tehdy, když nejde zvládat tu situaci běžnými správními prostředky. A asi je na místě se zeptat tedy, co tedy vláda dělala doteď? Jaké ty běžné správní prostředky použila? A odpověď je poměrně jednoduchá. Nepoužila vůbec žádné. To znamená, je to díky tomu, že vláda tu situaci zanedbala. Ty predikce byly známé, jak se to bude vyvíjet a teď prostě čelíme téhleté situaci.

Moderátor:

No, a co kdybychom se, pane primátore, ptali, co zanedbali hejtmani, vy jste na úrovni hejtmana, tedy i vy, co zanedbali hejtmani a primátor hlavního města Prahy? Proč on nekonal podle krizového zákona, podle dalších předpisů, které máte k dispozici? Taky můžete zasahovat v určitých případech.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Tak já bych rád řekl na úvod především asi tolik, že já jsem byl prvním primátorem v celé Evropě, který nařídil roušky v roce 2020 na jaře.

Moderátor:

Dobře. Můžeme se vrátit do roku 2021 a k řešení této vlny epidemie?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Ale to bylo dané tím, že byl tehdy už vyhlášen nouzový stav. Protože za normálních okolností hejtmani vlastně žádné pravomoce nemají. Ale kdo ty pravomoce má, tak to jsou k rajské hygienické stanice v jednotlivých krajích a v hlavním městě Praze a ty mohou vyhlašovat ta opatření, která jsou adresná, lokální, dle té místní situace. Tomu nikdo určitě nebránil. A to je něco, co se mělo dít už dávno. To znamená, problém této země mimo jiné spočívá v nedostatečných pravomocích samosprávy. Ale v tomto případě to ty KHS, ty hygienické stanice klidně mohly vyhlašovat. Anebo to mohlo vyhlašovat i ministerstvo. Protože ta situace sice je teďka horší v těch moravských krajíc, ale přece jenom se to zhoršuje vlastně v celé zemi. To znamená, ty pravomoci pro mimořádná opatření dle zákona o veřejném zdraví nebo dle pandemického zákona, který si vláda nechal schválit, tak ty mohla vláda i hygiena dávno využívat.

Moderátor:

Ale hejtmani přece také mají nějaká oprávnění podle různých právních předpisů. Myslím, že právě zákon o ochraně veřejného zdraví něco hejtmanům umožňuje omezovat. Tam nejde úplně zakazovat, ale jsou tam možnosti omezení. Vy jste nemohli aktivněji přistupovat k tomu, pravda, Praha v danou dobu nepatří k těm nejzasaženějším krajům, ale nebylo možno k tomu aktivně přistupovat z vaší strany?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Já se moc omlouvám, já tedy s dovolením jsem vystudoval medicínu s preventivním zaměřením, mám dokonce i doktorandskou zkoušku z preventivní medicíny, ale hejtmani opravdu nemají žádné specifické pravomoce podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ty pravomoci skutečně jsou primárně na straně ministerstva zdravotnictví potažmo hygienických stanic. A to je ten způsob, jak se ta opatření vlastně přijímala doteď.

Moderátor:

Zpátky k tomu řešení, se kterým teď tedy vláda přichází. Omezení některých akcí nad tisíc návštěvníků, uzavírání restaurací a barů. To je ta cesta, kterou se teď má jít?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Tak tady je zásadní otázka především to, jestli je skutečně potřeba v tuto chvíli vyhlašovat ten nouzový stav. Protože jednak jak jsem zmiňoval, ten nouzový stav se má vyhlašovat v momentě, kdy to nejde zvládnout standardními prostředky. Připomínám, že několik těch nouzových stavů bylo soudem vlastně následně shozeno, protože byly špatně odůvodněné. A já jsem opravdu zvědav, jak bude odůvodněn tento. Protože když se podíváte na ta opatření, která se plánují, tak vlastně by šla všechna udělat i bez nouzového stavu, kromě asi dvou. Primárně to je tedy to, ten zákaz popíjení na veřejnosti a nejsem si úplně jistý, co se týče toho uzavírání těch hospod po desáté hodině. Tam si nejsem úplně jistý, jestli to náhodou nejde taky udělat v tom standardním režimu.

Moderátor:

Promiňte, pane primátore. Ať už s nouzovým stavem nebo bez, já se ptám na podstatu těch opatření. Tohleto je to, co je patrně zvažováno na úrovni vlády, to je funkční a dostatečné nebo ne anebo je to přehnané? To je jedno, jak na to nahlížíte.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Já bych nerad spekuloval, než to ta vláda vydá. Protože ono vždycky to pouští jako nějaké balónky, potom něco řeknou na tiskové konferenci a pak je otázka, co vlastně vydají a hlavně jak to bude zdůvodněné. Takže já jsem, já čekám na to, co tedy z naší vlády konečně vypadne po těch týdnech nicnedělání. A následně podle toho se budeme muset pochopitelně zařídit. Ale ta opatření tady hlavně mohla hygiena a ministerstvo zdravotnictví dělat už dávno podle těch predikcí, které byly k dispozici. To je ten zásadní problém. Že vláda byla naprosto nečinná a kvůli tomu teď čelíme té situaci, která tady je a která je úplně identická, jako byla v minulém roce nebo prakticky identická.

Moderátor:

A vy se s pražskou hygienou nemůžete dohodnout na opatřeních? Když už jim to nemůžete nařídit, jak tvrdíte, což patrně asi opravdu nemůžete, tak se s ní nemůžete dohodnout, aby konala?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Tak v Praze ta situace rozhodně není v tuto chvíli nejhorší. Řekl bych, že my jsme tak nějak, dalo by se říct, v středu toho pelotonu, když srovnávám jednotlivé regiony, co se týče těch nově nakažených. A co se týče stavu v nemocnicích, tak Praha má v tuto chvíli stále tu výhodu, že vlastně těch JIPek je tady poměrně víc než v jiných krajích. To znamená, podle toho stavu v Praze to asi úplně srovnávat nejde. Nicméně ano, my jsme, my s hygienou samozřejmě komunikujeme. Já mluvím teď primárně o těch moravských krajích, kterým my jsme nabídli i ten převoz tím velkokapacitním vozidlem, který teď tedy vidíme na obrazovce. Jestli se nepletu, tak to je zrovna ten náš Fénix.

Moderátor:

Myslím, že to jsou ty dnešní ranní záběry, kdy začínal převoz pacientů z Brna do pražských nemocnic. Poslední věc, pane primátore. Ať už z vlády, abych použil vaše slova, dnes vypadne cokoliv, vánoční trhy v Praze, kdyby je vláda nezakázala, tedy řekněme ať už v nouzovém stavu nebo jinou cestou, budou nebo nebudou? Nemůžete vy sami rozhodnout o tom, že nebudou, pakliže si myslíte, že by být neměly?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

My ty trhy vyloženě nepořádáme v Praze. Tam jsou pořadatelé, kteří mají prostě pronajatý pozemek od Prahy a ti se pochopitelně budou řídit ustanovením, ať už mimořádným opatřením ministerstva, hygieny nebo krizovým opatřením v nouzovém stavu. To je naprosto samozřejmé. Nicméně my jsme určitě zrušili třeba ohlášené rozsvěcení vánočního stromu, protože nechceme, aby se tam setkalo více lidí na jednom místě. Nicméně to, co momentálně prosakuje do médií, kdy vláda vlastně uvažuje o tom, že bude zakazovat vánoční trhy, takže třeba tedy na náměstí Republiky trhy jako nebudou, ty venkovní, budou zakázány, zatímco lidé budou moc bez problémů se tísnit v tom obchodním centru, které na tom náměstí je, mi přijde naprosto absurdní. A samozřejmě opět je to deja vu z minulého roku, kdy vláda určitým způsobem bonifikovala nadnárodní řetězce a naopak drtila ty místní živnostníky. A tohleto je znovu to samé. Takže já doufám, že tohle opatření takhle například tedy určitě vypadat nebude.

Moderátor:

Takže pokud by se měly zrušit vánoční trhy, tak i zavřít obchodní centra, aby to bylo stejné anebo obojí povolit.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

No já doufám, a to bylo i důvod, proč to vlastně ty soudy vždycky zrušily, je, že ta opatření byla mizerně odůvodněná. Si myslím, že v situaci, kdy teda ministerstvo zdravotnictví je vedeno právníkem, je situace naprosto tristní. A já pevně doufám, že tedy tentokrát ta opatření budou mnohem promyšlenější, když už tedy nebyly třeba s těmi podnikateli předem nějak konzultovány. Což je další chyba. Protože ty predikce byly prostě známé. Oni nechali ty stánkaře postavit ty stánky, nakoupit to zboží a teď to tedy budou ze dne na den zase zakazovat. Přitom ty predikce, ty modely, ty jsou známé už snad několik týdnů. Takže to je jakoby další prvek, který se opět opakuje, ta neschopnost vlády reagovat v nějakém předstihu.

Moderátor:

Kdyby vy jste tu pravomoc měl, tak vy byste vánoční trhy zakázal už před dvěma týdny, rozumím tomu správně?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Tak já bych doporučil spíš přijímat ta opatření a lokálně v těch místech, kde ta situace se zhoršovala už dříve. A jak jsem zmiňoval, ideální je přijímat ta opatření lokálně, protože ta situace není stejná v jednotlivých krajích. To je opět shodné s tím předchozím rokem. A to prostě se dalo nějakým způsobem řídit v předstihu. Ale ten problém je v tom, že před volbami, stejně jako loni před těmi volbami také nebyla vůle s tím něco dělat, a potom tedy po volbách se zdálo, že stávající vládě vypadla tužka z ruky a prostě byli nečinní. Takže ta situace je kvůli tomu taková, jaká je teď.

Moderátor:

Tady jste dost v rozporu s hejtmany, kteří říkají, že musí být celostátní řešení, nikoli místní, regionální řešení.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Já říkám od počátku, že ta opatření měla být od prvopočátku řízena lokálně, že měly být přijímány opatření od prvopočátku podle situace jednotlivé místní. Chtěli jsme proto i třeba možnost testování ve školách PCR v těch místech, kde je to relevantní, aby to nebylo plošné. To s nám podařilo k tomu vládu konečně přemluvit. PCR testování ve školách budou proplácet. A takhle je to se vším.

Moderátor:

Dobře. Čili regionálně, nikoli celostátně, jak požaduje například jihomoravský hejtman. Podle vás nemá pravdu tedy jihomoravský hejtman?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Já bych se nechtěl hádat s panem jihomoravským hejtmanem.

Moderátor:

Protože on včera naprosto jasně řekl, že je nesmysl, aby něco chtěla jižní Morava, aby něco chtěl Zlínský kraj, něco aby chtěl Moravskoslezský kraj, že je potřeba celoplošného, celostátního řešení. Tak proto se ptám, jestli s tím nesouhlasíte a proč s tím nesouhlasíte?

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Já nebudu vysílat žádné rady z Prahy do Brna, když to tak řeknu. Toho jsem opravdu dalek. Ta situace je prostě v Brně odlišná než v Praze. Já si dokážu představit, ministerstvo zdravotnictví funguje v tom režimu, že když se přijímají opatření ve dvou krajích, tak už se vyžaduje celostátní řešení. Já si dokážu představit prostě koordinované řešení ve třech krajích a na úrovni těch hygien. Myslím si, že se to zorganizovat dá. Podle mě představa, že lidé budou teď v předvánočním čase jezdit do divadla v jiném kraji, protož u nich je zrovna omezený počet lístků, si nemyslím, že je úplně realistická.

Moderátor:

Takže celostátní řešení.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Ne. Myslím si, že jsem se jasně vyjádřil, že si dokážu představit koordinované řešení v několika krajích. To znamená, ne systém, když je opatření ve dvou krajích, tak musí být celostátně, který pokud vím, využívá ministerstvo nyní, ale dokážu si představit koordinované opatření třeba ve třech nebo čtyřech krajích.

Moderátor:

Pane primátore, děkuji vám za rozhovor. Na shledanou.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy (Piráti):

Díky. Na shledanou.

 

25. listopadu 2021
25. listopadu 2021