Rozhovor s Tomášem Hudečkem, prvním náměstkem pražského primátora

ČRo 6 | 9.1.2012 | 21:10 | Pořad: Člověk a obec | Téma: Tomáš Hudeček

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý večer, vážení posluchači, začíná dnešní vydání pořadu Člověk a obec. Od mikrofonu vás zdraví a při poslechu vítá Ivana Denčevová. Můžeme říci, že před několika týdny došlo k zásadnímu zemětřesení na, jak se říká, velké pražské radnici. Ostatně bylo to téma, se kterým jsme se setkávali v celostátních zpravodajských relacích. Vznikla nová koalice občanských demokratů a TOP 09. A otázkou je, do jaké míry se změnil například rozpočet, který souvisí s tím základním, jak víme, že o peníze jde až v první řadě. A jak se projevila právě změna koalice a co jsou, řekněme, zásadní úkoly, které souvisejí nejen s financováním hlavního města, ale také možná s obdobím, kdy, jak se na nás ze všech stran valí informace, na tom budeme ekonomicky o něco hůře. A pohled na hlavní město Prahu také souvisí s tím, jak to město vypadá a jaké jsou jeho perspektivy, jaké jsou jeho šance, stane se tou vlídnou metropolí tak, jak známe třeba z klasických západních metropolí, kousek  od našich hranic? S tím možná souvisí i téma, ke kterému se také čas od času vrací, ať už nevládní organizace nebo kritikové, ale já se domnívám,že i Pražané či návštěvníci. Co je územní plán, stane se Praha městem, které nebude mít téměř žádnou zeleň? I to budou dnešní otázky. A mým dnešním hostem ve studiu je první náměstek pražského primátora, doktor Tomáš Hudeček.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Dobrý den.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A já vám samozřejmě přeji příjemný poslech. Pane náměstku, vy jste už v jednom rozhovoru souhlasil s tím, že jste typickou naplaveninou. Jak všichni víme, tak to jsou ti, kteří se někde ocitnou a tam se nějak jaksi usídlí. A vy jste říkal s jistou nadsázkou, že jste nejen naplaveninou v Praze, žijete zde více než deset let, ale že jste se opravdu jaksi připlavil v souvislosti s povodněmi ne snad po řece Vltavě.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano, je to tak. Já jsem opravdu ta pravá naplavenina, která přišla v době povodní v roce 2002. A u mně je to spojeno s tím,že kdykoliv jsem začal studovat vysokou školu, tak v tom městě byly povodně. Ať to bylo v roce 97 ještě v Olomouci, v roce 2002 v Praze, takže potom už jsem si řekl, že nic dalšího nevystuduju, protože to hrozí zase nějakou kalamitou.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Na to jsem se vás chtěla zeptat, zda některé jiné město by mělo očekávat, že se tam vypravíte studovat, abyste něco takového zažil. Vy jste vystudoval na přírodovědecké fakultě v Olomouci matematiku, geografii, pak jste absolvoval další studia na Univerzitě Karlově a mimo jiné také jste končil dizertační práci v oboru geografie dopravy. Zdá se, že i my laikové pochopíme, že doprava je doprava a geografie souvisí nějak s geografií, se zeměpisem. Říkám to správně?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano, naprosto.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A využijete to právě v souvislosti nejen s vaší současnou pozicí prvního náměstka na pražské radnici, kde i rozpočet, územní rozvoj, ale doprava, která je vaším tak velkým tématem, dokážete navázat, řekněme, na tu teoretickou znalost i vysokoškolskou praxi učitelskou?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já pevně věřím, že ano. A prozatím se ukazuje, že to vzdělání tak nějak odpovídá tomu zaměření, které bych měl, a tomu resortu, který bych měl mít teďka v gesci na radnici hlavního města Prahy.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
V čem se domníváte, že je hlavní problém Prahy v souvislosti s dopravou? Někteří řeknou parkování, jiní řeknou městská hromadná doprava, třetí možná řeknou, chybí tady taková ta klasická síť, jak vůbec doprava má vypadat, jak má vypadat doprava i v souvislosti s okolními obcemi právě okolo hlavního města.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
V té dopravě těch problémů je několik. A já si nemyslím, že je možno takhle to shrnout do jednoho palčivého problému. Ty hlavní problémy jsou následující. Praha pořád nemá ten základní skelet, skelet dálnic okolo města a uvnitř města, který by nějakým způsobem pomohl současné situaci, která v Praze v dopravě je. Tedy kongescím, zácpám a neprůjezdným místům. Druhá věc je městská hromadná doprava, která je dozajista kvalitní ve srovnání s ostatními různými metropolemi. Není až tak, stále není až tak drahá, ale ubírá strašně moc velkou část rozpočtu hlavního města Prahy. To znamená, pokud by se tady podařilo najít nějaké úspory, tak se může mnohem víc investovat právě třeba do té páteřní infrastruktury.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Říkáte skelet dopravy. Zřejmě jedním z problémů, se kterým ale i zasvěcení odborníci říkají, těžko co  dělat, je průjezd právě magistrály přes celé hlavní město. Takže není to ten klasický obchvat, který vlastně uvolní ruce těm, kteří tam žijí. Vy jste se také několikrát vyjadřoval například k hlukovým limitům, ale můžeme říci, navazujícím vůbec limitům, které porušují vůbec limity v souvislosti se znečištěním ovzduší. Přesto jaksi, jak to udělat, auta jezdí přes celou Prahu, lidé okolo žijí, je nějaká šance podle vašeho názoru i v nějakém horizontu několika let, že by mohlo dojít k nějaké změně?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
To je jednoduchá otázka a je na ní obtížná odpověď. Protože co se týče třeba magistrály a hlukových limitů okolo magistrály, tak nikdo asi v Praze nepochybuje o tom, že to je jizva, ta magistrála je jizva na tváři města. A kdyby byla v jakékoliv jiné podobě tak, aby to významně neovlivnilo tu  dopravu v Praze, tak je to určitě cesta správným směrem a ke zlepšení situace. Na druhou stranu prostě města byla koncipována pro jiný objem dopravy, byla koncipována pro pomalejší auta, dejme tomu, méně aut hlavně a tedy v současné době ty limity, ať už jsou to limity emisí, limity hluku, prostě v tom městě překračovány jsou a v podstatě budou. To bysme museli se jako každý z nás rozhodnout, že autem nebudeme vůbec jezdit. To znamená říct, do města se osobním autem nepojede. A teď je potřeba si přiznat, jestli to každý z nás je schopen udělat a tedy je schopen zvolit politickou reprezentaci, která řekne, my do města nepustíme auta. A nebo toto každý z nás schopen udělat není a pak si musíme smířit s tím, že pro nás je usednutí do auta a jaksi vezení té naší s prominutím zadnice tím svým autem, takže je pro nás mnohem důležitější než to, že někde překračujeme hlukový a emisní limit.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Domníváte se, že to je možné posuzovat jenom takto vyhroceným pohledem, poněvadž ve většině měst lidé jezdí vozy a ve chvíli, kdy je pro ně třeba výhodnější využívat některé parkovací zóny za velmi malý poplatek, tak nakonec řeknou, tak my se nebudeme motat městem, nebudeme hledat složitě místo na parkování, my si tam dojedeme. Zdá se, že zrovna toto Praze stále chybí. A pak možná je jistým překvapením, že když jsou záchytná parkoviště, tak pokud jsou jaksi kapacitně poměrně obsazená, tak rozhodnutí pražské radnice, když to velmi zjednoduším, je, že to prostě zdraží.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Parkovací politika je samostatným problémem celého města, protože v současné době parkovací zóny jsou rozesety naprosto chaoticky. A pouze na některé městské části. Takže tady by to chtělo trošku zásah magistrátu, ale ono se to úplně nezdá, ono se to zdá jednoduché, ale ta změna toho systému není tak úplně snadná proto, protože na spoustě míst v  Praze bylo provedeno referendum, jestli si místní obyvatelé přejí zavedení parkovacích zón. A dopadlo to v každé části Prahy jinak. To znamená, byla referenda, která řekla, ne, my tady nechceme parkovací místa. Obyvatelé si nepřejí, aby  se před jejich domem mohlo parkovat, pouze když mají parkovací kartu, ale kdokoliv přijede, jejich rodiče nebo příbuzní přijedou a nemohou parkovat, tak jim to nevyhovovalo. To znamená, my jsme pro zavedení nějakého jednotného systému, opravdu /nesrozumitelné/ koalici, ale není to tak jednoduché, jak to vypadá, protože můžeme narazit i na samotný odpor městských částí.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A dodejme, že městské části v Praze jsou samostatnými obcemi, poněvadž Praha je analogicky, má svůj samostatný zákon, jakoby krajským městem. Tak parkování, skelet dálnic, my se za chvíli, milí posluchači,  dostaneme k těm penězům. Ještě městská hromadná doprava. Tak můžeme říci, že co se týče Dopravního podniku pražského, tak se na nás informace valí jedna za druhou a přinejmenším některé nás mohou naštvat, jako sedmnáct haléřů z každé papírové vytištěné, řekněme, jízdenky na městskou hromadnou dopravu, které někam tak odpluly přes ostrovy, zřejmě možná k někomu zase zpátky do tuzemska. Přes další a další informace. To je na straně jedné a na straně druhé se dozvídáme, jak máme platit dražší jízdné a právě jízdné v hromadné dopravě, tak to byly velké předvolební sliby. A předhánění se, kdo občanům voličům nabídne více.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano, obzvláště potom třeba jízdné zdarma. My jsme si nechali zpracovat ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Ono to bylo jenom relativně, že, zdarma znamenalo, že stejně za to něco zaplatíte.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano. A navíc to bylo jenom přesunutí peněz z jedné kapsy do druhé. U toho města. Ale podle našich analýz, které jsme si nechali zpracovat, při hospodaření dopravního podniku, tak zdražení jízdného v minulosti vždycky následující rok přineslo opravdu větší příjmy. To znamená, lidé na jízdném zaplatili více, takže dopravnímu podniku se zlepšilo, jako kdyby příjem z tržeb, tržby z jízdného. A další rok, a stalo se to pravidelně, to opět pokleslo na tu původní úroveň. Jinými slovy, lidé nejspíše buď začali jezdit načerno, nebo sedli znovu do aut. Takže ono vůbec ten systém zdražení nebo zlevnění jízdného není, nevyvolává často takové důsledky, jaké by člověk logicky očekával. Zdražím jízdné, více peněz, zlevním jízdné, méně peněz. Ono to často klade úplně naopak. Takže já pevně věřím tomu, že se povede najít hlavně úspory v dopravním podniku než další zdražení, protože, jak jsme si i těmi našimi analýzami prokázali, v poslední době to opravdu vyvolalo ten nárůst těch tržeb.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Co můžete a co hodláte udělat jako vlastník, jako zřizovatel právě dopravního podniku hlavního města Prahy?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Jako přímo vlastník a rada hlavního města je valnou hromadou akciové společnosti Dopravní podnik hlavního města Prahy. Můžeme udělat v podstatě cokoliv, to znamená, začíná to ovšem postupnými kroky, to znamená volba dozorčí rady, následuje představenstvo, volba generálního ředitele, následně jakékoliv opatření, které v tom dopravním podniku by mohla vést ke zlepšení, efektivitě, úspornosti a tak dál.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaký je váš pohled na jednotlivé obchodní společnosti, které hlavní město buď vlastní jako celek, anebo je tím majoritním vlastníkem a leckdy to bývá taková velmi až nepřehledná spleť různých vztahů, které do značné míry jdou možná ještě úplně jinými cestami než těmi, kterými by měly jít a jak by si třeba přála politická reprezentace.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano, samotné firmy, které jsou ve vlastnictví hlavního města Prahy, a to buď ve stoprocentním vlastnictví, což je pět firem, například dopravní podnik nebo Obecní dům. A další spousta  firem, která, kde Praha nemá sto procent, to znamená, dělí se o ten majetek s nějakou jinou buď konsorciem firem nebo jednou firmou, tak to je asi v tuto chvíli, si troufám říct, jeden z nejpalčivějších problémů Prahy, protože za A přes tyto firmy, obrat těchto firem v celkovém souhrnu v penězích je mnohem větší, než je rozpočet hlavního města Prahy. To znamená, spousta peněz jde a vůbec vlastně Praha nad tímto, jde přes tyto firmy a Praha, i když je někde majoritní, někde už není majoritní, což je také otázka, zda je to správně, jde přes tyto firmy a vlastně reprezentace vůbec nemá nad těmito firmami nějaký významnější dohled než třeba pouze účast v dozorčí radě jednoho zástupce.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
I tato místa byla dávána v rámci, řekněme, různých politických dohod a různých, můžeme uvažovat i třeba výměnných jaksi obchodů, je cestou, je řešením, máte na programu, řekněme, v nějakém krátkém horizontu, nemyslím teď v té obecné podobě, myslím konkrétně, že dojde i ke změně v této oblasti, aby tam opravdu hlavní město Praha jako akcionáře zastupovali lidé, nikoliv jenom v rámci spleti politických vztahů, ale ti, kteří budou pro vás opravdu těmi odpovědnými a budou sledovat zájem hlavního města?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já věřím, že se to podaří. Je to trošku běh na dlouhou trať. Ta struktura ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak za jak dlouho, do roka a do dne, pane náměstku, přiznejte, pojďte nám zkusit slíbit v pořadu Člověk a obec, abychom si uvědomili, jak dalece běžíme, aby to nebyl ten horizont, ke kterému člověk běží a on se pořád vzdaluje.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
To já bych vám to strašně rád slíbil, ale já se obávám, že já asi vůbec nedokážu odhadnout tu náročnost té práce, která před námi stojí.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak co potom my, kteří to jen tak sledujeme a leckdy s údivem zjišťujeme, co se opravdu na nás valí za informace.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
No, to byste se divili, já to taky tam sleduju s údivem. Ale obměna dozorčí rady a účast v dozorčích radách by opravdu měla být svěřena zastupitelům hlavního města Prahy, protože ti tam byli zvoleni proto, aby zastupovali to město a tedy i ten majetek té firmy. Co se týče představenstva těch firem, to znamená, to už je jakási výkonná složka, tam by naopak politici neměli být vůbec. To neznamená, že nemůže být členem politické strany, ale měl by to být opravdu nějaký ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Měla by to být klasická politická funkce.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Měl by to být erudovaný odborník, který jistě, pokud je někde v politické straně, tak to může být přínos, že prostě je tam přece jenom navázání na tu politickou reprezentaci, ale měl by to být člověk, který rozumí danému podniku, dané problematice a ví, kterým směrem to pohnout a jak. Rada hlavního města Prahy a její zastupitelé samozřejmě nemohou tušit problematiku a vůbec třeba vývoj v některých odvětvích, ať už je to obchod s elektřinou, s plynem. To znamená, na to by měla opravdu ta samotná firma být dostatečně erudovaná. A tudíž ti lidé tam by měli být dostatečně erudovaní, aby vlastně tomu městu přinesli z těchto firem zisk. Což by mimochodem právě měl být hlavní účel těch firem přinést Praze zisk.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže voda, teplo, elektřina, ještě doprava.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ano, u té dopravy je potřeba vždycky zvážit a mít na vědomí ten fakt, že doprava bude vždycky ztrátová. Takže tam jde spíše o to minimalizovat tu ztrátu.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže když obsadíte jaksi zastupiteli dozorčí orgány, pak hovoříme o těch výkonných, představenstva a klasicky následně management. Tak alespoň trochu odhady. Já bych byla ráda, pane náměstku, abychom se pak mohli za nějakou dobu sejít ve studiu a říct, jak jsme na tom.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Co se týče firem se stoprocentní účastí hlavního města Prahy, tak tam už u dopravního podniku to bylo obměněno kompletně. U Kolektoru Praha také, Obecní dům je v polovině procesu, Kongresové centrum si teď nejsem jistý, co se týče u firem, kde Praha nemá sto procent a někde nemá  ani většinu, tak tam to jde za A pomaleji, protože valnou hromadu je potřeba svolat se všemi akcionáři, nemůže se sejít jenom rada. To za prvé. A za druhé je ještě trošku problém s tím, že tyto firmy jsou, některé z těchto firem jsou uspořádány do holdingového uspořádání, což je taková trošku věc z pohledu společnosti někdy nutná, to znamená v případě některých pražských firem umožňuje, i když Praha třeba nemá většinu, ještě mít stále významný hlas, ale na druhou stranu to přináší velký zmatek do toho samotného řízení, to znamená, Praha vlastně může dodat zástupce do toho holdingu a následně se sejde holding a ten ještě má dodávat zástupce do těch dceřiných společností. A už se to komplikuje. A tady je to, abych řekl, tak nepřehledná situace u některých firem, že tady já si vůbec ten odhad netroufám.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Byl to záměr vytvořit tak nepřehlednou situaci? Co si vy dnes po několika týdnech na té velké radnici tak říkáte?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já osobně si myslím, že by to holdingové uspořádání nemuselo být.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A myslíte si, že to byl záměr vytvořit takovou nepřehlednou síť, aby se v tom ne úplně dobře ani ti, kteří by měli, orientovali?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já jsem přesvědčen o tom, že v politice je vždycky všechno záměr, to znamená, na tohle já mohu odpovědět, ano, určitě to byl záměr. A určitě se nepletu, protože je to vždycky záměr.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak trochu jste mě teď dostal, poněvadž jsem samozřejmě měla na mysli záměr v trochu jiné konotaci, ale přesto pokračuje dnešní vydání pořadu Člověk a obec. U mikrofonu je Ivana Denčevová, hostem ve studiu je první náměstek pražského primátora, doktor Tomáš Hudeček. A dostáváme se k tomu rozpočtu. Tak, rozpočet pro rok 2012 má na straně výdajové 43,9 miliard, na straně příjmové 37,2, takže rozdíl je 6,7 miliardy v minusu. Podle informací, které souvisejí, schodek bude zaplacen z převodu nevyčerpaných položek z letoška a z očekávaných státních dotací. Teď se dostaneme k investicím. Tak jaké nevyčerpané položky se objevily, na co se ušetřily takzvaně peníze, byť jeden z důvodů rozpadu koalice sociálních demokratů a občanských demokratů znělo právě jaksi nedorozumění ohledně rozpočtu. Nebo vzájemná neshoda. A jaké ty dotace očekáváte, co když nebudou?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Dotace určitě budou. Jedná se o transfery peněz, které jdou například na platy školských zaměstnanců ve školách. To znamená, to jsou peníze, které nedodává Praha, ale dodává je opravdu ministerstvo, tudíž ten rozdíl v těch číslech na straně příjmové a výdajové je tím opravdu kryt. Jinými slovy, ten rozpočet má stejnou částku na obou stranách. Co se týče těch přebytků, ty byly, pokud si dobře vzpomínám, ve výši pod dvě miliardy korun, jedna celá sedm, ale to číslo není asi úplně přesné. A nevím teď úplně z hlavy, které to byly položky, kde zůstaly nevyčerpané peníze. Neuvědomuju si to.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Víme, že nejen peníze z daňové výtěžnosti, tedy podle zákona o rozpočtovém určení daní, mimochodem právě TOP 09, za kterou vy jste představitelem pražské koalice, je velkým nositelem změny financování obcí tak, aby menší obce získaly větší podíl z daňové výtěžnosti narozdíl od velkých měst, konkrétně zůstaňme u Prahy. Jak se s tím tak srovnáte, vy byste měl na stranu jednu kopat za tu Prahu a na stranu druhou TOP 09 výraznou většinou, ne-li stoprocentně podporuje právě toto stanovisko.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ona ta problematika je trošku možná mediálně vyhrocená. Praha nepřijde okamžikově a skokově o, dejme tomu, miliardu, dvě miliardy korun. Ten nárůst je tam velmi pozvolný a je takový, že běžný Pražan vůbec nezaznamená, že je někde méně peněz. To za prvé, za druhé, rozpočtové určení daní je výsostně vládní úroveň, protože tam má nějaký smysl, tam byla utvořena nějaká koalice, která si toto napsala do koaličního prohlášení a je to její program, je to její úkol. To, že to má nějaké dopady na hlavní město Prahu, na jiná města a na obce, je zcela logická věc, ale je to stejné, jako kdyby se třeba měnilo DPH a protože Praha také má podíl na DPH jako každá jiná obec, protože Praha je ještě navíc jako kdyby něco mezi obcí a krajem, tak taky bysme v Praze nedemonstrovali, jako neměňte DPH, Praze to nevyhovuje. To znamená, toto je standardní politická věc, která na vládní úrovni někam směřuje. A myslím si, že bysme jako Praha spíše to měli využít k tomu, že případné manko, které nám vznikne, bychom měli okamžitě dojednat s ministerstvem jako například nějaké specielní dotace na metro a další stavby.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Na investice, které se domníváte, že jsou spíše charakteru celostátního a nadpražského. Samozřejmě příjmovými kapitolami jsou také místní poplatky, daň z nemovitosti. Právě daň z nemovitosti bývá uváděna jako jedna z nejnižších ve srovnání například s evropskými státy. Hlasoval byste pro to, když by byl minusový rozpočet a hrozila opravdu reálná nebezpečí ať v té či oné oblasti například pro vyšší místní poplatky v Praze, případně pro zvýšení daně z nemovitosti, což je kompetence také samosprávy?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
To je příliš obecná otázka. Já zkusím konkrétně. Daň z nemovitosti, opravdu já si myslím, že je správný čas pro to, aby byla odlišena daň z nemovitosti na Václavském náměstí a někde na okraji Prahy v Březiněvsi, Újezdu nad lesy a tak dále. Není správné, že se na těchto dvou zcela rozdílných místech v Praze platí stejná daň z nemovitosti.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Domníváte se, že stávající koalice na pražské radnici bude uvažovat tímto směrem a může dojít právě k odstupňování daně z nemovitosti a tím i zvýšení příjmů do městské pokladny?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já mám ze současné rady hlavního města Prahy pocit a jsem její součástí, že se řídí zdravým rozumem. A tady tato změna i mně připadne jako logická a selským rozumem lehce zdůvodnitelná. Takže ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak probíhalo sestavování rozpočtu na rok 2011? A právě v souvislosti také se změnami na pražské radnici, poněvadž to rychlé zemětřesení, pan primátor Svoboda to přirovnává k zásahu chirurga operatéra, což víme, že je jeho profese, a právě údajně jaksi navazování kontaktů ohledně rozpočtu občanských demokratů s TOP 09 bylo alespoň podle těch veřejných zdrojů, řekněme, tím spouštěcím mechanismem. V čem ten rozpočet měl být jiný a co se vám podařilo v nové koalici naopak prosadit, co by považujete za klíčové a kde byla ta rizika?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Ten rozpočet nebyl teda na rok 2011, ale na rok 2012 byl opravdu schválen velmi narychlo, protože ta koalice byla utvořena krátce před tou nutností, kdy měl být schválen, kdy nás tlačila časová tíseň i z důvodů městských částí a jejich následných schvalování rozpočtů. A udělali jsme takovou jakousi obezličku, která nám umožnila najít trochu času právě i na nějaké změny. To znamená, my jsme schválili v prvním, můžu to nazvat první čtení, když takto se to na obecní úrovni nejmenuje, jsme schválili rozpočet s běžnými výdaji. To znamená, to jsou ty mandatorní výdaje, které jsou ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Školství, sociální služby a další.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Přesně tak. A kapitálové výdaje jsme v tomto schvalování, v tomto prvním schvalování našem hodili do všechny do jednoho balíku, čímž nám vzniklo jedno velké číslo, které teprve následně, dostali jsme na to čas, jsme každý radní mohl ve svém resortu nějak významně analyzovat, proškrtat, popřípadě se pokusit navýšit.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže takto nastavený rozpočet už je přesně tím, který vám vyhovuje jako TOP 09?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Takže následně jsme toto jednotné číslo, jedno číslo po měsíční práci, každý radní dostal za úkol projít svůj resort a na posledním zasedání rady nebo jakéhosi takového grémia, nebyla ta oficiální jednání rady, ale bylo to prostě dohadování se nad rozpočtem, tak opravdu každý radní procházel se všemi ostatními jednotlivě svoje kapitoly a docházelo tam i poměrně k významným škrtům.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Co vaše kapitola územního rozvoje?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Kapitola územního rozvoje má běžné výdaje pro útvar rozvoje města, jako samostatnou organizační jednotku. A potom je tam poměrně malá část pro samotné územní studiu u daného radního. A tady byla částka velmi mírně navýšena, protože v územním plánu a v územním rozvoji se chystají poměrně významné změny.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaké to změny budou?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Musíme nějakým způsobem renovovat územní plán, protože to, co ten stávající, který bychom měli schvalovat i podle počtu připomínek evidentně byl odmítnut. Musíme nastavit celý systém toho rozvoje Prahy tak, aby se i můj post nejmenoval post, nebo vlastně jmenoval radní pro územní rozvoj nikoliv radní pro stagnaci.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
V čem se domníváte,že teď byste měl spíš mít resort pro stagnaci?

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já obecně mám z Prahy pocit, že Praha stojí, Praha se nevyvíjí. Já mám pocit, když vyjdu na ulici, že Praha by měla být čistší, že se v různých detailech, když jedete do nějaké jiné velké evropské metropole, tak že v těch malinkých detailech prostě ta Praha zaostává a necítíte se v ní tak dobře, jak byste měli. Mám pocit, že nejsou dostatečně rozvíjena ta rozvojová území, nejsou dostatečně likvidovány brownfieldy, já vidím tolik potenciálu a tolik nevyužitého, že proto se obávám i toho názvu radní pro stagnaci, naopak pro rozvoj.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Co se domníváte, že můžete ovlivnit právě prostřednictvím územního plánu? Je to například také kritizovaný ten poměr zastavěných ploch a zelených ploch. Je to ten kritizovaný, řekněme, i výškový poměr těch najednou vysokopodlažních staveb, častokráte a možná i nespravedlivě bývají naznačovány zájmy developerů. Developerství je klasickým, řekněme, podnikatelským záměrem, který činí to, co my v uvozovkách, myšleno naši volení zástupci případně státní správa, mu dovolíme.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Já si to troufnu nazvat, že s tím konceptem nového územního plánování a územního rozvoje v Praze nastává v Praze taková nová éra. Já pevně věřím tomu, že ten nachystaný projekt, který zanedlouho představíme, bude Pražany pozitivně přijat, bude přijat pozitivně odbornou veřejností i právě investory, protože to je také základní věc, vy už jste ji trošku zmínila, investor a lépe investor, on ten developer přece jenom dostal takovou negativní konotaci, investor je prostě firma, která přijde a může Praze přinést peníze. Pokud se to děje způsobem, že Praze přinese peníze, ale občané protestují, protože si někde postavila vysoká budova a zastaví se tam plocha pro park a tak dále, tak to je špatně, ale ten systém lze nastavit tak, že bude probíhat diskuse, aby právě takovéto projekty byly v souladu jak s okolím, tak ale také se zájmy městské části, zájmy velké Prahy.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Co když nedojde ke shodě? Protože toto zní velmi hezky a velmi optimisticky, ale obvykle je problém právě proto, že nedojde ke shodě.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Na to musí být vytvořena nějaká, v Anglii se to nazývá systém /nesrozumitelné/, to znamená, existuje nějaká významná může to být rozvojová agentura, může to  být nějaká společnost, do které v případě rozvoje území přijdou všichni aktéři, investor, městská část, hlavní město Praha, občanská sdružení, obyvatelé a tady opravdu musí dojít ke shodě, která následně umožní postavit daný  projekt v souladu s požadavky. Je jasné, že ta shoda se dá nazvat hádkou. Prostě oni se tam opravdu musí pohádat a na konci toho bude výsledek, který tam bude, pokud možno, se vyjímat a prostě všem. Ale je to na této individuální shodě u každého velkého rozvojového území.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak zkoordinovat vztahy mezi hlavním městem, myšleno velkou pražskou radnicí, a jednotlivými městskými částmi. I v tomto ohledu.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
To by měl řešit územní plán toto. To znamená, územní plán pro velké pražské území by měl řešit ta významné rozvojové plochy, měl by řešit strukturu města, neměl by ani tak řešit moc to funkční využití, byť logicky musí tam stanovit takzvanou maximální zátěž, to znamená, kde je produkce, kde je bydlení, kde je rekreace. A teprve ty detaily nechávat na městských částech.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Závěrečná otázka. Je nějaká metropole pro vás inspirací například v oblasti právě územního rozvoje,  ale i třeba dopravy, je to vlastně trochu související, řekněme, kapitola.

Tomáš HUDEČEK, 1. náměstek pražského primátora
--------------------
Neřekl bych jedno jediné město, v Londýně rozvojové projekty jsou, Vídeň je krásná, neřekl bych jedno město.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to říká první náměstek pražského primátora, doktor Tomáš Hudeček. A to byl také dnes host pořadu Člověk a obec na stanici Českého rozhlasu 6. Technicky spolupracovala Helena Málková a od mikrofonu se s vámi loučí a na slyšenou těší Ivana Denčevová.

 

9. ledna 2012
9. ledna 2012