Rozvoj trojské botanické zahrady pokračuje. Závlahovou vodu bude zahrada v budoucnu čerpat z Vltavy
V příštím roce bude zahájena stavba vodovodu, který bude do Botanické zahrady hl. m. Prahy přivádět vodu na závlahu rostlin z Vltavy. Vodovod z Vltavy znamená pro botanickou zahradu řešení problému se zdrojem vody a zároveň i úsporu spotřeby drahé upravené, pitné vody. Důležitým hlediskem je také kvalita dodávané vody. V extrémně suchém počasí navíc hrozí nedostatek vodovodní vody a omezení zalévání zahrad, což by mohlo způsobit obrovské a nenapravitelné škody na sbírkách rostlin. Díky zvolenému řešení dojde k úsporám nákladů a celkově lze projekt označit nejen za ekonomický a ekologický, ale i za vhodný pro rostliny. Stavba by měla být dokončena v průběhu roku 2020.
- 2 minuty čtení
Pro botanickou zahradu je koncepce čerpání závlahové vody klíčová. Aktuální řešení vychází ze zpracovaného Generelu územního rozvoje botanické zahrady. „Botanická zahrada v současnosti zalévá drahou pitnou vodou z běžného řadu, což je z hlediska ekonomického velkou zátěží. Celkové náklady budou v letošním roce činit odhadem 3 200 tis. Kč a každým rokem ruku v ruce se stoupající cenou vody i rozvojem expozic intenzivně obdělávaných ploch rostou. Právě náklady na vodu byly poslední roky příčinou stagnace rozvoje expozičních celků dle generelu rozvoje botanické zahrady,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Vltavský zdroj infiltračních studní bude takřka nevyčerpatelný a jeho uvedení do provozu se stane v rozvoji zahrady důležitým milníkem. Dostatek vody přinese návštěvníkům pohled na dosud nevystavené sbírky a zahrnuje v sobě vlastní potenciál krásně zelených expozic.
Voda z vodovodního řadu má pro pěstitele rostlin mnohá úskalí. Tato voda obsahuje v Praze poměrně vysoké množství rozpuštěných minerálů, což je vhodné pro lidi, ale škodí rostlinám. Dalším problémem je určitá nepředvídatelnost kvality, jelikož voda pochází z více zdrojů, které se svým minerálním složením a tvrdostí výrazně liší. „Dochází tak k různému působení vody na rostliny a ze zkušenosti již dlouho víme, že z chování rostlin poznáme v řádu týdnů změnu zdroje vody, která teče do botanické zahrady,“ dodává Bohumil Černý.
Během dvou let bude mít zahrada moderní a ekologické řešení pro čerpání závlahové vody. Magistrát hlavního města Prahy v blízké době vypíše tendr na výstavbu vodovodu. „Čerpací stanice bude vybudována v prostoru u bývalé Trojské lávky. Výstavba vodovodu bude probíhat v celkové délce cca 860 metrů a uvažovaný profil potrubí je 140 milimetrů. Součástí celé akce je i vybudování vodojemu o celkovém objemu 70 metrů krychlových, který bude umístěn na náhorní plošině areálu botanické zahrady u stávající rozhledny. Na tento přívodní vodovod bude napojen i areál Trojského zámku a jeho zahrady,“ uvedl Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Výstavba vodovodu zapadá do celkové koncepce postupného rozvoje botanické zahrady v Troji. Otevírají se tím nové možnosti a jde skutečně o jeden z mimořádně důležitých milníků, který Botanickou zahradu zase posouvá kvalitativně dopředu,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.