Sebevětší zásluha halu nepostaví

Večerník Praha - 26.5.2001
Podtitulek: ODPOVĚĎ ČTENÁŘI
Reakce na dopis paní V. Chourové z Příbrami
Právě před týdnem jsem se Večerníku Praha dočetl, že paní V. Chourovou z Příbrami rozlítila má údajná slova v neprospěch mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2003.
Vážená paní Chourová, na jaře roku 2000 jsem velmi přivítal iniciativu soukromého investora postavit v Praze novou víceúčelovou sportovní halu, neboť Praha ani stát na takovou rozsáhlou investici neměly ani nemají. Již tehdy jsem považoval termín dokončení - rok 2003 - za velmi napjatý. Současně jsem však investora musel upozornit, že v tomto časovém horizontu je jedinou lokalitou možnou pro stavbu haly poněkud problematický Hagibor, určený Územním plánem z roku 1997.
Následná zdlouhavá jednání a průtahy probíhaly mezi uživatelem a potencionálním vlastníkem převážné většiny pozemků v této lokalitě - TJ Bohemians Praha a investorem. Vzájemnou smlouvu nakonec oba subjekty podepsaly krátce před tím, než udělaly vlastně první zákonem předepsaný krok a požádaly o vydání územního rozhodnutí, tedy počátkem dubna letošního roku. Ani tehdy však nemohl příslušný odbor státní správy provést příslušné správní řízení, neboť dokumentace a doklady předepsané zákony nebyly kompletní.
Teprve v dubnu investor - Multiaréna Praha - odmítl realizovat stavbu druhého výstupu z metra ve stanici Želivského, což je podmínka z územního plánu, o které věděl od samého počátku jednání.
(Jen pro vaši informaci: každý investor ví, že chce-li cokoli stavět, musí kromě své stavby počítat s řadou staveb dalších, tzv. vynucených. Takovou vynucenou stavbou je v tomto případě i druhý výstup z metra, jsou to úpravy vozovek, napájení kabely atd. Druhý výstup ze stanice metra Želivského totiž bez haly a další komerční výstavby v řádu několika miliard korun není potřebný.)
Jako architekt mám jasnou představu o tom, co lze či nelze v určitém časovém úseku postavit. Proto jsem vyjádřil v závěru dubna opakovanou pochybnost, zda je stále ještě reálné, aby investor, vzhledem ke stávající připravenosti území stihl požadovaný termín v roce 2003. Nebyl jsem ale sám, jak je patrné z následných jednáni předsedy svazu ledního hokeje Karla Guta v Hannoveru.
Píšete, vážená paní Chourová "naši zlatí hoši si halu zaslouží,,. Názor je to sice hezký, ale sebevětší zásluha halu nepostaví. Bohužel český hokej přes veškerou prestiž ve světě nevydělá ani na halu a bohužel ani na její provoz. Ovšem obdobně by mohli argumentovat všichni úspěšní čeští sportovci, vědci, umělci, lékaři, učitelé a další.
Pevně věřím, že za pomoci soukromého investora se halu postavit podaří, i když podíl státu a města v podobě realizace výstupu z metra považuji za nebezpečný precedens. Soukromý investor komerční stavby, a o tu jde, by totiž měl financovat i stavby vyvolané, jako je tomu v případě jiných staveb. A ne požadovat spoluúčast státu a města ve chvíli, kdy pociťuje, že by z nejrůznějších důvodů, třeba díky celonárodnímu nadšení z vítězství, mohl uspět. Takovýto postup bývá označován slovem, které bych zde nerad použil. Praha není zatím tak bohaté město, aby mohla realizovat všechny potřebné veřejné stavby ze svého rozpočtu.
Jan Kasl, primátor hlavního města Prahy
28. května 2001
28. května 2001