Sedm set korun za kartu je málo,

Mladá fronta DNES | 27.3.2014 | Rubrika: Praha - Příloha - Parkování v praze | Strana: 58 | Autor: Pavel Švec | Téma: Volené orgány - Rada - Jiří Nouza

zdražení je nasnadě Současný systém zón se zdá náměstkovi primátora Jiřímu Nouzovi nespravedlivý, protože nebere ohledy na ty, kteří žijí těsně vně území s modrými zónami. A také moc levný.

Nutností regulovat parkování na stále větším území Prahy se magistrát zabývá již mnoho let. Ovšem příprava se poněkud zadrhla a zkomplikovalo ji i několikeré střídání na postech pražských radních, kteří mají takzvanou dopravu v klidu na starosti. Současný radní Jiří Nouza (TOP 09) předpokládá, že nový systém, v Praze dosud nevyzkoušený, pilotně spustí v létě.
„Přicházíme s novou koncepcí, která připomíná květinu či plástev včelího úlu. To znamená, že jsme zmenšili parkovací zónu v rámci městské části na řadu menších území. Území jednotlivých městských částí bude takto rozděleno,“ říká Nouza.

* Vysvětlete, jak to s těmi „květinkami“ myslíte?

Město se rozdělí podle logického klíče na malá území, odborný název je základní sídelní jednotka. Ta mohou být velká jako blok domů o několika ulicích či větší území, které je nějakým způsobem specifické. To budou plástve nebo květinky, jak tomu říkám. Každý člověk bydlící v této jedné květince bude mít právo zde parkovat, ale rovněž i ve všech přilehlých květinkách.

* Tudíž třeba Praha 3 se rozdělí na několik obvodů a rezident bude smět parkovat nejen v tom, kde žije, ale i v širším okolí. Dál však v Praze 3 už nezaparkuje.

V podstatě ano. Řeknu příklad. Bydlíte-li na Jarově, můžete dnes parkovat po celé městské části třeba i u náměstí Winstona Churchilla v samém centru Prahy. To se nám nezdá spravedlivé. Ani nám nepřipadá logické, aby někdo na hranici městské části neměl možnost parkovat v té sousední. Květinky tedy tyto hranice mažou.

* Co ty městské části, které mají už dnes zavedeny zóny placeného státí. Praha 1, 2, 3 a 7?

Je na nich, zda se v první fázi do celoměstského systému zapojí. Do konce roku by mohly oba systémy fungovat paralelně. Tedy květinky i dnes aplikované zóny v rámci hranic jednotlivých městských částí. Rezidenti si pak mohou vybrat, jaký způsob se jim zdá lepší. Cílem je, aby systém v budoucnu fungoval všude stejně.

* A cenově to bude jak?

Menší parkovací zóna – květinka – bude levnější. Cena by měla být řádově na polovině, ale ještě to budeme řešit.

* To znamená, že jestli dnes rezidenti za kartu platí 700 korun ročně a mají právo parkovat v celé městské části, v „květinkovém systému“ zaplatí 350 korun.

Ano, polovinu. Nicméně cena bude ještě na pořadu jednání. Je třeba konstatovat, že v porovnání s jinými českými městy, ale neporovnatelně menšími, je sedmisetkoruna opravdu málo. O případném dalším vývoji ale zřejmě rozhodne až po volbách příští zastupitelstvo.

* Počítá nový systém s vyšším počtem takzvaných smíšených zón, kde za poplatek zaparkují i ti, kteří v dané části města nebydlí?

Ano, smíšených zón přibude a měl by se zvednout i počet takzvaných návštěvnických míst. S tím souvisí fakt, že motoristé na těchto místech musí respektovat pravidla. Nestát tam déle, než mohou, platit za ně a tak dále. Dnes to neuvěřitelné množství řidičů nedodržuje.

* To musí kontrolovat úřad a hříšníky trestat. Radnice si stěžují, že kontrol je málo, lidé lístečky za stěrači vyhazují a vůbec, nedělají si moc hlavu s tím, že jim hrozí pokuta...

Kontroly se musí zintenzivnit a postih vymáhat. To je jasné. Problém je ale i v legislativě. Z oranžových a zelených zón nelze odtahovat. Hříšník se postihu poměrně lehce vyhne. Přitom hrozba odtahu je zatím asi to nejúčinnější řešení. Je rozdíl zaplatit téměř dva tisíce za odtáhnuté auto, nebo jen pokutu dvě stě korun. Rovněž chceme přesunout část přestupkového řízení na městské části. Odvolacím místem by byl magistrát. Tak by se to celé zefektivnilo, protože dnes to má na starosti magistrát a odvolacím orgánem je ministerstvo dopravy. Je nesmysl, aby takovou marginálii, jako je špatné parkování, řešil stát. Strašně se to pak protahuje.

* Krom postihů za nedodržování pravidel a lepší kontroly je nutné nastavit ještě něco, aby systém fungoval?

Všechny systémy, které jsem zatím v Evropě viděl, nutí k takzvané rotaci. Tudíž auta na místech mimo modré zóny nemohou parkovat celý den, ale pouze ty dvě hodiny i méně, prostě rotují. Tím se v ulicích neustále vytvářejí místa pro krátkodobá placená stání. Dnes stačí po dvou hodinách vyběhnout, zaplatit si další dvě hodiny a je to. Rotace se tím zastavuje. To by se mělo řešit systémy, které to znemožní. V dnešní technologicky vyspělé době není problém navázat parkování na registrační značku auta. Tam už jakékoliv prodlužování nebude možné.

* Kšeftuje se i s kartami do modrých zón...

Ano, dochází k zneužívání. Stačí si někde dojednat nájemní smlouvu, když pak máte v občance Prahu 1, můžete si říct o kartu a pak nájemní smlouvu zase zrušit. Pak už to nikdo nekontroluje. To musí příslušné radnice.

* Před nedávnem jste mi říkal, že chcete využít kapacit stávajících garážových domů...

Oslovíme privátní provozovatele garáží, aby se do systému zapojili. Dnes nabízí spoustu míst, ale Pražané o nich zpravidla ani nevědí. Magistrát by byl jakousi zastřešující organizací, pod níž to vše bude fungovat. Skrze něj by mohla fungovat třeba aplikace pro chytré telefony, která popíše, kde je zrovna volno. V zásadě není cílem, aby auta parkovala na ulicích.

* Bude město regulovat cenu v privátních garážích?

Nedovedu si představit, že zasahujeme do cenotvorby soukromníkům. Na druhou stranu jsem si jist, že rozumnou cenu určí poptávka a trh sám.

* V hlavním městě se dle odhadů pohybuje denně 1,5 milionu aut a registrovaných je přitom necelý milion. Několik stovek tisíc je tedy mimopražských. Když jdete dnes třeba po Smíchově, mnohdy až polovina zaparkovaných aut nemá pražskou SPZ. Lze to nějak řešit?

Určitý patriotismus by Praha asi měla nastavit. Nicméně ve spolupráci se Středočeským krajem. Nejlepší je auto, které do Prahy nepřijede. Ideální není ani zastavit auta na hranici metropole, ale daleko před ní, v Benešově, Berouně. Prostě tam, kde se dá pohodlně přestoupit na vlak. Se středočeským krajem podepsala Praha memorandum o spolupráci, ale není jednoduché investovat pražské peníze do středočeského systému.

* Přibudou parkoviště P+R?

Řada lidí ze satelitních městeček sedne do auta a jede, až kam je to možné. Tedy o výstavbě dalších parkovišť P+R mluvíme. Konkrétně se plánuje rozšíření P+R na Černém Mostě, které je dnes hodně vytížené. Tam se bavíme o tom, že postavíme montovanou stavbu o dvě až tři patra výš. Obdobné je to na Zličíně.

* Kdy se nový systém spustí?

Pokud nevzniknou komplikace při výběrovém řízení na provozovatele systému, tak bychom ve spolupráci s městskými částmi rádi vytvořili pilotní oblasti a tam to spustili. Ambice je, že by to mělo být na začátku prázdnin. Městské části, kde již zóny mají, by se přidávaly, až se ověří funkčnost nového systému.

 

27. března 2014
27. března 2014