Sezónní chřipka

Nastává období podzimních plískanic, ve kterých často dochází ke zvýšenému výskytu akutních respiračních onemocnění.

Nastává období podzimních plískanic, ve kterých často dochází ke zvýšenému výskytu akutních respiračních onemocnění. V našem zeměpisném pásmu se v tomto období začínají objevovat první infekce vyvolané respiračními viry. Jedním z nejzávažnějších zástupců této skupiny respiračních virů je virus chřipky. V zimním období je původcem většiny virových onemocnění. Jako proti jedinému však existuje ochrana, kterou je očkování. Nadcházející podzimní období je nejvhodnější dobou k očkování proti chřipce. Ta přichází zpravidla v druhé polovině ledna a v únoru. V současné době se v ČR nechá očkovat pouze cca 7 % lidí, což je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde proočkovanost dosahuje téměř 30 %, výrazně méně. Očkování začíná chránit před onemocněním zhruba 14 dní po aplikaci vakcíny a ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců.

U osob mladších 65 let je efektivita očkování 70-90 %. U starších lidí je vakcinace efektivní pouze   v 30-40 % v prevenci onemocnění, ale až u 60 %  nemocných zabrání hospitalizacím z důvodu onemocnění chřipkou a v 80% zabrání úmrtí v souvislosti s chřipkou u starých lidí !!

Očkování zajišťují praktičtí lékaři, pro osoby starší 65 let a osoby s chronickými nemocemi je očkovací látka hrazena ze zdravotního pojištění. Složení vakcín se pro každou sezónu mění, podle toho jak se mění viry, které v populaci kolují. V sezóně  2010/2011 vakcíny obsahují virus typu A/Kalifornia/7/2009(H1N1) původce loňské pandemie o kterém se předpokládá, že i letos v omezené míře bude kolovat v populaci, virus A/Perth/16/2009(H3N2) a virus typu B/Brisbane/60/2008. Očkovací látky různých výrobců jsou lety prověřené a kvalitní. Z hlášených reakcí po aplikaci očkovací látky je u malého procenta očkovaných hlášeno zarudnutí v místě vpichu – látka se aplikuje do deltového svalu do ramene, jiné reakce jsou velmi vzácné. Očkovací látka nemůže vyvolat onemocnění, jedná se o tzv.mrtvou očkovací látku.  

Mezi skupiny, u kterých je vyšší riziko propuknutí vážných onemocnění zejména v souvislosti s přítomností loňského pandemického viru H1N1, však patří i  malé děti, těhotné ženy a jedinci s respiračními a dalšími chronickými onemocněními, včetně astmatu a cukrovky. Zejména tito lidé by měli navštívit svého lékaře a včas se nechat proti chřipce očkovat. Očkování se provádí kromě ordinacích praktických lékařů pro dospělé a pediatrů za úhradu i v ordinacích, zdravotního ústavů a v očkovacích centrech. Seznam těchto center je uveden  na stránkách  www.hygpraha.cz .

Kdo se tedy ve světě nechává očkovat? Dotazníkový průzkum v 11 evropských zemích odhalil celou řadu faktorů, které ovlivňují rozhodnutí pacientů nechat se očkovat. Hlavními motivy byly:

  • uvědomění si skutečnosti, že chřipka je závažné onemocnění, kterému by se mělo předcházet (53 %),
  • doporučení lékaře (35 %),
  • ochota snížit riziko přenosu chřipky na rodinu a přátele (33 %).

Průzkumy provedené mezi lékaři ukázaly, že mezi hlavní příčiny negativního postoje k očkování proti chřipce patří nepravidelné návštěvy u lékaře (83 %), obavy z vedlejších účinků očkování (87 %) a strach z jehly (71 %)3.

V letošním roce přišla na trh novinky pro ty, kdo mají obavu z aplikace očkovací látky. K dispozici je  intradermální vakcína, je to nová možnost aplikace, kterou je podání látky do kůže – tzv. intradermální aplikace. Intradermální vakcína IDFlu je novinkou, jehla má délku pouhých 1,5 mm. Využívá inovativní mikroinjekční systém, který umožní lékaři podat vakcínu do kůže snadno, rychle, konzistentně, bezpečně a přitom intuitivně, bez nároků na velkou zručnost nebo zkušenost zdravotníka. Pro pacienty je tento způsob aplikace atraktivní – očkování je bezpečné a účinné. Mikrojehla působí na pacienta celkově přijatelněji, snižuje jeho strach a zvyšuje ochotu nechat se očkovat proti chřipce.

Podle prohlášení Generální ředitelky WHO ze srpna 2010 se svět již nepotýká s chřipkovou pandemií. Svět se nachází v post-pandemickém období, očekává se, že virus H1N1 bude i nadále cirkulovat jako sezónní virus. Je možné, že virus bude i nadále neúměrně ovlivňovat mladší věkové skupiny.

Česká republika se s počty očkovaných lidí pohybuje na posledních místech v Evropě. Uvědomte si i vy možná rizika a snadnou cestu jak očkováním  těmto rizikům předejít.

 

 

 

 

 

22. října 2010
22. října 2010