Silvestrovské rachejtle od letoška nebude možné v Praze odpalovat kdekoli

3201912_ilustrační obrázek
Autor: pixabay.com
2. listopadu 2020
2. listopadu 2020

Rada hl. m. Prahy dnes projednala návrh novelizace obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků na území hlavního města, který předložila radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová. Radní si od vyhlášky slibují lepší ochranu životů, zdraví a majetku občanů, jakož i ochranu zvířat. Vyhlášku ještě musí schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

  • 2 minuty čtení

Předkládaný návrh vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků při oslavách konce a začátku nového roku. Dosud platná vyhláška totiž zakazuje používání laické pyrotechniky na území hl. m. Prahy v rámci celého roku až na stanovené výjimky, ale na Silvestra a na Nový rok tento zákaz dosud neplatil.

„Zkušenosti přitom ukazují, že na přelomu roku dochází především v centru města, například na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí, na náplavkách a na dalších místech tradičně hojně navštěvovaných lidmi k živelnému a nekontrolovatelnému odpalování pyrotechnických výrobků, a to i vyššího stupně nebezpečnosti. Často se tak děje v těsné blízkosti jiných osob, zvířat, zaparkovaných vozidel, budov a staveb bez ohledu na jejich památkovou ochranu. Pyrotechnické výrobky působí zranění, šok, trauma a smrt zvířatům jak volně žijícím, tak domácím. Výrobky také kontaminují životní prostředí silně toxickými chemickými látkami,“ uvádí radní Hana Kordová Marvanová. Je nesporné, že v tyto dny laické odpalování pyrotechnických výrobků s sebou nese zvýšené riziko.

Cílem vyhlášky je proto snížit riziko újmy na zdraví lidí i zvířat, škody na majetku a městu, které má rovněž zvýšené výdaje spojené s likvidací odpadu z odpálené pyrotechniky. Návrh novelizace vyhlášky rozšiřuje zákaz používání pyrotechnických výrobků i na Silvestra a na Nový rok, a to v nejcitlivějších částech Prahy, jakými jsou památková rezervace, vodní toky a jejich břehy, okolí nemocnic, domovů pro seniory, zvláště chráněná území, přírodní parky či okolí areálu zoologické zahrady. Tato místa jsou ve vyhlášce, respektive její příloze, podrobně vyjmenována a pojem okolí vymezen vzdáleností.

Druhou novinkou, kterou vyhláška přináší, je úplný zákaz používání tzv. lampionů štěstí na celém území hlavního města. Motivací pro tento zákaz bylo riziko požáru vznikající tím, že v sobě výrobek za letu uchovává po určitou dobu otevřený oheň, přičemž směr, dopad a vyhoření výrobku po jeho vypuštění do vzduchu je ovlivněn řadou faktorů, na něž člověk nemá vliv. O tom, že riziko není jen teoretické, svědčí případy požárů v zahraničí i u nás. Posledním varováním byl nález vyhořelého lampionu štěstí v pavilonu slonů pražské zoo začátkem tohoto roku, který naštěstí nezpůsobil žádnou škodu.

Předkladatelka návrhu, radní Hana Kordová Marvanová, k tomu doplňuje: „Znění vyhlášky je kompromisem, který vychází vstříc četným připomínkám městských částí, odborů magistrátu, městské policie, ministerstva vnitra i občanů. Nechceme tradiční silvestrovskou zábavu zcela zakázat, ale omezit dopady používání pyrotechnických výrobků jak na život a zdraví lidí, tak i zvířat. Smyslem této regulace je zabránit škodám všeho druhu, které neomezené používání pyrotechniky v rámci silvestrovské noci v minulosti působilo.“