Školám se v Praze daří - článek radního hl. m. Prahy Bc. Jana Štrofa, otištěný v Listech hl. m. Prahy, v čísle červenec 2006

Konec letošního školního roku s sebou přináší možnost ohlédnout se za tím, jak se podařilo zkvalitnit a zmodernizovat vzdělávání v naší metropoli. V tom právě skončeném rozdala pražská radnice do svých škol více než sto miliónů korun na investiční programy, granty i odměny učitelům. Další desítky miliónů dostalo pražské školství od investičních fondů příspěvkových organizací města.

Školám se v Praze daří

 

 

Listy hlavního města Prahy | 3.7.2006 | rubrika: Téma měsíce | strana: 3 | autor: M. Štěrba

Uplynulý školní rok: investice, granty, ale i odměny pro učitele

Konec letošního školního roku s sebou přináší možnost ohlédnout se za tím, jak se podařilo zkvalitnit a zmodernizovat vzdělávání v naší metropoli. V tom právě skončeném rozdala pražská radnice do svých škol více než sto miliónů korun na investiční programy, granty i odměny učitelům. Další desítky miliónů dostalo pražské školství od investičních fondů příspěvkových organizací města.
Pražské školství ale v uplynulém roce dokázalo, že je i dobrý hospodář: „Školy a školská zařízení v působnosti hlavního města vykázaly nejen zlepšené hospodaření v hlavní činnosti ve výši 1,4 miliónu korun, ale i zisk dalších 45,3 miliónu v doplňkové činnosti,“ potvrdil radní Jan Štrof, který má v Praze na starosti oblast školství.

Nejvíc peněz do oprav

Jednou z hlavních priorit města v oblasti školství byl ale v uplynulém školním roce důraz na vylepšení školských objektů a modernizace jejich vybavení. Z městské pokladny tak šlo na různé rekonstrukce, modernizace či výstavbu škol a školských zařízení zhruba 50 miliónů korun, dalšími více než 79 milióny přispěly investiční fondy příspěvkových organizací v působnosti odboru školství hlavního města. Tyto peníze zase posloužily na zmodernizování tříd ve středních a speciálních školách, jejich vybavení učebními pomůckami, dále pak na opravy a udržování škol a školských zařízení. Pozadu letos město nezůstalo ani v grantové oblasti: Praha v uplynulém školním roce vyhlásila dva vzdělávací programy, na které vyčlenila celkem deset miliónů korun a do kterých se přihlásilo 70 škol a školských zařízení. Grantovými osidly nakonec „proplulo“ třiatřicet z nich, mezi které Praha rozdělila více než šest miliónů korun. „Zbylé peníze půjdou na řešení problematiky zdravotně postižených žáků a na vzdělávací potřeby škol,“ dodal v této souvislosti radní Štrof.

pomohla i EU

Odbor školství magistrátu je také zapojen jako konečný příjemce pomoci z EU do přípravy a realizace projektů spolufinancovaných jak z Evropského sociálního fondu, tak samozřejmě i ze státního a městského rozpočtu. V právě končícím školním roce se tak podařilo úspěšně realizovat tři projekty zaměřené na jazykové vzdělávání pedagogických pracovníků, rozšíření výuky na základních školách a ověřování tvorby školních vzdělávacích programů na gymnáziích. Zároveň s tím se podařilo připravit a zahájit dva nové projekty. První by měl ověřit systém zavádění školních poradenských pracovišť, druhý se zaměřil na ekologickou výchovu v pražských školách. Mezi školy a další realizátory projektů město rozdělilo kolem 12 miliónů korun. Například učitelé pražských škol s povinnou školní docházkou se mohli přihlásit do vzdělávací akce s názvem Koordinátor. Školení zaměřené na zkvalitnění přípravy školních vzdělávacích programů pro základní vzdělávání se mohl zúčastnit jeden pedagogický pracovník z každé školy.

odměny pro ty nejlepší

Spokojeni ale mohli být letos i učitelé. Mezi ně totiž pražští radní rozdělili téměř 50 miliónů korun na vyplacení mimořádných odměn. „Tímto finančním příspěvkem se hlavní město snaží pedagogy nejen více motivovat, ale také jim poděkovat za jejich náročnou práci s dětmi a mládeží,“ potvrdil radní Štrof. Nejlepší učitelé, vychovatelé a další školští pracovníci tak mohli na své červencové výplatní pásce nalézt odměnu, která se v průměru pohybovala kolem sedmi tisíc korun včetně zákonných odvodů, což je zhruba o dva tisíce více než vloni.
20. července 2006
20. července 2006