Školy pomáhají vytopeným divadlům

BBC - 10.3.2003 Relace: Dobré ráno s BBC
Autor: Václav Sochor
Moderátor (Martina Mašková):
A v sedm hodin osmatřicet minut na BBC úplně jiné téma. Když se vyčíslily škody po záplavách, které postihly Českou republiku loni v srpnu, hovoří se v řádech miliard nejen při určování celkových ztrát, ale i při stanovování škod v jednotlivých sektorech a oblastech. Na několik miliard přijde podle střízlivých odhadů jen rekonstrukce poškozených divadelních scén. Největší položkou v celorepublikovém měřítku bude oprava Hudebního divadla v Karlíně, kterou právě schválili pražští radní. Mnohamilionovou investici si vyžádá rekonstrukce scény v Ústí nad Labem a desítek dalších divadel pod hladinou tisíciletého ponoru. Pomoci se přitom snaží kdekdo: stát, obce, neziskové a charitativní organizace, soukromé firmy, ale i jednotlivci a také školy. S velmi originálním nápadem, jak pomoci vytopeným divadlům, vás v následující reportáži seznámí Václav Sochor.
Ukázka:
Než se dostaneme k představení toho projektu samotného. Tak bych nejprve chtěl představit...
Redaktor (Václav Sochor):
Ve škole, kde studenti pražské English College oznamují svou novou iniciativu na pomoc vytopeným divadlům, zrovna nejde voda a neučí se. V divadlech po republice se nehraje z opačného důvodu. Projekt Studentské divadlo Nápomoci, zkratkou STUDNA, chce vytopeným divadlům pomoci a to divadlem. Jeho iniciátoři vyzývají další školy v České republice i v zahraničí k pořádání divadelních a jiných kulturních představení, z nichž by pak finanční výtěžky putovaly na konto pomoci postiženým divadelním scénám. Umělecký výstup doprovázel i samotné oficiální zahájení kampaně, která už ovšem běží řadu týdnů.
Projev Aleny Švejdové:
Posíláme různé přes e-maily, které máme, a potom všichni naši studenti odněkud pocházejí, takže jsme poprosili naše studenty, aby ty plakátky donesli na svoje domovské školy, odkud vzešli a tam to vlastně se teda pokusili nějakým způsobem distribuovat. My doufáme, že prostě postupně se to mezi ty školy dostane. Je pravda asi, že problém trošku na těch českých školách je skutečně to divadelní představení uspořádat, protože není ten zvyk tam prostě jako třeba v té Anglii.
Redaktor (Václav Sochor):
Učitelka Alena Švejdová z English College popisuje strategii organizátorů kampaně. Její škola už uspořádala několik charitativních divadelních představení na pomoc postiženým scénám. Divadelní kroužek vede Marie Goltová.
Překlad projevu Marie Goltové:
Jeden z probíhajících projektů děláme ve spolupráci s divadlem Solidarita v Praze. Skupina mých studentů tam bude asi za tři nebo čtyři týdny vystupovat. Jedno představení jsme tam hráli už loni a já věřím, že prostřednictvím takových akcí a také spolupráce s českými studenty z dalších škol vzroste nadšení a projekt získá větší podporu. To nadšení existuje i na druhé straně a je inspirací i pro nás, takže to vlastně už funguje obousměrně.
Redaktor (Václav Sochor):
Mezi iniciátory projektu STUDNA patří i osmnáctiletá Terezie Šimonová, hrdě oznamující první úspěchy akce v zahraničí.
Projev Terezie Šimonové:
Chytla se toho škola, která je, tuším v Reding v Anglii a ta se jmenuje Queen and School. Řekla jsem jim, co vlastně se u nás stalo, samozřejmě to už všichni věděli, o co se mi snažíme, co jsme vymysleli. No, já nevím jak dlouho potom, asi měsíc nebo tak, potom přišlo rovnou deset tisíc s tím, že udělali představení.
Redaktor (Václav Sochor):
Patronem projektu STUDNA je herec Jiří Bartoška. Význam akcí, jako je tahle, podle něj dalece přesahuje jejich finanční přínos.
Projev Jiřího Bartošky:
Divadlo v této zemi bylo vždycky asociálním okraj a myslím si, že nejenom při povodni potřebuje pomoc, ale potřebuje pomoc obecně. A tenhleten význam toho vidím, že je to spíš než finanční podpora, protože ty peníze se skutečně nevyberou velký, ale je to obrovský morální gesto a je to takový uvědomění si, že by si lidi měli pomáhat. A je velkou tradicí v angloamerických školách dělat divadlo a tady vlastně to začíná touhletou akcí. Ta akce bude jednorázová, ta STUDNA, ale tohleto bude pokračovat, což si myslím, že je strašně záslužný počin a že Englisch Colige v tomhle tom udělal velký kus práce.
Redaktor (Václav Sochor):
Peníze z projektu STUDNA putují tak jako většina dalších příspěvků na pomoc postiženým divadlům na konto s názvem Divadla pod vodou, které spravuje agentura Aurapont. Její divadelní oddělení má na starosti Jitka Sloupová.
Projev Jitky Sloupové:
Podařilo se nám rozdělit už tedy téměř dva miliony korun. My jsme třeba přispěli tedy divadlu Semafor, experimentálnímu prostoru Roxy v Praze třiceti tisíci korunami, přispěli jsme soukromé společnosti Superstar Productions taky třiceti tisíci korunami a přispěli jsme divadlům, která právě hrají pro děti částkou deset tisíc, jako bylo divadlo Bez opony Praha, konzistence Médi Praha.
Redaktor (Václav Sochor):
Až doposud nejvyšší příspěvek putoval kam?
Projev Jitky Sloupové:
Putoval do divadla Říše loutek. Jednak to bylo velice postižené divadlo a jednak mělo také postižený mimořádně cenný historický archiv loutek, snad nejcennější evropský archiv.
Redaktor (Václav Sochor):
Recipientem této pomoci bylo i pražské divadlo Pod palmovkou, jedna z povodněmi nejhůře postižených scén. Je to úspěšný příběh. Poslechněte si slova programové vedoucí a dramaturgyně divadla Radky Petrmichlové.
Projev Radky Petrmichlové:
Každá pomoc je nám milá nebo nám byla milá. My teď už příští pátek budeme divadlo otevírat jako vlastně první z těch těžce postižených divadel. Už otvíráme pravda trošku v provizorním stavu, ale bude hotové hlediště, jeviště, foyer, pouze to zázemí ještě nebude dotažené úplně definitivně. Takže nám už se té pomoci dostalo a dostalo se nám ji kromě teda jiných i z konta Divadla pod vodou, kam právě ta studentská skupina ty své výtěžky také předává.
Redaktor (Václav Sochor):
Výtěžky z představení studentské skupiny stojící za projektem STUDNA sice žádnou divadelní scénu asi nevytrhnou. Jejich nadšení a nezištnost ale možná přiměje i ty, kteří sedí na skutečných penězích, aby se na nich alespoň trochu zavrtěli anebo si minimálně koupili lístek na studentské představení, i když s tím asi budou muset počkat minimálně do doby, než ve škole zase pustí vodu.
Moderátor (Martina Mašková):
Reportáž Václava Sochora a měl by ji poslouchat i pražský radní, zodpovědný za kulturu, Igor Němec, kterého mám teď na telefonu. Dobré ráno.
Host (Igor Němec):
Dobré ráno.
Moderátor (Martina Mašková):
Obracejí se na vás zástupci podobných iniciativ, jako je projekt STUDNA? Pokud ano, podporujete je nějak?
Host (Igor Němec):
Já musím říci, že jsem o tomto projektu teď z vašeho rádia slyšel poprvé.
Moderátor (Martina Mašková):
Máte tedy v úmyslu nebo alespoň pokud jste se seznámil s tím, co podnikají, jim nějak přispět nebo pomoci?
Host (Igor Němec):
Tak podívejte se, my přispíváme vlastně přímo těm divadlům. Praha je vlastně největším donátorem vůbec divadel asi v České republice a ty škody skutečně byly velké. Vy jste řekli, že v České republice to je kolem několika miliard korun, tak v Praze určitě ty škody přesáhnou asi miliardu.
Moderátor (Martina Mašková):
Co se týče těch investic do pražských divadel, tak největší investicí ve výši snad až sedmi set milionů má být Karlínské divadlo, respektive jeho návrat do původní historické podoby. Odkud ty peníze vzít? Odkud je vezmete?
Host (Igor Němec):
Tak my v podstatě máme tři zdroje. Za prvé je to, jak jsem řekl, městský rozpočet, který je poměrně na kulturu velký, za druhé bez pomoci státu by jsme se určitě nedostali dále a třetí věc je, že máme přislíbeny kulturní fondy z Evropské investiční banky.
Moderátor (Martina Mašková):
Myslíte si, že to bude stačit? Bude stačit dost peněz, dost miliard, na rekonstrukci všech postižených pražských divadel z těchto zdrojů?
Host (Igor Němec):
Co se týče pražských divadel, tak si myslím, že ty skutečně na tom budou dobře, jak se říká za vodou, protože jsme slyšeli ve vašem příspěvku, že například naše divadlo Pod palmovkou už brzy začne hrát, které skutečně bylo velmi poškozeno a mělo škody v desítkách milionů korun, a vidíte, ve velmi krátkém čase se podařilo opravit.
Moderátor (Martina Mašková):
Zastavme se více u toho Karlínského divadla, pokud, jak znovu opakuji, jde o snad nejvyšší investici. V tisku se dost živě spekuluje o tom, že ve snaze získat dost peněz na rekonstrukci byste nakonec uvítali i vstup soukromých investorů, ovšem divadelníci jsou ostře proti. Ti se domnívají, že by to vedlo ke komercializaci produkce. Co s tím dělat?
Host (Igor Němec):
Jsou teda, skutečně musím potvrdit, že jsou takové názory některých třeba i kolegů, kteří si myslí, že prostě finanční prostředky v takové výši se na to v Praze nepodaří sehnat a že pak bychom museli požádat nebo umožnit vstup nějakému soukromému subjektu, ale já si myslím, že to nehrozí. V tomto smyslu já jsem nikdy žádný ani materiál nepředkládal do rady. V tuto chvíli je odsouhlasen záměr, že se skutečně bude rekonstruovat v původním záměru divadlo tak, jak jsme na něj historicky zvyklí, a finanční prostředky, plán, jak to financovat, se teprve bude předkládat.
Moderátor (Martina Mašková):
V původním záměru. To znamená i zachování původního repertoáru tak, jak o tom mluví ředitel divadla Egon Kulhánek?
Host (Igor Němec):
Ano, tak, že to bude samozřejmě operetní a muzikálové divadlo tak, jak to bylo.
Moderátor (Martina Mašková):
Vy máte ten záměr vlastně na obnovu divadla zpracovat, pokud vím, do konce března, je to tak?
Host (Igor Němec):
Ani ne tak hotový, ale v podstatě připravit plán financování, projekt, jak by to mělo vypadat, ukázky spíše nebo studie, jak by to divadlo v budoucnosti mělo vypadat, jak vyřešit problematiku s nádražím Florenc, které je blízko za tím, a podobně.
Moderátor (Martina Mašková):
Kdy tedy podle vašeho odhadu by mohlo být divadlo v Karlíně znovu v provozu?
Host (Igor Němec):
My předpokládáme teda docela ambiciózně, musím říci, že by to mělo být koncem roku 2005.
Moderátor (Martina Mašková):
Pražský radní Igor Němec. Děkuji vám za rozhovor.
11. března 2003
11. března 2003