Smogový regulační systém hlavního města Prahy

Náměstek primátora Petr Švec, ředitelka odboru životního prostředí magistrátu Helena Dobiášová, ředitel odboru krizového řízení Petr Beran a zástupci Českého hydrometeorologického ústavu se dnes setkali s novináři na tiskové besedě věnované smogovému regulačnímu systému hlavního města.
Ten je v Praze zřízen a provozován na základě ustanovení §§15 a 16 zákona č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami a vyhlášky MŽP č. 41/1991 Sb. je v Praze a slouží k prevenci vzniku závažných smogových situací. A pokud takové situace vzniknou, k zeslabení jejich průběhu jak v čase, tak v úrovni koncentrací znečišťujících látek.
Pro sledování obsahu znečišťujících látek v ovzduší je v Praze zřízen Automatický imisní monitoring (AIM). Ten v současné době tvoří třináct monitorovacích stanic, které jsou provozovány Českým hydrometeorologickým ústavem. Názvy těchto stanic charakterizují i jejich umístění. Jsou jimi stanice:
Náměstí Republiky, Kobylisy, Riegrovy sady, Lyčkovo náměstí
Braník, Vysočany, Libuš, Počernická, Mlynářka, Vršovice
Santinka, Smíchov, Veleslavín.
Stanice monitorují všeobecnou kvalitu ovzduší s výjimkou stanice Smíchov, která je stanicí specializovanou a slouží především k monitorování situace na jižní straně Strahovského tunelu. Na všech stanicích jsou měřeny koncentrace oxidu siřičitého, oxidů dusíku a jemné frakce prašného aerosolu PM10. Na pěti stanicích je měřen také oxid uhelnatý a ozon.
V současné době jsou hlavním problémem v Praze z hlediska možnosti výskytu smogu koncentrace oxidů dusíku v podzimním a zimním období, v létě pak může docházet k nárůstu koncentrací ozonu.
Smogový regulační systém je koncipován především ve vazbě na koncentrace oxidů dusíku. Činnost se řídí Provozním řádem smogového regulačního systému, který byl zpracován v odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. V souladu s vyhláškou MŽP č. 41/1991 Sb. jsou pro smogové epizody vyhlašovány dva signály. Při nižších koncentracích oxidů dusíku je vyhlašován signál Upozornění, pokud se i nadále koncentrace zvýší, může být vyhlášen signál Regulace. Signály jsou vyhlašovány, pokud nastanou následující okolnosti:

Upozornění - na nejméně šesti stanicích AIM v Praze překročil tříhodinový klouzavý průměr koncentrací oxidů dusíku (NOx) hodnotu zvláštního imisního limitu 200 mikrogramů na krychlový metr vzduchu, jsou zjištěny nebo předpovězeny nepříznivé rozptylové podmínky a z předpovědi je zřejmé, že tato imisní situace bude trvat nejméně 8 následujících hodin

Regulace - na nejméně šesti stanicích AIM v Praze překročil tříhodinový klouzavý průměr koncentrací oxidů dusíku (NOx) hodnotu zvláštního imisního limitu 350 mikrogramů na krychlový metr vzduchu, jsou zjištěny nebo předpovězeny nepříznivé rozptylové podmínky a z předpovědi je zřejmé, že tato imisní situace bude trvat nejméně 8 následujících hodin

Signál Upozornění je především informací, zejména pak pro oslabené osoby, kterým zvýšené koncentrace škodlivin mohou přinášet určité zdravotní obtíže, aby omezily pobyt venku, zejména spojený se zvýšenou fyzickou námahou. Měl by se stát také výzvou řidičům motorových vozidel, aby omezili své jízdy po dobu vyhlášení signálu na nezbytné minimum, vzhledem k tomu, že existuje přímá vazba mezi počtem vozidel na komunikacích a koncentracemi zejména oxidů dusíku v ovzduší.

Signál Regulace již znamená omezení provozu zdrojů znečišťování ovzduší, jak stacionárních, tak především mobilních. V současné době jsou v Praze čtyři stacionární zdroje, které podléhají smogové regulaci. Ve vnitřní části Prahy je pak vymezena zóna, do níž mohou v době regulace vjíždět pouze vozidla, zajišťující všechny důležité funkce města, jako je městská doprava, zásobování, lékařské služby apod. Rozsah těchto činností jakož i označení vozidel, vykonávajících tyto činnosti, je přesně stanoven vyhláškou hlavního města Prahy č. 58/1996 Sb. HMP ve znění vyhlášek č. 15/1997 Sb. HMP a č. 1/2000 Sb. HMP. Ostatní vozidla nemají v době platnosti signálu Regulace do vnitřní zóny města povolen vjezd. Dodržování těchto ustanovení zajišťují pracovníci Technické správy komunikací společně s příslušníky Policie ČR – Správy hlavního města Prahy.
Signály Upozornění a Regulace se odvolávají, pokud příslušný zvláštní imisní limit pro koncentrace oxidů dusíku je již překročen nejvýše na 3 stanicích AIM, všechny tyto stanice vykazují výrazně klesající trend koncentrací oxidů dusíku, na základě meteorologické předpovědi se nepředpokládá, že by v následujících 12 hodinách hodnoty koncentrací opětovně překročily příslušný zvláštní imisní limit na více než 3 stanicích a není očekáváno zhoršení rozptylových podmínek v průběhu následujících 24 hodin.
Jak uvedla ředitelka Dobiášová, jde tedy o poměrně složitý systém, a náměstek Petr Švec upozornil: „Je to systém v podstatě automatický, který na základě naměřených hodnot a dalších údajů včetně prognózy vývoje smogové situace vyvolává určitá rozhodnutí krizového štábu a následně definované činnosti a opatření, která jsou provedena. Počínaje varováním až po případnou regulaci stacionárních nebo i mobilních zdrojů znečištění.“
Pracovníci hydrometeorologického ústavu uvedli, že v posledních dnech byla v Praze situace nepříznivá ze soboty na neděli a v průběhu pondělka, kdy byly limity překročeny po 4,5 hodiny na šesti měřících stanicích. Nicméně nenastala situace pro vyhlášení signálu upozornění a poté hodnoty poklesly. Jak ale upozorňují, i v příštích dnech se ve špičkách dne dají na některých stanicích znovu očekávat zvýšené hodnoty. Jak také uvedli, ani případná regulační opatření nemají přímý dopad na snížení smogu. Jejich vyhlášení pouze vede k tomu, že se situace nezhoršuje, přičemž řešením je až změna počasí.
Petr Beran dále zopakoval, že hl. m. Praha má uzavřeny smlouvy s rozhlasovými stanicemi, která v případě vyhlášení smogových signálů přerušují program a okamžitě informují obyvatele. Informace také okamžitě dostávají další média, všechny městské části, které zase informují mateřské školky, školy a další zařízení a stejné informace dostávají i další instituce.
O aktuálním stavu je možné získat informace na telefonní lince hydrometeorologického ústavu 14 110 a na internetových stránkách www.chmi.cz.
17. října 2001
17. října 2001