Současné hranice jednotlivých zón se možná přesunou

Právo | 27.3.2008 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 12 | autor: Naďa Adamičková Marie Königová

 

Právo | 27.3.2008 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 12 | autor: Naďa Adamičková Marie Königová

 

PRVNÍ NÁMĚSTEK PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA RUDOLF BLAŽEK (ODS) ŘEKL PRÁVU:

* Co říkáte tomu, že poslanci ČSSD dali návrh k Ústavnímu soudu, aby zrušil nařízení pražského magistrátu, kterým se rozšířily placené parkovací zóny v hlavním městě?

Je to jejich osobní názor, že se jim nelíbí, že nemohou zaparkovat, že Praha po nich chce, aby jezdili veřejnou dopravou a aby dodržovali parkovací režim.

* To není jejich osobní problém, lidé se na ně obracejí a oni chtějí hájit zájmy svých voličů.

To nařízení není svévole města, ale je to věc zákona, který umož -ňuje takové zóny schválit. Proto nerozumím tomu, že dali k Ústavnímu soudu naše nařízení s tím, že je protiústavní. My bychom takové nařízení, které sleduje zklidnění města, ani nepřed -ložili, kdybychom k tomu neměli oprávnění ze zákona. Že jde ČSSD touto cestou, je zřejmě proto, že nemají možnost to nařízení zrušit jinou cestou, protože v zastupitelstvu soc. dem. většinu nemá. Škoda že se poslanci ČSSD neobrátili na nás, jestliže asi mají jiný výklad zákona než my, i než jak to pochopili v řadě zemí, kde to již v řadě případů jede. Navíc zóny placeného stání byly v Praze zřízeny již před jedenácti lety. První začala fungovat v Praze 1 v roce 1997.

* Oni ale reagují na rozšíření, které se udělalo nařízením z roku 2007.

Připadá mi zvláštní, když si někdo po jedenácti letech vzpomene, že je něco neústavní. Přijde mi to jako populistické gesto, které reaguje na něco, co nevím, jak chtějí pojmenovat.

* Poslanci se pozastavují nad tím, že se městská policie od rozšíření zón soustředila jen na jejich kontrolu a jiné věci již tak nesleduje.

To, co bude dělat městská policie, určuje město, které ji zřizuje. Jestli to bude parkování, dodržování veřejného pořádku nebo cokoli jiného.

* Dostala tedy pokyn, aby se její prioritou stalo parkování?

Ne. Kontrolou zón placeného stání se nezabývá více než pět procent strážníků. Parkování je ale tou doménou, pro kterou byla městská policie před patnácti lety zřízena zákonem. Parkování je porušením předpisů, jejichž kontrola je úkolem této policie na celém území města bez ohledu na to, jestli tam zóny jsou nebo nejsou. Přijde mi, že si někdo klasicky snaží nahnat nějaké politické body.

* Podle poslanců jste argumentovali tím, jak to funguje ve Vídni, ale na rozdíl od ní Praha nezřídila se zónami více parkovišť pro návštěvníky.

To, že by Praha nerozšířila parkoviště, není pravda. Pro návštěvníky města jsou určená parkoviště P+R, kde mohou po příjezdu do Prahy auto nechat a pokračovat dál hromadnou dopravou. Během měsíce přibude parkoviště v Letňanech, které bude mít tisíc míst. Další parkoviště se rozšiřuje i na Střížkově.

* Uvažovali jste o tom, že by se modré zóny, které se o víkendech dost vyprázdní, uvolnily pro návštěvníky?

My v těch nových zónách na Praze 2, 3 a 7 počítáme s tím, že po půl roce, což je doba na to, aby se situace usadila, problémy vyhodnotíme. Jsme připraveni na nějaké menší změny. A já si dovedu představit, že by se zóna takto uvolnila. Také uvažujeme o řešení pro osoby, které tam prokazatelně léta bydlí, ale nemají tam trvalé bydliště. S těmi se zatím nepočítá.

* A co lidé, kteří potřebují zaparkovat před domem starých rodičů, kterým jezdí pomáhat a pečovat o ně?

Na úřadě si může koupit na dvě hodiny stírací parkovací kartu každý, kdo tam chce jet. Nechci, aby to znělo asociálně nebo necitlivě, ale když má někdo maminku na Praze 2 a chce za ní jezdit, tak tam může vjet, ale musí zaplatit sto dvacet korun na dvě hodiny. I čtyři hodiny tam může stát, ale za 240 korun. Dokážu si představit, že pokud někdo jezdí za nemohoucími lidmi třikrát týdně jim nakupovat, pak jim ty parkovací karty budeme dávat bez placení. To se bude posuzovat individuálně. Máme ale zkušenost z Prahy 1, kde se dělo to, že děti, vnuci nebo vzdálení příbuzní těchto lidí dostávali karty a během tří let jich bylo vydáno 1500. Je třeba zabránit zneužívání karet. Hledáme řešení. Uvažuje se o tom, že určitý počet tzv. dvouhodinových karet by bezplatně dostaly osoby, které jsou prokazatelně starší či nemohoucí, a vědí o nich sociální odbory.

* Jak dlouho hledat budete? Kdy se dá čekat první vyhodnocení a případné změny?

První kolečko chci udělat letos v dubnu. Praha 2 již funguje od listopadu 2007, trojka a sedmička sice od února, ale i ty dva měsíce už ukázaly některé problémy. Využijeme informace od místních částí i od policie. A je možné, že se přesunou i hranice jednotlivých zón.

 

 

 

27. března 2008
27. března 2008