Soutěž „Kompostování na školních zahradách“ má vítěze
Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol.
- 2 minuty čtení
Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol.
„Primárním cílem projektu bylo přiblížit dětem základní principy třídění bioodpadu a kompostování,“ vysvětlil radní Štěpánek. „Projekt jsme realizovali tak, že pro vybranou základní školu byl dodán jeden zahradní kompostér, vyrobený z recyklovaného plastu, předali jsme potřebné materiály, odbornou literaturu a uspořádali jsme také seminář pro učitele základních škol. Školáci teď kompostováním chrání nejen půdu, ale i ovzduší Prahy a rozpočet škol, protože biomasa zůstává na pozemku a není převážená nákladními automobily po městě,“ dodal radní.
Projekt upozorňuje na význam kompostování. Naučí děti, jak správně při kompostování postupovat a vytvořit si správné návyky. Dále pomůže žákům uvědomit si význam snížení množství komunálního odpadu v obcích tím, že oddělí bioodpad a získají cennou surovinu, která vylepší kvalitu zeminy na záhonech a zahradě základní školy.
Dalším cílem projektu bylo oživení myšlenky kompostování bioodpadu vznikajícího při údržbě školní zahrady přímo v místě vzniku. Tím škola ušetří finanční prostředky, které by jinak vynaložila na odvoz odpadu k dalšímu zpracování. Zároveň se získá kompost, který je díky vysokému podílu živin vhodné použít jako přirozené hnojivo na trávník, ke stromům nebo na záhony.
V průběhu roku se žáci seznamovali s touto problematikou v předmětech pěstitelství, přírodopis a ekologická výchova. Kompostér, který byl využíván v praktické části projektu, si po skončení projektu škola smí ponechat pro vlastní potřebu v případě, že do konce října odevzdala výstupní zprávu obsahující informace o průběhu projektu Odboru ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy. Tyto výstupní zprávy byly vyhodnoceny odbornou komisí s následujícími výsledky:
1. místo - ZPŠ Osvoboditelů
2. místo - ZŠ genpor. Františka Peřiny
3. místo - ZŠ Botičská,
Dále komise určila další dvě speciální ocenění – cenu za houževnatost pro - ZŠ gen. Janouška a cenu pro nejmladší soutěžící pro FZŠ Barrandov II.
Hlavní cenou pro vítěze je zážitkový program ve středisku ekologické výchovy hl. m Prahy Toulcův dvůr.
Soutěž byla hodnocena velmi kladně pedagogy i žáky. V příštím roce se bude projekt opakovat ve větším rozsahu. Město předpokládá rozšíření projektu na celkem 200 škol. Budou osloveny především základní a střední školy s vlastní zahradou.
V Praze 13. 11. 2009
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.