Soutěž Pražského jara zná své vítěze

Pražský primátor Bohuslav Svoboda přivítal v Brožíkově sále Staroměstské radnice laureáty 63. Mezinárodního hudební soutěže Pražského jara 2011 v oborech klavír a trombon
15. května 2011
15. května 2011

Pražský primátor Bohuslav Svoboda přivítal v Brožíkově sále Staroměstské radnice laureáty 63. Mezinárodního hudební soutěže Pražského jara 2011 v oborech klavír a trombon.

  • 1 minuta čtení
  • 5 fotografií

„Šestašedesát let uplynulo od doby, kdy právě zde v Praze odezněly poslední výstřely evropských bojů druhé světové války - a na oslavu této události se o rok později zrodil festival Pražské jaro. Skutečnost, že hned v rámci druhého ročníku byla založena nová tradice hudebního zápolení, se jeví paradoxní pouze zdánlivě. Zrod mezinárodní soutěže mladých hudebních talentů lze vnímat též jako symbol, gesto, ukazující, že do budoucna už nástroje mladých umělců nehodlají mlčet, ale dokáží umlčet ryk zbraní řečí tónů - aby Múzy již nikdy mlčet nemusely," zahájil svou řeč primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

První cenu mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru klavír, nikdo nezískal, stejně jako v oboru trombon, jehož finále se uskutečnilo v pátek. Na druhém místě se umístily Arta Arnicaneová ze Švýcarska a Korejka Jun Či-kim z Jihokorejské republiky a na třetím místě Varvara Něpomňaščá z Ruska.

První cena mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara v oboru trombon nebyla udělena. Druhou cenu obdrželi Lukáš Moťka z České republiky a Nicolas Moutier z Francie. Také třetí cena putovala ke dvěma finalistům, těšit se z ní budou Karol Gajda z Polska a Alexej Lobikov z Ruska. Trombonista Moťka navíc získal ocenění od Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Ivana Kurze Sólistův chléb.

Do 63. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se přihlásil úctyhodný počet kandidátů. Obor klavír zaznamenal 78 přihlášených, trombon ještě o sedmnáct více.

Soutěž, kterou v roce 1946 založil Rafael Kubelík, má ve svém portfoliu řadu významných umělců, kteří v její historii v nejrůznějších hudebních oborech zvítězili. Celosvětově nejznámějším laureátem byl ruský violoncellista Mstislav Rostropovič, který zvítězil hned dvakrát, v letech 1947 a 1950.

 

 

V Praze 15. 5. 2011

 

 


doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. - primátor hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.


Fotogalerie