Speciální školka pomáhá handicapovaným dětem
Přes čtyři desítky let pomáhá pražská Speciální mateřská školka Štíbrova v Praze 8 dětem s mentálním postižením zařadit se mezi jejich vrstevníky. Každodenní péče zdejších učitelů přináší viditelné úspěchy. Svým hudebně pohybovým představením o tom přesvědčily náměstka pražského primátora Petra Hulinského nejmenší děti z první třídy této školky.
- 3 minuty čtení
Přes čtyři desítky let pomáhá pražská Speciální mateřská školka Štíbrova v Praze 8 dětem s mentálním postižením zařadit se mezi jejich vrstevníky. Každodenní péče zdejších učitelů přináší viditelné úspěchy. Svým hudebně pohybovým představením o tom přesvědčily náměstka pražského primátora Petra Hulinského nejmenší děti z první třídy této školky.
„Dát s nejmenšími dětmi dohromady vystoupení, při němž zapojí jak své pohybové, tak hudební smysly, není vůbec lehké. Velmi si proto vážím práce zdejších pedagogů, kteří pomáhají dětem při jejich osobním rozvoji,“ řekl náměstek Hulinský, který věnoval finanční prostředky na vybavení třídy nejmladší věkové skupiny speciálním nábytkem. Děti z této třídy si říkají Sluníčka a ve školce se zpočátku především učí soužití s kolektivem. „Nejmenší děti k nám zpravidla přichází z rodin, kde se o ně rodiče starají po všech stránkách s velkou péčí. Na nás potom je, abychom je naučili určité samostatnosti při hygieně, stolování nebo oblékání. Chceme, aby děti chodily do školky rády, bez pocitu stresu, proto všechny činnosti provádíme hravou formou s použitím maňásků, písniček, veršů, pohádek a pohybových her,“ popsala Marie Horázná, ředitelka Speciální MŠ Štíbrova.
Speciální MŠ Štíbrova vznikla v roce 1960 na podnět prof. MUDr. et PhDr. Miloše Sováka, DrSc. jako první zařízení věnující se dětem předškolního věku s mentálním postižením na našem území. Cílem zařízení je pomoci zvládnout dětem jak pozdější přechod do normální školy, tak zvládnutí běžných denních úkonů i rukodělných, hudebních či pohybových aktivit. „Program školky je vytvořen tak, aby nevytvářel skleníkové prostředí, ale naopak děti vtahoval do běžného života. To umožňuje řada mimoškolních aktivit jako je divadlo, výstavy, plavání nebo pobyt přírodě. To vše je péče navíc, která se vrací v podobě úspěchu dětí v každodenním životě,“ uvedl Hulinský. V současné době jsou děti v mateřské škole sdruženy ve čtyřech třídách (celkem 48 dětí). Navštěvují je děti s mentálním či tělesným postižením nebo s více vadami, s vadou řeči, se zdravotním oslabením či s autismem. „Moc rádi mezi sebou máme i zdravé děti, jejich přítomnost je obohacující. Přednostně však přijímáme děti s postižením, jejich počet bohužel stoupá, a proto nám pro ty zdravé nezbývá ve třídách prostor,“ doplnila Horázná. Provoz v každé třídě zajišťují učitelky s kvalifikací speciálního pedagoga. Prostředí tříd je vždy přizpůsobeno zdravotnímu postižení dětí. „Náklady na provoz speciální školky jsou samozřejmě vyšší než u těch běžných. I když nám hl. město Praha provozní náklady pokrývá v dostatečné míře, potřebujeme na zajištění různých doplňkových aktivit pro děti, jako je cannis či hipo terapie, finanční prostředky navíc,“ dodala ředitelka. Finančně náročné je i vybavení tříd speciálními hračkami, pomůckami a nábytkem.
Více informací najdete na www.stibrova.cz
Další informace poskytne náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hulinský, tel.: 236 002 142, 236 002 133.
V Praze dne 15.3.2006
Oblast zásobování energiemi, oblast výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy, oblast sportu a tělovýchovy, koordinace aktivit při prevenci kriminality spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy JUDr. Petra Hulinského
Bližší informace o náměstkovi primátora Petrovi Hulinském najdete na adrese http://www.hulinsky.cz
Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii
Za správnost: Eva Kolbabová / l. 236 002 729