Stanovisko Magistrátu hlavního města Prahy
Svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy na 12. dubna 2010 bylo vyvoláno akutní potřebou přijmout okamžitě reprezentativní stanovisko a ovlivnit tak jednání dolní sněmovny o zákonu regulujícím provozování hazardních her - novele loterijního zákona.
- 2 minuty čtení
Svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy na 12. dubna 2010 bylo vyvoláno akutní potřebou přijmout okamžitě reprezentativní stanovisko a ovlivnit tak jednání dolní sněmovny o zákonu regulujícím provozování hazardních her - novele loterijního zákona.
I vzhledem k jasnému negativnímu stanovisku hl. m. Prahy, vyjádřenému usnesením mimořádného zasedání městského zastupitelstva, nepřijal Parlament ČR návrh zákona, který by obce zbavoval možnosti hazardní hry na svém území regulovat. A naopak schválený zákon má podobu pro Prahu vyhovující. Pokud tedy hl. m. Praha vynaložilo necelých dvacet tisíc korun na svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy, je to částka v poměru k tomu, co Pražané získali, zanedbatelná.
Náklady na doručení materiálů, které zastupitelé potřebovali pro jednání, prostřednictvím taxikářů pro některá média představují kauzu, Magistrát hl. m. Prahy to, vzhledem k následujícím skutečnostem, považuje za absurdní a směšný útok:
- Náklady na rozvoz materiálů zastupitelům deseti taxíky nepřesáhly dvacet tisíc korun. Nešlo přitom o pozvánky pro část zastupitelů, jak uvádějí média, ale o podklady pro jednání zastupitelstva. Zastupitelé museli mít alespoň minimální čas si podklady prostudovat, materiály proto byly rozvezeny všem 70 zastupitelům domů. Přepočty najetých kilometrů na 27 zastupitelů jsou úplně chybné
- Taxíky nečekaly hodiny, ale maximálně necelou hodinu. Původně byly objednány na 14.30, potom se čas přistavení vozů změnou objednávky posunul na 17.30. Čekací doba souvisela s naplánováním optimálních 10 tras tak, aby rozvoz byl co nejhospodárnější.
- Tyto taxíky si účtovaly 16 korun za kilometr, cena v Praze běžná je až 28 korun za kilometr, takže cena byla zhruba poloviční.
- Pokud by úřad tento rozvoz zajistil vlastními vozidly, musel by stejně platit náklady včetně přesčasů řidičů, takže náklady by byly zhruba stejné nebo jen o málo nižší.
- Je proto absurdní přepočítávat kilometry najeté taxikáři na cesty do Paříže, kritizovat použití taxislužeb za minimální cenu a vzbuzovat dojem, že úřad zbytečně plýtvá veřejnými prostředky. Fakta uváděná médii jsou navíc chybná nebo zkreslená.
„Byla to mimořádná situace, k rychlému svolání mimořádného zasedání zastupitelstva byly vážné důvody a městský úřad situaci vyřešil rychle a vzhledem k časovým možnostem ekonomicky efektivně. Použití taxislužeb je naprosto běžné jak ve veřejném, tak soukromém sektoru, protože je často ekonomicky výhodnější, než jiné varianty. Takto vyvolávaná kauza je naprosto směšná a účelová. Podstatné je, že Praha bude moci regulovat hazard na svém území a získá další legislativní nástroj, jak chránit bezpečnost města a jeho obyvatel i návštěvníků,“ uvedl tiskový mluvčí města Jiří Wolf.
V Praze 28. 4. 2010