Starý hřbitov ustoupí novému - Mladá fronta Dnes - 13. 6. 2003

Budou zde pochováni němečtí vojáci, nebo tu zůstanou staré hroby i s jejich mrtvými? K uskutečnění projektu na přeměnu starého německého evangelického hřbitova ve válečné pohřebiště tisíců německých vojáků chybí krůček stavební povolení.

Strašnice  V těchto dnech se lidem možná naskýtá poslední šance vidět starý německý evangelický hřbitov ve Strašnicích tak, jak vypadá po dvou staletích své existence. Zanedlouho velká část hrobů, na kterých se znatelně podepsal čas, pravděpodobně ustoupí novým. Magistrát totiž schválil záměr, který zastupuje Lidový spolek péče o německé hroby, na přeměnu pietního místa v pohřebiště tisíců německých vojáků padlých za druhé světové války. Jejich ostatky jsou zatím provizorně na několika místech. Osud hřbitova nyní závisí na tom, jestli stavební úřad Prahy 10 k přestavbě vydá povolení. "Projekt je už hotov a nyní čekají na stavební povolení," potvrdil včera ředitel Pražského pohřebního ústavu Julius Mlčoch. Předseda Lidového spolku péče o německé hroby Bedřich Martinic včera nebyl celý den k zastižení. Už před časem však řekl, že záměrem projektu je oprava všech historicky cenných náhrobků, jejich přemístění ke zdem hřbitova a vytvoření parku.

Celou záležitost provází vlna emocí a nevole různých spolků i jednotlivců. Českému svazu bojovníků za svobodu i dalším lidem například vadí, že hřbitov leží přímo proti symbolickému pohřebišti obětí fašismu a nedaleko Hagiboru, kde bylo za druhé světové války shromaždiště Židů před jejich transportem do koncentračního tábora. Velké nadšení nesdílí ani Církev československá husitská, která využívá jedinou zachovalou stavbu hřbitova kapli ke konání bohoslužeb. "My bychom si přáli, aby byl hřbitov pouze zrestaurován. Nevidíme důvod, proč jej ničit," řekl tajemník pražského biskupa Václav Balek. Pražská diecéze podle něj udělá všechno pro to, aby pieta místa zůstala zachována. "Je divné, když si najednou někdo vzpomene, že na místě, kde už je někdo třeba padesát let pohřbený, budou odpočívat jiní," pozastavuje se nad rozhodnutím. "Chápu, že němečtí vojáci by někde pochováni být měli, ale myslím si, že oni sami by si možná přáli odpočívat doma," dodal.

Že ze starého hřbitova vznikne místo pro odpočinek šesti tisíců vojáků, rozhodlo město už v roce 2000. Dosud však jen víc a víc chátrá. "Pro magistrát je to vyřízená záležitost, financovat přestavbu však nebude. Teď záleží na německé straně, kdy uvolní peníze," uvedla Renata Chylová z oddělení správních činností magistrátu.

EVA MIKOLÁŠOVÁ

Strašnický hřbitov

598 hrobů a 54 hrobek, založen asi na konci 18. století, uzavřen v roce 1950, nejstarší náhrobek pochází z roku 1828

13. června 2003
13. června 2003