Stát se chová k pražskému metru macešsky

ceska-media.cz | 17.8.2011 | rubrika: Společnost-Tribuna | strana: 0 | autor: Karel Březina

Hlavní město Praha staví nové linky metra bez státní podpory a to je v Evropě unikátní jev. V jiných evropských zemích jsou daleko velkorysejší a výstavbu podzemní dráhy podporují v některých případech i hodně velkoryse.

Asi nejlépe je  na tom Amsterdam, kterému hradí Nizozemsko až 90% nákladů na stavbu metra ze svého rozpočtu. Rovněž rakouská spolková vláda platí Vídni z poloviny výstavbu podzemní dráhy. Stejně je tomu i v Německu, kde spolková vláda přispívá na nové trasy metra polovinou nákladů. A vzhledem k tomu, že se na budování tohoto moderního systému se podílejí i zemské vlády, tak Mnichov si platí rozšiřování U-Bahnu pouze ze čtvrtiny! O takovém velkorysém přístupu ze strany státu se může metropoli nad Vltavou jenom zdát.

Přitom metro není pouze pražská záležitost. Do hlavního města přijíždějí miliony lidí ročně za turistikou nebo třeba na služební cesty a hodně z nich jezdí raději metrem než autem. A to z toho důvodu, že nemusí řešit problémy s parkováním a navíc cesta vlaky podzemím bývá vzhledem k dopravním zácpám v ulicích, často rychlejší. U stanic podzemní dráhy je také většina parkovišť systému P+R, které umožňují návštěvníkům Prahy zaparkovat svůj vůz na okraji města a pokračovat do centra za  výhodou cenu metrem.

Je tedy dost důvodů proto, aby stát přehodnotil svoje priority a podporoval stavbu moderních dopravních systémů, tedy podzemní dráhy v Praze a podpovrchových tramvají v jiných velkých městech České republiky.



Ing. Karel Březina (ČSSD),
První náměstek primátora ZHMP

 

17. srpna 2011
17. srpna 2011