Stav TBC v České republice

Na dnešní tiskové konferenci, která se konala na půdě pražského magistrátu, referovali specialisté o stavu TBC v České republice i ve světě u příležitosti Světového dne tuberkulózy, který připadá na 24. března a za jehož vznikem stojí Světová zdravotnická organizace (WHO). Tiskové konference se zúčastnili MUDr. Jiří Wallenfels a Doc. MUDr. Luděk Trnka, DrSc., z Národní jednotky pro dohled nad TBC a Prof. MUDr. Petr Zatloukal, CSc. z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie 3. lék. fakulty ve FN Na Bulovce. Za hl. m. Prahu se zúčastnil radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Mgr.Milan Pešák.

  • 3 minuty čtení

 

Na dnešní tiskové konferenci, která se konala na půdě pražského magistrátu, referovali specialisté o stavu TBC v České republice i ve světě u příležitosti Světového dne tuberkulózy, který připadá na 24. března a za jehož vznikem stojí Světová zdravotnická organizace (WHO). Tiskové konference se zúčastnili MUDr. Jiří Wallenfels  a Doc. MUDr. Luděk Trnka, DrSc.,  z  Národní jednotky pro dohled nad TBC a Prof. MUDr. Petr Zatloukal, CSc. z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie 3. lék. fakulty ve FN  Na Bulovce. Za hl. m. Prahu se zúčastnil radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Mgr.Milan Pešák.

 

V roce 2006 bylo v České republice hlášeno 973 nových případů (a recidiv) TBC všech forem a lokalizací, což představuje 9,5 hlášených TBC na 100 000 obyvatel a pokles počtu případů o více než 3 % ve srovnání s předešlým rokem. Muži se na notifikaci TBC podíleli z necelých dvou třetin. Bohužel relativně i absolutně bylo nejvíce hlášených onemocnění v Praze (165 případů, tj. 13,9 na 100 000 obyvatel). Z toho v 16 případech šlo o bezdomovce. V rámci celé České republiky byla tuberkulóza u bezdomovců zjištěna celkem ve 29 případech. Nejpříznivější situace je v kraji Vysočina s incidencí 5,7 na 100 000 obyvatel. Podíl recidiv je nízký (3,3 % v roce 2006), což potvrzuje, že u nás nedocházelo v posledních letech k závažným problémům při provádění antituberkulotické léčby. V opačném případě by se to projevilo vzestupem podílu recidiv nad 5 %. Počet úmrtí na TBC (do Registru TBC jich bylo v roce 2006 nahlášeno 52, tj. 0,5 na 100 000 obyvatel) odpovídá předcházejícím letům.Údaje o rezistenci na antituberkulotika jsou relativně příznivé. Podíl osob s multirezistentní tuberkulózou se u osob narozených v České republice pohybuje okolo 1 %, u osob narozených mimo Českou republiku je 5x – 10x vyšší.  V ČR již byly zachyceny i kmeny nejnebezpečnější formy tuberkulózy, tzv. XDR-TB.

Podle střízlivých údajů Světové zdravotnické organizace je ročně zjišťováno na světě kolem 6-8 milionů nových tuberkulózních onemocnění a přibližně 3 miliony na tuberkulózu umírá. Jedna třetina lidstva je tuberkulózními bacily infikována. Podstatné však je, že tato vysoká čísla se v posledních letech prakticky nemění.

Je pravdou, že výskyt tuberkulózy na světě je velmi nerovnoměrný, postihuje hlavně subrovníkovou část Afriky, jihovýchodní Asii a, což je pro nás důležité i východní Evropu. Jde vesměs o země s nízkou životní úrovní, velkými socioekonomickými problémy, trpící chudobou a poznamenané rovněž vysokým výskytem infekcí HIV/AIDS. Již z toho je patrné, že cíl Světové zdravotnické organizace snížit do roku 2015 výskyt tuberkulózy a zejména snížit úmrtnost na tuberkulózu na polovinu, bude velmi obtížně dosažitelný.

 

 

V Praze 19.3.2008

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


Mgr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


19. března 2008
19. března 2008