Strážníci dohlížejí i na pražskou vodovodní a kanalizační síť

Odcizené či poškozené rošty pouličních kanalizačních vpustí a poklopy armaturních šachet se snadno mohou stát příčinou úrazu chodců a cyklistů, v horším případě i vážné dopravní nehody. Většinu chybějících litinových poklopů a mříží mají na svědomí zloději, kteří je prodávají jako „šrot“ do sběren, kde za ně dostanou několik desítek, maximálně stovek korun.

  • 2 minuty čtení

 

/zpráva z 6. jednání Rady hl. m. Prahy 12. února 2008/

 

Odcizené či poškozené rošty pouličních kanalizačních vpustí a poklopy armaturních šachet se snadno mohou stát příčinou úrazu chodců a cyklistů, v horším případě i vážné dopravní nehody. Většinu chybějících litinových poklopů a mříží mají na svědomí zloději, kteří je prodávají jako „šrot“ do sběren, kde za ně dostanou několik desítek, maximálně stovek korun.

 

„Vedle již zmíněného bezpečnostního rizika představují tyto krádeže také nezanedbatelné ekonomické škody. Například litinový poklop pro vstupní šachtu do kanalizace se znakem Prahy stojí přibližně 4 500 korun, hydrantový poklop asi 1 600 korun a k tomu je třeba ještě připočíst náklady na montáž. Jen pražští strážníci v loňském roce ohlásili více než tři desítky chybějících poklopů a mříží,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, který dnes předložil městské radě informaci o závadách a haváriích zjištěných Městskou policií na vodovodních a kanalizačních sítích na území Prahy. Celkem v loňském roce oznámili strážníci dispečinkům Pražských vodovodů a kanalizací a Technické správy komunikací 55 případů úniků vody a poškozených či odcizených poklopů uličních vpustí a armaturních šachet.

Jeden z větších případů se stal poslední březnovou neděli, kdy Městská policie dostala oznámení, že v modřanské ulici K dolům dva muži kradou kryty ze stokových vpustí a nakládají je do automobilu. Hlídka vyjela na místo, nikoho nenašla, přesto se strážníci pokusili hledat vozidlo podle popisu a podařilo se jim přistihnout oba muže v Bráníku, kde pro změnu nakládali stavební materiál. Po zjištění, že automobil je doslova napěchovaný nejrůznějším materiálem, včetně kanálových roštů, který zjevně neměl legální původ, převzala případ Policie ČR.

„Městská policie zajišťuje zvýšený dohled na tomto úseku na základě smlouvy uzavřené mezi hlavním městem Prahou a společností Pražské vodovody a kanalizace v roce 2002,“ připomněl náměstek Blažek. Nejvíce hlášených závad a havárií bylo v roce 2004 - téměř 450, od té doby jejich počet výrazně klesá. Z  celkového počtu oznámení v  roce 2007 se jednalo ve 34 případech o upozornění na odcizené nebo poškozené poklopy u vstupu do armaturních šachet a uličních vpustí, ve 20 případech byl oznámen únik vody z vodovodů či kanalizací (havárie vody) a v jednom případě vznik propadliny v chodníku vlivem úniků vody.

 

 

V Praze 12.2.2008

Za správnost: Eva Kubátová / 236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

     V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


12. února 2008
12. února 2008