Střední odborná škola civilního letectví slaví 55. narozeniny

Padesát pět let od svého založení slaví Střední odborná škola civilního letectví v Praze-Ruzyni. Marie Kousalíková, náměstkyně pražského primátora pro školství, se dnes zúčastnila slavnostního zahájení oslav, které se konají celý den v budově školy a zahrnují nejen setkání studentů a absolventů s učiteli, ale také módní přehlídku či hudební vystoupení.

  • 3 minuty čtení

 

Padesát pět let od svého založení slaví Střední odborná škola civilního letectví v Praze-Ruzyni. Marie Kousalíková, náměstkyně pražského primátora pro školství, se dnes zúčastnila slavnostního zahájení oslav, které se konají celý den v budově školy a zahrnují nejen setkání studentů a absolventů s učiteli, ale také módní přehlídku či hudební vystoupení.

 

„Je jasné, že s prudkým rozvojem civilní letecké dopravy v posledních desetiletích a nárůstem počtu cestujících vyvstává stále naléhavější potřeba odborně vyškolených pracovníků pro činnosti související s tímto dopravním odvětvím. Tedy i s odbavovacím procesem, tranzitem, reklamacemi a dalšími službami poskytovanými leteckými společnostmi, včetně profesně zdatných prodejců letenek. Jsem ráda, že naše škola je schopna výuku těchto oborů nabídnout a splnit tak společenskou poptávku na sto procent. Ráda bych jí, a také jejím studentům a učitelům, do budoucna popřála mnoho šťastných a úspěšných roků v právě zrekonstruovaných prostorách školy,“ uvedla náměstkyně primátora Marie Kousalíková, která má v Praze na starosti resort školství.

Oslav výročí založení školy se vedle zástupců zřizovatele zúčastnili rovněž významní představitele leteckého průmyslu, za Správu Letiště Praha Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti, za ČSA jeho emeritní prezident Jiří Fiker, dále současný viceprezident společnosti Lumír Tesař a Miloš Kvapil, ředitel Výcvikového střediska ČSA; mezi dalšími významnými hosty byli rovněž zástupci leteckých společností Lufthansa, Austrian Airlines, Aeroflot, aj.

Historie dnešní SOŠ civilního letectví v Praze-Ruzyni začala v roce 1953, kdy byla ustanovena „Závodní škola práce ČSA“. Jejím úkolem bylo připravovat pracovníky všech profesí pro potřeby podniku, který provozoval civilní leteckou přepravu. Postupně se počet vyučovaných oborů omezoval a nakonec škola začala připravovat studenty pouze pro technické profese letecký mechanik, mechanik letadlových přístrojů a radiomechanik a to ve dvou úrovních - studium bylo původně koncipováno jako tříletý učební obor zakončený vydáním výučního listu s možností získání maturitního vysvědčení ve dvouletém nástavbovém studiu.

V souvislosti s překotným rozvojem civilní letecké dopravy se již v 90. letech rozhodlo o reorganizaci školy. Vzniklo Střední odborné učiliště dopravní, kde kromě přetransformovaného zaměření LETECKÝ MECHANIK (nyní pouze čtyřleté, zakončené maturitou) došlo k zavedení nového, čtyřletého oboru OBCHODNĚ-PROVOZNÍ PRACOVNÍK CIVILNÍHO LETECTVÍ, zakončeného maturitou, jehož absolventi najdou uplatnění jak v provozu letiště, tak v kancelářích (např. pracoviště tarify, letové řády, předpisy) a rovněž v nově vznikajících cestovních agenturách a dalších institucích, souvisejících s cestovním ruchem. První studenti tohoto zaměření nastoupili ve školním roce 1992/93 v počtu 38 studentů ve dvou paralelních třídách. První maturitou v oboru zakončilo studium v roce 1996 celkem 37 studentů, 13 chlapců a 24 dívek. V nově zavedeném oboru se klade důraz na jazykovou výuku dvou jazyků (němčina, angličtina), teoretickou přípravu prodejně-přepravních znalostí a samozřejmě praxi, která probíhá přímo v živém provozu jednotlivých pracovišť Letiště Praha-Ruzyně. Absolventi mají možnost získat v průběhu studia mezinárodně platné certifikáty pro práci v oboru (IATA diplomy a diplomy AMADEUS).

Pro školní rok 2005/2006 došlo k dalším změnám - status školy byl změněn na Střední odbornou školu civilního letectví a ke stávajícím oborům byl nově zaveden studijní obor MECHANIK-AVIONIK, zaměřený na práci s elektronickým vybavením letadel. Současná kapacita školy je 400 žáků. Od školního roku 2006/07 procházela budova školy generální rekonstrukcí, která si vyžádala investiční náklady přesahující 45 mil. Kč. Přístavbou dalších podlaží se zvýšil počet učeben. Střední odborná škola civilního letectví v Praze – Ruzyni se tak k dnešnímu dni může pochlubit prostory a vybavením na špičkové úrovni.

 

 

V Praze 8.9.2008

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

8. září 2008
8. září 2008