Studenti hledali pražské památné stromy, Hotelová škola Radlická jich objevila 99!
Hlavní město Praha vyhlásilo na konci srpna 2010 soutěž pro studenty středních škol na téma památné stromy v Praze. Na území hl. m. Prahy se nachází množství památných stromů, o kterých veřejnost mnohdy neví, proto bylo cílem soutěže pomocí zábavné formy studenty s památnými stromy seznámit a upozornit je na přírodní skvosty, které se v Praze nacházejí.
- 2 minuty čtení
Studenti měli za úkol zpracovat seznam všech památných stromů v Praze, najít v terénu co nejvíce těchto památných stromů, v minimálním počtu 5 studentů se u nich vyfotit a přidat stručnou informaci o příslušném stromu.
Soutěže se zúčastnilo 29 škol. Vítězem se stala Hotelová škola Radlická s počtem 99 památných stromů, druhé místo obsadilo Gymnázium Budějovická s počtem 80 stromů a třetí místo SOŠ Drtinova s počtem 80 stromů. Čtvrtí byli s počtem 73 stromů studenti Gymnázia Nad Alejí a pátí studenti z Obchodní akademie Hovorčovická s počtem 62 stromů.
Vítězové soutěže dostali publikace na téma pražské zahrady a parky, chráněná území v Praze a Prokopské a Dalejské údolí.
Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková, která soutěž vyhlašovala a předávala ceny uvedla: „Zájem škol byl překvapivě veliký. Moc nás potěšilo, že se studenti zapojili s takovým elánem. Jak studenti, tak pedagogové byli překvapeni, kolik v Praze památných stromů je a jak jsou krásné. Je pravda, že 189 stromů nedohledal nikdo, ale číslo 99 je opravdu úctyhodný výkon.“
Vyhlášených památných stromů v Praze je 191 na 103 stanovištích (někde jsou vyhlašovány např. aleje či skupiny stromů). Vyhlašování památných stromů je v kompetenci Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Nejčastějším druhem stromu mezi památnými stromy je dub letní, který je vyhlášen na 55 stanovištích. Následuje ho lípa srdčitá vyhlášená na 12 stanovištích následovaná platanem javorolistým vyhlášeným na 7 stanovištích. Jediným zástupcem ovocných stromů je hrušeň obecná na Smíchově.
Mezi památnými stromy se najdou i tisy a jinany dvoulaločné, které jsou unikátní tím, že tvoří přechod mezi listnatými a jehličnatými stromy. Jedná se o velmi starý druh stromu, který se vyskytoval již v prvohorách, v období před 300 až 270 miliony let.
Památnými stromy se zabývá hodně fanoušků, nejlepší informace naleznete buď na https://envis.praha.eu/ (server o životním prostředí v Praze) nebo na stránkách Aleše Rudla www.prazskestromy.cz .
Nejčastěji foceným stromem se stal platan javorolistý na Karlově náměstí.
Raritou je i buk lesní v Liboci u letohrádku Hvězda, který byl napaden houbovou chorobou a tento rok uschnul. Stále je útočištěm vzácných živočichů vázaných na staré stromy.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.