Studie MasterCard: Praha nabízí vedle diskutované Opencard také dobře pojatý systém jízdenek a záchytná parkoviště
Dobře pojatý systém jízdenek, P + R parkoviště a četnost spojů patří k pozitivům pražského systému veřejné dopravy. Společnost MasterCard přichází s výsledky již 5. ročníku unikátní studie MasterCard česká centra rozvoje, která se zaměřila na hodnocení systémů veřejné dopravy ve všech 14 krajích a jejich krajských městech. Studii tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze.
- 3 minuty čtení
V rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje byly oceněny tyto kraje: Liberecký kraj za „nejkomplexnější systém veřejné dopravy“, Jihomoravský kraj za „nejlépe organizovaný systém veřejné dopravy“ a Plzeňský kraj a město Plzeň za „nejlepší kartu veřejné dopravy“.
„Jsem rád, že studie ocenila pozitiva pražské veřejné dopravy, na kterou město přispívá značnými finančními prostředky. Snažíme se o neustálé zlepšování, optimalizaci a efektivitu celého systému tak, aby Pražanům dobře sloužil a zároveň jsme s danými prostředky nakládali hospodárně,“ řekl primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS).
„Přepravu v hlavním městě zajišťuje z největší části dopravní podnik města, jsou zde také další dopravci, kteří se převážně zaměřují na příměstské linky či přívozy. V roce 2010 přepravil Dopravní podnik Praha 1 211 803 857 cestujících a z toho téměř polovinu, 47,7 %, metrem. Není překvapující, že pražský dopravní systém je nejsložitější v České republice. Množství vybudovaných linek a přepravených osob je bezkonkurenční. Doprava je zde z těchto důvodů také nejdražší,“ prohlásil o integrovaném dopravním systému v Praze Ing. Milan Damborský, Ph.D., zástupce ředitele Střediska regionálních a správních věd VŠE a odborný asistent Katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické, vedoucí zpracovatelského týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.
„Možností platby v dopravních prostředcích v Praze je hned několik. V nabídce jsou papírové jízdenky, které se dají zakoupit v příslušných obchodech či automatech, jež jsou umístěny na nejexponovanějších místech. Dále mohou zákazníci cestovat na SMS jízdenky či pomocí Opencard. Tato elektronická čipová karta sice čelí kontroverzní pověsti, avšak funkčně patří mezi nejlepší u nás. Nabití předplaceného jízdného je možné na předprodejních místech i online. V kartě je zahrnuta elektronická peněženka, průkaz do knihovny a svým majitelům nabízí pestrý slevový program na kulturní, vzdělávací, sportovní i gastronomické akce,”okomentovala výhody bezkontaktní karty Eva Kárníková, obchodní ředitelka pro rozvoj obchodů MasterCard Europe v České republice a Slovensku.
„Dodatečný komfort by mohla Opencard nabídnout Pražanům v podobě platební funkce. Nástroj, který spojuje platební kartu a kartu pro MHD v jedno, jsme úspěšně zavedli např. v Bratislavě. Tamní magistrát nestál téměř žádné finance, o náklady se postaraly banky,“ doplňuje Kárníková.
V hlavním městě vykonává funkci organizátora systému veřejné dopravy PID společnost ROPID. Dopravu zde zajišťuje 25 denních a 9 nočních tramvajových linek, 134 denních a 12 nočních autobusových linek, 3 linky metra, ale také 10 železničních tratí, 5 přívozů a lanovka na Petřín. Neméně důležité jsou ovšem 2 linky pro invalidy i 21 školních linek, které jsou v hlavním městě absolutně nezbytné. Neopomenutelné jsou i příměstské linky, které spadají do městské dopravy. V Praze se lze setkat i s bibliobusem či též kinobusem. Hlavně pro turisty byla zavedena speciální turistická historická tramvajová linka. Důležitou součástí integrovaného dopravního systému v Praze jsou takzvané P+R parkoviště, kterých se na území hlavního města v roce 2011 vyskytovalo 17 a jejichž přibližná kapacita činila 3 tisíce parkovacích míst.
Přestože se může zdát, že přívozy v hlavním městě fungují převážně jako turistická atrakce, mnoho místních si s jejich pomocí výrazně zkracuje dobu cestování. Jedná se například o Podbabský přívoz, jenž na severní straně města spojuje oba břehy Vltavy. Využitím jiných spojů by cesta trvala mnohem déle. Přívozy jezdí v různých intervalech, někdy až osm spojů během jedné hodiny. Nejsou omezeny pouze na léto a mnoho z nich převáží i během zimních období. Trasy, které nabízejí krásný výhled například na Vyšehrad či Pražský hrad, jsou hojně využívány turisty.
Projekt MasterCard česká centra rozvoje se v letošním roce zaměřil na dvě témata. Závěry prvního z nich, hodnocení systémů veřejné dopravy, byly zveřejněny v červnu 2012. Výsledky druhé a hlavní části projektu zaměřené na vývoj socioekonomické situace měst a krajů v letech 2008 – 2012 a srovnání správy majetku v krajích, budou zveřejněny na podzim 2012.
Více informací o projektu najdete na www.centrarozvoje.cz.