Tajemství lidského mozku i umělé inteligence osvětlí festival

Festival Týden mozku se uskuteční od 12. do 18. března 2018. Jde o součást celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

  • 1 minuta čtení
Poutavé přednášky i doprovodný program, to je Týden mozku
Autor: archiv

Lidský mozek je zázrak. Podle vědců je výkonnější než nejlepší současné počítače. Jeden z nejvýkonnějších superpočítačů současnosti totiž  pracuje rychlostí 92 trilionů operací za sekundu a má osm terabajtů operační paměti. A je 413krát pomalejší a má 481krát méně operační paměti, než má lidský mozek. A právě jeho tajemství osvětluje festival Týden mozku.

Přednášky českých kapacit

Festival má letos už dvacátý ročník. Oproti těm minulým bude o dva dny delší a bohatší o doprovodný interaktivní program pro celé rodiny. Nejvýraznější částí akce jsou přednášky - každý den se dopoledne i odpoledne uskuteční hned tři v podání českých odborníků v oblasti neurověd na zajímavá témata - jako jsou například moderní neurochirurgické metody, dětská neurochirurgie, orientace v prostoru nebo souvislosti mezi neurovědou a umělou inteligencí.

Přednášet budou kapacity jako prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., nebo MUDr. Karel Ježek, Ph.D., a další. Všechny akce jsou zdarma, je ale nutné se na ně registrovat.

Film o autismu a další

Kromě přednášek bude na festivalu promítnut i dokumentární film Děti úplňku, který vznikl z iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových, rodičů dnes dvanáctileté Dorotky, která trpí těžkou formou autismu. Snímek představuje životy čtyř rodin s dětmi postiženými autismem, po projekci následuje debata s Petrem Třešňákem.

Nejen česká tradice

Podobné akce se tradičně v březnu konají na evropském i americkém kontinentu. Jejich koordinaci má v Evropě na starosti European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives.

V České republice se přednášky konají pod záštitou Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. a České společnosti pro neurovědy. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

 

 

Z doprovodného programu

Součástí festivalu je také interaktivní expozice nazvaná Memory park, kterou najdete v budově Akademie věd na Národní třídě. Unikátní testy na počítači, papíře i v reálném prostoru otestují  prostorové myšlení, orientaci a paměť. Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet testy, pomocí kterých se zjišťuje například Alzheimerova choroba.

INFORMACE O FESTIVALU

12. - 18. 3.

 

Budova Akademie věd

Národní 3, Praha 1

 

Vstup na všechny festivalové akce je zdarma, na přednášky je nutné se registrovat.


Autor: luk - redakce portálu
7. března 2018
7. března 2018