Taxíkáři - věc veřejná

Výbor cechu taxi se ohradil proti komentáři, který jsme zveřejnili v Internetových novinách Prahy v následujícím znění:

„Pan Pavlát tradičně hájí taxíkáře, protože to má v popisu práce, ale osobně si myslím, že některé "barikády" se hájit nedají. A ani nemají. Může samozřejmě znovu zkusit rozpoutat polemiku o tom, nakolik regulované ceny umožňují taxíkářům nejen si vydělat na sebe, provoz a nakumulovat i peníze na nový vůz, ale to už tu všechno bylo...Taxíkařina není žádné vysoce kvalifikované řemeslo, regulérně tedy ani nemá umožňovat nějaké exkluzivní zisky...Je to sice podnikání, ale v podstatě dělnická profese, které odpovídá rozumně solidní výdělek, který by měl zakalkulovat i určité časové nepohodlí a určitá rizika - toť vše. A současné regulované ceny jsou samozřejmě stavěny i na určitý typ vozu, jinak to celé přestává vycházet. Značná část taxikářů s těmito cenami dokáže vyžít aniž by kradla a značná část dokonce jezdí za ceny, které jsou nižší, než povoluje "regulační strop". O regulované ceně se samozřejmě vždy bude diskutovat a bude se i vyvíjet, ale pokud pan Pavlát tvrdí, že za všechno může jen špatně nastavené regulovaná cena, ať si laskavě vzpomene na rok, kdy byla regulace zrušena... V tom okamžiku vypukla v Praze taková zbojničina, že se po roce všichni rychle k regulaci vrátili. A pan Pavlát to nepochybně pamatuje velice dobře, protože i v té době taxíkářské sdružení vedl. A bylo tehdy myslím i výrazně silnější než dnes, kdy zastupuje poměrně nepatrný zlomek pražských taxíkářů. Nicméně pokud bude taxíkářské sdružení hájit zloděje, lze přinejmenším říci, že s této strany se s velkou pomocí při řešení problému počítat nedá.“

Výbor cechu taxi k tomu uvedl:

„Při prohlížení informačního serveru hl. m. Prahy dne 28.4.2002 jsme si se zájmem přečetli Váš komentář k rozhovoru konaném dne 17.4.~002 v pořadu televize PRIMA pod názvem "Taxikáři stále okrádají své zákazníky`. ( ;,Napsali o nás" str. 5)
Vaše slova přesně potvrzují trend poslední doby - kampaně proti všem taxikářům, včetně neobjektivních informací proti čemuž jsme již protestovali v dopise, adresovaném na ČTK dne 22.4.2002. (viz. příloha č.1 )
Nejenže jste naprosto neobjektivní, ale důrazně odmítáme nařčení pana Pavláta a celého sdružení z hájení zlodějů v naší profesi, což shora uvedený dopis přímo vyvrací a vylučuje. Chápeme, že ctíte zájmy svého zaměstnavatele; ale výsledky posledních kontrol taxikářů hovoří o něčem jiném, než uvádíte.
Rozbor výsledků cenových kontrol nám dává jednoznačně za pravdu, že k nejmarkantnějšímu a nejčastějšímu porušování cenové kázně dochází na místech, která jsme již v minulosti označili. (viz. příloha č. 2) Z informací o průběhu kontrol a následných postihů je také zřejmé, že město po celou dobu mělo a má dostatečné prostředky k likvidaci těchto nešvarů, aniž by bylo potřeba dalších legislativních změn.
Též si myslíme, že Vám vzhledem ke své profesi nepřísluší hodnocení kvalifikace našeho povolání. Nejsme řidiči dodávek převážející zboží, nebo snad ano? My přepravujeme živé osoby s rozmanitými povahami a požadavky, se kterými se musíme ve svých službách vypořádat. Je pravda, že ne všichni se s tím se ctí vyrovnají, ale na druhé straně, zkuste bez psychologie dopravit sic inteligentního, ale silně ovíněného zákazníka. Na Vaše slova "...by měl zakalkulovat i určité časové nepohodlí a určitá rizika - tot' vše." můžeme pouze odpovědět - bez komentáře.
Vzhledem k tomu, že Váš příspěvek nám poškozuje dobré jméno a hlavně pro nařčení pana Pavláta i členy našeho společenstva z hájení zlodějů, Vás žádáme a tiskovou omluvu na stránkách IN.
S pozdravem
Výbor Cechu taxi Praha. „

A dále přiložil text následujícího otevřeného dopisu:

„Vážení,
Cech taxi Praha protestuje proti způsobu vedení mediální kampaně, namířené proti všem podnikatelům v taxislužeb.
Jednotné oslovování "pražská taxislužba" a tvrzení, že všichni pražští taxikáři kradou, poškozuje dobrou pověst těm podnikatelům, kteří mnohdy i déle jak třicet let provozují taxislužbu bez jakékoli stížnosti.
Jsme si vědomi a poslední kontroly to též potvrdily, že v naší profesi není vše v pořádku. Na tyto nešvary, včetně exponovaných míst, kde k těmto přestupkům nejvíce dochází, jsme mnohokrát v minulosti upozorňovali, ale bez většího úspěchu. Neustáté výmluvy odpovědných orgánů na nedostatek legislativy, vydávání prohlášení pro zahraniční návštěvníky o tom, že budou taxikáři okradeni, přímo či nepřímo zapříčinily stav, ve kterém se nyní nacházíme včetně poškození dobrého jména našeho města.
Diky České televizi, která svými pořady spustila tuto kampaň, najednou, prý poprvé, přišly orgány na existenci jistých zařízení přes to, že o nich měly v minulosti informace. Snad také diky mediatizaci těchto přestupků došlo konečně k důsledným kontrolám, včetně důsledných postihů, aniž by bylo potřeba nové legislativy, které se však doposud magistrát hl. města Prahy dovolává.
Přes tento kladný účinek ale nadále zůstává předmět našeho protestu, házení podnikatelů do jednoho pytle.
Dle rozhodnuti členů, přítomných na Valné hromadě Cechu taxi Praha, vás proto žádáme o naprostou objektivitu při informování o naši profesi, naprosto stejný přistup jako k jiným živnostem, t.j. jednoznačného oznámení konkrétního viníka včetně obchodního jména. K této žádosti připojujeme i protest taxikáře, našeho člena, který prošel poslední kontrolou bez problémů, aniž by, snad vyjma listu "Večerník Praha" o tom byla zmínka.
S pozdravem
Výbor Cechu taxi Praha.“

Zveřejňujeme všechny texty, aby si každý mohl udělat vlastní názor. Dodejme pouze to, že při intenzivních kontrolách v posledních týdnech byly zjištěny přestupky ve více než třech čtvrtinách kontrolovaných případů… Přičemž jak už uvedl mluvčí magistrátu Martin Kupka, kontroly sice skutečně začaly na nejexponovanějších stanovištích a oblastech, ale už se rozšířily i mimo ně…A výsledek byl, že přestupky byly zjištěny v 65 procentech případů. Z toho lze bohužel jednoznačně vyčíst, že jde o plošný jev. Otázku, zda v takovéto situaci poškozují jméno profese úřady a média nebo samotní taxíkáři, ponechávám k zodpovězení čtenářům. Nikdo přitom nikdy neřekl, že kradou všichni taxíkáři, protože by to bylo hloupé a nebyla by to pravda. Nicméně tato zjištění nejsou nová a kontroly se nyní sice zintensivnily, ale především se dostaly do centra pozornosti médií. Fakticky je městské úřady provádějí celá léta.
Magistrát nyní navíc začal zveřejňovat i jména taxíkářů, kteří se přestupku dopustili (první informace o kontrolách s těmito identifikačními údaji je v dnešních internetových novinách) a udělal to i na přání taxíkářů. Ředitel úřady Zdeněk Zajíček k tomu řekl, že v tomto směru je úřad ochoten jít až na hranu zákona právě proto, aby ostuda dopadala nikoli na celou profesní skupinu, ale na konkrétní jedince. A aby si i provozovatelé taxislužeb (i taxíkářská sdružení) mohli ve svých řadách udělat pořádek. Teď tuto možnost mají a magistrát se na řadě jednání vyjádřil, že v tomto směru je ochoten spolupracovat s každým podnikatelem i každou profesní skupinou.
Dále jak pozorným čtenářům denního tisku asi neuniklo, prošla dolní komorou parlamentu pražská novela zákona, která pokud projde i senátem a podepíše ji prezident umožní výrazně vyšší postihy taxíkářů za předražení. Zatím mohl být takovýto postih udělen jen do výše předražení, což je sankce více méně směšná. A každý, kdo trochu sleduje politické dění asi ví, že projednávání změny zákona není otázkou dnů, takže jde logicky o výsledek dlouhodobé snahy Prahy prosadit v této oblasti služeb pořádek a nikoli o důsledek mediálního tlaku posledních týdnů. Přičemž připomeňme, že řada pražských návrhů, které měly podle názoru města vnést do této oblasti pořádek, byla v minulosti zákonodárci zamítnuta, takže to, co se děje v posledních týdnech, je i odrazem obecnějšího vývoje názorů. Po řadě opakovaných pokusů v minulých letech, které vždy zahrnovaly i jednání s taxíkářskými organizacemi, tak situace nyní dozrála znovu k nějakému posunu a to se projevuje i v činnosti městského úřadu. A tento vývoj i diskuse o řešeních budou nevyhnutelně pokračovat nadále. Nyní jsou na řadě taxíkářské štafly a způsob, jak je spravovat a město zvažuje i další možnosti. Dalším krokem má být, že si město stáhne z úřadů městských částí kontrolní činnost na sebe a tím celý proces kontrol i postihů zjednoduší a zefektivní.
Nejde přitom o žádnou „válku“ s poctivými taxíkáři, podnikateli v této oblasti a jejich profesními sdruženími, naopak snahou je a bude hledat společně řešení. Nicméně pokud objektivní kontroly prokazují, že se nekorektní chování k zákazníkům objevuje u určité profesní skupiny v takové míře, jako u taxíkářů, lze těžko zastírat skutečnost, že jde i o problém samotné profese.
6. května 2002
6. května 2002