Taxislužba v Praze se zlepšila, přetrvávající problémy chce město razantně řešit

Situaci v taxislužbě na území Prahy projednala dnes městská rada. Konstatovala, že za poslední tři roky se díky změnám v legislativě a důsledným kontrolám výrazně zlepšila. Zatímco v roce 2002 bylo přes 30 % kontrolních jízd předražených, v loňském roce jich bylo jen 5,45 %. Aktuálním problémem je soudní spor mezi městem a společností SEDOP, jako správcem taxistanoviště na Staroměstském náměstí, jehož průběh a doba trvání je nestandardní a pro město zcela nepřijatelný. Další problémy představuje obsazování stanovišť taxislužby nebo vymáhání pokut. Praha proto bude usilovat o nezbytné legislativní změny, aby se nejzávažnější správní delikty v této oblasti převedly na trestné činy a jejich specifikace byla uvedena přímo v zákonech. Radní dnes také podpořili možnost využívat při jízdě se zákazníkem některé vyhrazené jízdní pruhy pro BUS provozovatelům, jejichž vozidla odpovídají požadavkům městské vyhlášky.

  • 5 minuta čtení

 

/zpráva ze 16. jednání Rady hl. m. Prahy 28. dubna 2009/

 

Situaci v taxislužbě na území Prahy projednala dnes městská rada. Konstatovala, že za poslední tři roky se díky změnám v legislativě a důsledným kontrolám výrazně zlepšila. Zatímco v roce 2002 bylo přes 30 % kontrolních jízd předražených, v loňském roce jich bylo jen 5,45 %. Aktuálním problémem je soudní spor mezi městem a společností SEDOP, jako správcem taxistanoviště na Staroměstském náměstí, jehož průběh a doba trvání je nestandardní a pro město zcela nepřijatelný. Další problémy představuje obsazování stanovišť taxislužby nebo vymáhání pokut. Praha proto bude usilovat o nezbytné legislativní změny, aby se nejzávažnější správní delikty v této oblasti převedly na trestné činy a jejich specifikace byla uvedena přímo v zákonech. Radní dnes také podpořili možnost využívat při jízdě se zákazníkem některé vyhrazené jízdní pruhy pro BUS provozovatelům, jejichž vozidla odpovídají požadavkům městské vyhlášky.

 

„S předražováním taxislužeb se i přes tvrdé postihy, včetně dlouhodobých dopadů v podobě ztráty spolehlivosti řidiče na dobu tří let a odebrání koncese provozovateli taxislužby na dobu pěti let, nadále setkáváme. V poslední době jsou největším problémem řidiči, kteří nejenom že za vyšší ceny svoje služby poskytují, ale dokonce tyto ceny veřejně nabízejí. Jedná se o několik desítek řidičů, kteří jsou soustředěni hlavně pod provozovatelem EURO TAXI Praha a služby nabízejí převážně ze stanoviště taxislužby na Staroměstském náměstí, o jehož nájemní smlouvě probíhá se společností SEDOP soudní spor,“ řekl první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.

Uvedené taxistanoviště patří mezi stanoviště se správcem, které město zavedlo s cílem zlepšit poskytování taxislužeb a stanovilo pro ně Provozní řád a podmínky užívání.

„Správci stanoviště na Staroměstském náměstí, společnosti SEDOP, byl již třikrát vypovězen nájem z důvodu porušování nájemní smlouvy. Nájemce podal na všechny tři výpovědi žalobu k soudu, ten však dosud spory nerozhodl. Průběh a dobu trvání tohoto sporu považujeme za nestandardní a pro město zcela nepřijatelné. Postoj Obvodního státní zastupitelství pro Prahu 1 k trestnímu stíhání osob neoprávněně podnikajících a řidičů poškozujících spotřebitele je pro město stěží akceptovatelný. Městská rada proto chce způsob řešení adekvátního trestního stíhání těchto osob projednat na úrovni Krajského státního zastupitelství Praha,“ informoval Libor Šíma z odboru dopravy Magistrátu hl. m. Prahy.

„S podobnými řidiči, kteří nedodržují pravidla, jsou problémy i na jiných taxistanovištích. Neoprávněně obsazují vyhrazená místa ve snaze vytlačit řádné uživatele. Jak bylo zdokumentováno při kontrolách, jedná se o taxikáře, kteří se neštítí použít jakýkoliv prostředek od slovního až po fyzické napadání. Situaci kolem těchto stanovišť se snaží řešit Městská policie, která provádí pravidelné kontroly. Bohužel není reálné, aby byla na místě nepřetržitě 24 hodin denně,“ konstatoval náměstek ředitele Městské policie hl. m. Prahy Ludvík Klema.

Nejzávažnější porušení předpisů jsou u provozovatelů přísně trestána pokutou, případně návrhem na zrušení koncese, a u řidičů odebráním průkazu o způsobilosti. „Od července roku 2005, kdy nabyla účinnosti novela zákona o silniční dopravě, která umožňuje zadržet a poté ve správním řízení odebrat průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby v případě protiprávního jednání, bylo zadrženo 128 průkazů a odebráno 112 průkazů. Ovšem stále více taxikářů si najímá advokátní kanceláře a ve správním řízení využívají veškerých dostupných prostředků k protahování řízení,“ řekl Libor Šíma. Další problém představuje vymáhání pokut. Ty jsou mnohdy pro nedostatek majetku pokutované osoby nevymahatelné.

Podobná situace je i pokud jde o dopravní přestupky některých taxikářů. „Bohužel, musím potvrdit, že z postihů si většina z nich nic nedělá, běžné je využívání maxima možných obstrukčních jednání ke zmaření účelu vedených řízení. Např. nevyzvedávání předvolání ke správnímu řízení. K dodržování zákonů nepochybně může přispě i razantnější přístup policie, která k tomu může přímo na místě přestupku použít všech zákonných prostředků,“ míní ředitel odboru dopravních přestupků Magistrátu hl. m. Prahy Zbyněk Bernat.

„Jako řešení, které by mohlo působit na pachatele správních deliktů v oblasti taxislužby, vidíme převedení nejzávažnějších deliktů na trestné činy. Tomu by odpovídaly i tresty za jejich spáchání. Proto budeme usilovat o nezbytné legislativní změny,“ sdělil náměstek primátora Blažek. Zároveň zdůraznil, že problémoví řidiči tvoří menší skupinu pražských taxikářů, většina jich jezdí poctivě a dodržuje pravidla pro provozování taxislužby: „Těm kteří dodržují vyhlášku platnou od 1. ledna letošního roku, a splňují požadavky na vozidla taxi, vycházíme vstříc a zkušebně jsme jim umožnil při jízdě se zákazníkem využívat vyhrazených jízdních pruhů pro BUS. Zatím na dvou vybraných úsecích komunikací – V Holešovičkách ve směru do centra a na části Strakonické. V průběhu května  zavedeme toto opatření i na další vyhrazené jízdní pruhy,“ informoval náměstek Blažek. Dodal, že od záměru využívat pro tento účel i tramvajové pásy v úrovni vozovky bylo s ohledem na technické překážky zatím upuštěno.

První náměstek primátora Blažek dále informoval o tom, že od 1. ledna letošního roku byla zřízena pracovní skupina pro oblast cen taxislužby. Bude pravidelně čtvrtletně posuzovat aktuálnost regulované ceny ve vztahu k cenám jednotlivých vstupů.

 

 Přílohy  
Podrobnější informace k situaci v pražské taxislužbě Word
Vyhrazené pruhy  Excel
Mapa - pruhy Obraz

 

 

V Praze 28. 4. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

28. dubna 2009
28. dubna 2009