Téměř půlmiliardou korun z evropských peněz podpoří Praha vědeckovýzkumné projekty, které musí mít další využití

Modernizace výzkumu léčby AIDS ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, nové vybavení vědeckých laboratoří na Karlově univerzitě, ale i zdokonalení výzkumu v pivovarnictví, to vše dnes projednávala Rada hlavního města Prahy. V rámci druhé výzvy Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost se schvalovaly projekty zaměřující se na spolupráci výzkumných institucí s praxí. Přes 441 milionů korun si mezi sebe nakonec rozdělilo celkem 13 projektů.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 34. jednání Rady hl. m. Prahy z 20. 10. 2009/

 

Modernizace výzkumu léčby AIDS ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, nové vybavení vědeckých laboratoří na Karlově univerzitě, ale i zdokonalení výzkumu v pivovarnictví, to vše dnes projednávala Rada hlavního města Prahy. V rámci druhé výzvy Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost se schvalovaly projekty zaměřující se na spolupráci výzkumných institucí s praxí. Přes 441 milionů korun si mezi sebe nakonec rozdělilo celkem 13 projektů.

 

Vědecké instituce, vysoké školy, ale například i soukromé firmy, měly jedinečnou možnost získat v rámci druhé výzvy z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost dotace na podporu výzkumných a vývojových aktivit. Podmínkou však bylo vytvořit partnerství s organizací, která výsledky výzkumu dokáže prakticky využít. Z celkových 47 projektů nakonec příspěvky z Evropské unie v hodnotě 441 milionů korun získalo 13 žadatelů.

„Propojení samotného výzkumu s praxí je velmi důležité. Nejen, že to popohání vědu dopředu, ale zároveň ji také pomáhá financovat,“ říká náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má evropské fondy v Praze na starosti. „Podpořili jsme například projekt Fakultní nemocnice Na Bulovce. Získala přes třináct milionů na nové technické vybavení laboratoří zabývajících se výzkumem AIDS. Spolupracuje na něm s Karlovou univerzitou,“ doplňuje náměstkyně Reedová. Tato univerzita také patří mezi instituce, jež získaly podporu - dotace šly na vybavení výzkumné laboratoře zkoumající dědičné choroby. Partnerem UK je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Příspěvky získal i Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Za evropské peníze tak bude nakoupena varní souprava, která umožní testovat a vyvíjet nové technologie vaření piva.

„Praha byla vždycky centrem vědeckých kapacit, čeští vědci mají skvělou pověst i v zahraniční. Bohužel, ačkoli se v hlavním městě nachází polovina vědeckovýzkumných pracovišť, možnost čerpat z evropských peněz je velmi omezená. Navíc klesá i financování ze státního rozpočtu,“ říká Markéta Reedová a dodává: „Těší mne, že jsme mohli přispět na rozvoj vědy aspoň tímto způsobem. Nicméně jsem přesvědčena, že si tato oblast zaslouží od státu i města daleko více pozornosti, neboť je klíčem ke kvalitě života a naší konkurenceschopnosti.“

Konečné slovo při schvalování dotací z Evropské unie pak bude mít ve čtvrtek Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

 

Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

 

V Praze 20. 10. 2009

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU

Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

 

 

20. října 2009
20. října 2009