Tibet v radnici

tibet_2

Půlstoletí od odchodu tibetského dalajlamy do exilu, který následoval po obsazení jeho země Čínou, připomíná výstava na Novoměstské radnici. Jmenuje se Tibet mysli a podle pořadatelů by měla být především místem setkávání.

Výstava návštěvníkovi nabízí snímky z padesátých let minulého století, tibetské umění a řemesla i současná díla českých autorů vzniklá pod vlivem tibetské inspirace.

Výstava potrvá do 14. dubna a její doprovodný program zahrnuje ukázky buddhistických rituálů, filmy, koncert, přednášky a besedy. Hlavním hostem bude skupina mnichů původní tibetské tradice bön z exilového kláštera Mänri v Indii. Jeho mniši obvykle necestují do západních zemí, tentokrát však výjimečně návštěvníkům předvedou autentický rituál v podobě, v jaké ho provádějí pro tibetské publikum. Do ČR dorazí v dubnu, informace o jejich návštěvě stejně jako o celé výstavě naleznete na www.tibetmysli.cz.

Důležitým tématem výstavy je evropská fascinace tibetským buddhismem. Jeho ritualizovanou formu představují ve výstavě sakrální a umělecké předměty zapůjčené Národní galerií v Praze a Náprstkovým muzeem. Jde především o tradiční náboženské malby na plátně nazývané thangky, sochy Buddhy a dalších postav tibetského náboženství. Vystaveny jsou i drobné ochranné malby a ukázky textů a knih tištěných z dřevěných matric, včetně iluminací z rukopisů.

V části výstavy nazvané Tibet českýma očima jsou obrazy a fotografie českých umělců odrážející historii vztahů Čechů k Tibetu. Ztracenou podobu Tibetu dokumentují fotografie nedávno zesnulého kameramana Josefa Vaniše a režiséra Vladimíra Síse, kteří jeli počátkem 50. let dokumentovat do Tibetu stavbu silnice. Zachycují dnes již zničené kláštery, náboženské obřady, život prostých Tibeťanů, ale i portréty tehdy devatenáctiletého 14. dalajlamy Tändzina Gjamccha.

Zdroj: ČTK


Autor: František Sládek, redakce portálu
26. února 2009
26. února 2009