Úbytek turistů v Praze

1. 7. 2021, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, Česká televize, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Hlavní město pociťuje stejně jako loni úbytek domácích i zahraničních turistů. Důvodem je samozřejmě pandemie COVIDu. Praha chce proto cestovní ruch podpořit pomocí voucherů a různých speciálních programů. Benefity budou moci turisté využít od začátku července až do konce srpna. A my se o tom detailněji pobavíme s primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem. Dobré odpoledne.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Moderátorka:

Tak jaké bude pražské letos hlediska turismu? Jaký je zatím metropole zájem?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak smutným faktem je, že skutečně dle odhadů se spotřeba v cestovním ruchu v Praze propadla v roce 2020 o 77 %, tedy 82 miliard korun. A tím pádem došlo i k propadům třeba počtu pracovních míst. Odhaduje se až 55 tisíc. To znamená, my chceme jít tou cestou podpory cestovního ruchu. To máme ten program V Praze jako doma. Letos do něj dáme 60 milionů korun. V podstatě jde o voucherový systém, to znamená, za každou člověkonoc nebo když stráví člověk noc v hotelu nebo penzionu, myslím, že to platí i na kempy, tak když stráví noc tady v Praze, dostanete z každou tu noc dva body za osobu a ty body můžete potom použít na přímé vstupy do nejrůznějších míst. Ta nabídka se velice utěšeně rozrůstá, nebo i na slevy, jeden bod vychází na slevu 200 korun, takže můžete navštěvovat i jiné akce potom ještě se slevou. V nabídce je třeba národní kulturní památka Vyšehrad, pražské věže, je tam Pražský hrad. Jsou tam třeba planetárium, technické muzeum, zemědělské muzeum, židovské muzeum. Prostě je tam celá řada novinek, které jsme tam minulý rok ani neměli.

Moderátorka:

A to tedy platí pro turisty ze zahraničí i pro Čechy i pro Pražan?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ano. Platí to pro všechny, kdo stráví tu noc v hotelu. Pokud si třeba i někdo z Pražanů chce třeba odpočinout od dětí, tak se může ubytovat v pražském hotelu a dostane ten voucher a může ho potom použít na ty atrakce, které tady jsou.

Moderátorka:

V Praze jako doma, tento program jste tedy loni připravili s městskou společností Prague City Tourism. Fungovalo to? Skutečně lidé na základě těchto věcí se rozhodnou, že třeba do Prahy přijedou, že se tam ubytují? Jaké máte zkušenosti?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ano. My jsme ten program měli i v minulém roce. Ten ekonomický přínos byl vyčíslený na více než 200 milionů korun, protože pochopitelně když ten turista sem přijede, tak ono nezůstane jenom u toho ubytování a návštěvy té vybrané atrakce, ale pochopitelně má i nějakou další spotřebu, něco musí jíst, nějak se musí dopravovat po městě a podobně. To znamená, pochopitelně, že tímto podporujeme de facto i hospodářství jako takové. Protože ten výpadek příjmů z turismu v Praze pocítí pochopitelně celá Česká republika, protože Praha je motorem ekonomiky a zejména tedy turismu u nás. Vlastně polovina z té ztráty turismu v tom minulém roce šla na vrub Praze. Nicméně my jsme tu pauzu turismu, která tady byla, využili k tomu, abysme z Prahy udělali kultivovanější destinace. Bojujeme s neregulovaným sdíleným ubytováním, s vizuálním smogem, s turistickými pastmi, opravujeme Václavák, Výstaviště a další oblíbená místa. Rád bych pozval lidi i na 200 let starý kolotoč, který je teď na Petříně, přes prázdniny tam lidé se mohou svézt skutečně na kolotoči vlastně z 18. století s vyřezávanými koníky a kočáry a i já se chystám své děti vzít na tuto atrakci přes prázdniny.

Moderátorka:

Dobrá. 60 milionů korun, už jste to říkal, jste vyčlenili coby magistrát letos na podporu turismu a kulturních institucí. To je docela vysoká částka. Máte od toho velká očekávání?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak očekávání jsou samozřejmě vysoká. Ta podpora turismu je v dnešní době nezbytná, protože v tom roce 2020 vlastně nám přijelo do těch hromadných ubytovacích zařízení v Praze jenom necelých 2,2 milionu turistů. Z toho dvě třetiny byli zahraniční hosté. To znamená, že proti roku 2019 došlo vlastně k propadu o 73 %. Kdy v roce 2019 sem přijelo 8 milionů hostů. To je skutečně, to bylo skutečně hodně. Bylo to už za hranicí toho, co by Praha byla schopná projmout. Ale 2,2 milionu turistů zase je příliš málo. Potřebujeme se dostat tak nějak rozumně mezi to. A úplnou katastrofou byly první tři měsíce tohoto roku, kdy přijelo jenom nějakých zhruba 80 tisíc hostů, z toho vlastně dvě třetiny byli domácí turisté, což je dobře, ale prostě to množství v absolutních číslech je velice malé. To znamená, že jde o 95% pokles oproti roku 2019, kdy tedy ještě nebyla pandemie a my se musíme snažit o to, abysme ten turistický ruch v Praze podpořili.

Moderátorka:

Samozřejmě se ale nesmí zapomínat právě i na ten epidemiologický vývoj. Jedním z míst, kde přibývá právě varianty delta koronaviru, je Praha a je to i místo, kde se poslední dobou zastavil ten pokles nových případů nakažených koronavirem. Tak je podle vás i tak dobré právě povzbuzovat turisty, povzbuzovat mobilitu vlastně? Jak to řešíte?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Praha má stejný problém jako vlastně všechna evropská nebo možná i tohle je věc asi, která platí celosvětově, velká města. Je to prostě město, kde je mnoho lidí na velice malém místě a ti lidé jsou velice mobilní, to znamená, není problém nebo není výjimkou, že pracujete na jiném konci města, než na kterém bydlíte. To je záležitost, která není jakoby nějak extrémně výjimečná v Praze oproti jiným městům. Ale přesto jsme měli vlastně celou tu pandemii velice dobré skóre indexu PES, protiepidemickému systému, vždycky jsme zlepšovali ten celonárodní průměr na nějaké jednotky. Nicméně ano, je prostým faktem, že se nám tady šíří delta mutace. Je nutné, aby hygiena měla ty nástroje, které má mít, aby s nimi mohla pracovat, protože v těch, řekněme, desítkách případů nových denně je to ještě věc, která se dá intenzivní prací hygieny zvládnout. Proto jsme apelovali minulý týden na vládu, aby jednak zachovala to opatření nošení respirátorů v MHD, to by byl opravdu velký problém. Za dodržování těch pravidel je MHD bezpečná. Ale kdyby se zrušily respirátory, tak by to bylo opravdu velké riziko. Zadruhé jsme apelovali na to, aby se zlepšily ty formuláře příjezdové. V případě, že člověk tráví karanténu, tak tam musí vyplňovat bydliště respektive místo, kde bude tu karanténu trávit. A to se teďka v tom formuláři nedá, vyplňuje se tam jako místo karantény Praha, což samozřejmě znemožňuje hygieně práci. To znamená, tyhle věci spolu ještě s dalšími věcmi, ke kterým jsme se snažili nějak motivovat ministerstvo zdravotnictví, ať už je to zpřístupnění očkování nepojištěným cizincům nebo třeba očkování lidí bez domova, což jsou takové, řekněme, specificky pražské problémy, pak tam věřím, že se nám podaří dosáhnout úspěchu, stejně jak u těch cizinců.

Moderátorka:

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. Díky za váš čas. Na shledanou.

 

1. července 2021
1. července 2021