Účastníci pražského kola Kraje pro bezpečný internet obdrželi diplomy v Rezidenci primátora
Žáci, studenti a zástupci pražských škol, účastníci soutěžního kvízu Kraje pro bezpečný internet, se ve středu setkali v Rezidenci primátora. Převzali zde diplomy a hodnotné ceny z rukou radního hl. m. Prahy pro školství Antonína Klecandy. Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR a přispívá k vyšší informovanosti o možných nástrahách internetu.
- 4 minuty čtení
- 30 fotografií
Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se a bavit.
S novými technologiemi je nutné se naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Je třeba se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji a vědět, jak se zachovat v případě, když se stanou např. obětí kyberšikany či sextingu či pochybných nabídek na internetu.
„Internetová gramotnost je jednou z klíčových kompetencí, kterou je třeba rozvíjet nejen u dětí, ale také u dospělých. Vzhledem k rychlému vývoji technologií by měla být také součástí celoživotního vzdělávání. Projekty jako Kraje pro bezpečný internet této kompetenci přispívají, a tak jsem rád, že jsem se mohl předávání cen studentům účastnit,“ uvádí radní pro školství Antonín Klecanda.
Projekt Kraje pro bezpečný internet oslovuje věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím neustále aktualizovaných e-learningových lekcí, videospotů a vědomostního soutěžního kvízu, doplněného o Kvíz PLUS. Projekt přispívá k vyšší informovanosti o možných nástrahách internetu a je chvályhodné a důležité v tomto ohledu vzdělávat nejen mládež, ale upozorňovat i rodiče a učitele na existující druhy nebezpečí na internetu a naučit se jim předcházet.
Hlavní město Praha podporuje projekt Kraje pro bezpečný internet již devátým rokem. „Všem pražským účastníkům kvízu Kraje pro bezpečný internet gratuluji. Oceňuji, že mladá generace vnímá internet nejen jako zdroj informací a zábavy, ale i jako virtuální hrozbu – ať už například ve formě kyberútoků či kyberšikany. Povědomí o kybernetické bezpečnosti je potřeba šířit už od školních lavic a tato soutěž k digitální osvětě přispívá,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
V rámci projektu vznikl on-line kvíz a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. V roce 2016 také vznikly videospoty pro seniory.
Do uplynulého ročníku soutěžního kvízu pro mládež se od 15. září 2022 do 28. února 2023 zaregistrovalo 4 753 pražských žáků a studentů ve věku od 8 do 18 let. Celkově kvíz vyřešilo 2 907 soutěžících, což je dvojnásobek oproti loňskému roku. Zúčastnilo ho se 82 pražských základních a středních škol, jen o dvě školy více než vloni. Je to známka toho, že jednak mnoho učitelů základních a středních škol stále ještě podceňuje tuto osvětu a nechává výuku na rodičích, a jednak, že se mládež v problematice bezpečnosti na internetu stále ještě dobře neorientuje a možná, že si toto nebezpečí ani nepřipouští. Do náročnějšího Kvízu PLUS se zaregistrovalo 1 205 soutěžících, ale pouze 159 z nich odpovědělo na mnohem těžší otázky kvízu správně.
Radní Antonín Klecanda poděkoval přítomným za účast a zdůraznil důležitost projektu. Devět vylosovaných žáků a studentů obdrželo diplom a pěkné ceny s propagačními předměty. Šest studentů, absolventů Kvízu PLUS, kteří odpověděli na otázky nejrychleji, se utkalo v krajském finále a bylo v Rezidenci primátora oceněno hodnotnými cenami. Hlavní cenu XBOX předal zástupce společnosti Microsoft CZ Karel Klatovský žákyni Lindě Pokorné ze Základní školy v Praze 10, Nad Vodovodem, která tímto postupuje do celostátního kola. V soutěži škol získaly diplomy a hodnotné ocenění za nejaktivnější účast žáků a studentů tyto školy:
Kategorie Základní školy:
- 1. místo: Škola Kavčí hory – Praha 4, K Sídlišti 840 (účast 375 žáků)
- 2. místo: Základní škola Chmelnice, Praha 3, K Lučinám 18/2500 (účast 348 žáků)
- 3. místo: Fakultní základní škola, Praha 9 - Horní Počernice, Chodovická 2250 (účast 259 žáků)
Kategorie Střední školy:
- 1. místo: Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha 5 (525 studentů)
- 2. místo: Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498 (509 studentů)
- 3. místo: Obchodní akademie Dušní, Praha 1 (432 studentů)
Realizaci e-learningového modulu zajišťuje společnost PC Help. Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Partnery projektu jsou společnosti Microsoft ČR, Gordic s.r.o., CZ.NIC, Policie ČR, MV ČR a AFCA. Organizačně a finančně se na projektu podílí všech 14 krajů ČR. Vedoucí celého projektu Kraje pro bezpečný internet je Lucie Časarová z Kraje Vysočina, koordinátorkou projektu za kraj Hlavní město Praha je Renata Tomanová z odboru informatických činností ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy a odborem médií a marketingu, který věnoval školám ceny a propagační předměty.