V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo
Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až doposud v celé České republice chybělo. To se nyní mění: ve středu 9. října hlavní město slavnostně zahajuje provoz unikátního Centra perinatální duševní péče v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4.
- 3 minuty čtení
- 18 fotografií
„Podle zjištění projektu Perinatal Národního ústavu duševního zdraví se v Česku s příznaky duševních onemocnění ročně potýká až 40 tisíc žen v těhotenství či po porodu – a až tři čtvrtiny z nich nevyhledají odbornou pomoc. Jedním z důvodů může být i fakt, že u nás chybělo podobné zařízení, které by se na tuto oblast komplexně specializovalo. Máme velkou radost, že jako první v Česku můžeme nabídnout tuto unikátní formu podpory v rodičovství, kterou poskytují špičkoví odborníci,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociální a zdravotní péče Alexandra Udženija.
„Vím, jak je důležité pro těhotné ženy a maminky po porodu duševní pohoda. A to nejen pro ně, ale i pro jejich děti. Naprosto podporuji jakoukoli činnost, která jim pomůže, pokud se necítí dobře. Není to nic výjimečného a není žádná ostuda si o podporu říct,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Nové Centrum perinatální duševní péče, které sídlí v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4, je součástí nové příspěvkové organizace hlavního města Prahy-Zahrada pro duši. Jejím posláním je vytvořit do dvou let síť dostupné péče o duševní zdraví Pražanů.
„Naším cílem je vytvořit bezpečné místo pro rodiny, které v těhotenství nebo po porodu zažívají psychické obtíže. Centrum představuje unikátní pilíř péče o duševní zdraví v tomto choulostivém období. Je určeno ženám, které se léčí s duševními obtížemi a plánují těhotenství, těhotným a ženám po porodu, u nichž se v tomto období objeví příznaky duševních obtíží, a partnerům žen ze všech těchto skupin. Díky multioborovému přístupu můžeme nabídnout širokou škálu služeb z oblasti psychiatrie, psychoterapie, speciální program sesterské péče o těhotné a kojící ženy, péče porodní asistentky a samozřejmostí je přátelské zázemí: dětská herna, kuchyňka, společenská místnost a kojící a přebalovací místo,“ popisuje psychiatr a vedoucí nového centra Antonín Šebela.
„Díky odborné rešerši realizované v Národním ústavu duševního zdraví, která se zaměřila na podobu péče o duševní zdraví v perinatálním období v Evropě, víme, že v západních státech, například Velké Británii, Francii, Belgii, Rakousku, Švédsku nebo Nizozemí, se jedná o služby již dlouho zavedené. Na východ od nás moc takových center není, výjimkou je jen Polsko, kde obdobná centra existují,“ přibližuje Antonín Šebela.
Centrum má v plánu rozšířit nabídku péče i o služby denního stacionáře pro těhotné nebo ženy s malými dětmi, a také rozšířit tým i o sociální pracovníky či adiktologickou poradnu pro těhotné. Plánem je dosáhnout toho, aby v Praze v budoucnu existovalo místo, kde mohou být ženy hospitalizované (pokud potřebují) i se svými dětmi, tak, aby nedocházelo k separaci dítěte od matky.
Péče v centru je plně hrazena ze zdravotního pojištění. „Víme, že aby byla pomoc efektivní, musí být rychlá. Proto dokážeme nabídnout brzké termíny tak, aby odbornou pomoc obdržel včas každý, kdo ji potřebuje. Objednat se je možné telefonicky nebo e-mailem, kontakt a další informace lze snadno nalézt na webu cpdp.cz,” dodává vedoucí centra Šebela.
Praha staví síť péče o duševní zdraví. Otevření této služby je jedním z kroků ke změnám v přístupu k péči v této oblasti. Cílem této iniciativy zastřešené organizací Zahrada pro duši je vytvořit komplexní, efektivní a dostupný systém péče o duševní zdraví Pražanů.